נציבות האו"ם לפליטים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נציבות האו"ם לפליטים או בשמה המלא הנציבות העליונה של האומות המאוחדות לפליטים (UNHCR-United Nation High Commission for Refugees) היא גוף מרכזי של האומות המאוחדות שעוסק בשמירת זכויותיהם וביטחונם של פליטים, שמספרם ברחבי העולם הוערך ב-21.3 מיליון ב-2015.[1] הנציבות גם מטפלת במבקשי מקלט ואנשים חסרי מדינה (stateless). הנציבות, שמשרדה הראשי נמצא בז'נבה, ממלאת את תפקידה בהתאם לאמנה בדבר מעמדם של פליטים משנת 1951 והפרוטוקול שנוסף לה בשנת 1967. הנציבות זכתה בפרס נובל לשלום ב-1954 ושוב ב-1981.

בראש הנציבות עומד הנציב העליון שאותו בוחרת העצרת הכללית של האו"ם. מ-1 בינואר 2017 עומד בראש הנציבות פיליפו גרנדי שהחליף את קודמו אנטוניו גוטרש.

בשנת 2012 הגיע תקציב הנציבות ל-3.59 מיליארד דולר והיא מעסיקה 7,735 עובדים ב-126 מדינות.[2]


הסיבות להקמת הנציבות

נציבות האו"ם לפליטים נוסדה ב-14 בדצמבר 1950, מתוקף החלטה של עצרת האו"ם והיא החליפה את ארגון הפליטים הבינלאומי (אנ') שהוקם ב-1946 לפתרון בעיית פליטי מלחמת העולם השנייה.

מטרות הנציבות נגזרות מהאמנה לזכויות הפליט שנחתמה באותה שנה ומפרוטוקול שנחתם בשנת 1967,[3] המרחיב את האמנה לקבוצות חדשות של פליטים. נציבות האו"ם לפליטים אינה מטפלת בבעיית הפליטים הפלסטינים, עבורה הוקם גוף נפרד של האו"ם - אונר"א.

ישראל ונציבות הפליטים של האו"ם

ישראל חתומה על האמנה בדבר מעמדם של פליטים של האו"ם משנת 1951 ועל הפרוטוקול משנת 1967[1].

על סמך דברי נציב האו"ם לפליטים, אוגוסט לינדט, בשנת 1957, בשתי הזדמנויות שונות, מעמדם של הפליטים היהודים ממדינות ערב עולה בקנה אחד עם הגדרת הפליט של נציבות האו"ם לפליטים ועל כן יש לנציבות את ייפוי הכוח לטפל בעניינם[4]:

"Jews fleeing from Arab countries were indeed ‘bona fide’ refugees who “fall under the mandate of my (UNHCR) office”.


נציגות של נציבות הפליטים פועלת בישראל והיא מתמקדת בסוגיית דורשי מקלט מדיני בישראל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על פי נתוני הנציבות
  2. ^ על פי נתוני הנציבות
  3. ^ "סיכום האמנה והפרוטוקול לענייני הפליטים".
  4. ^ Jewish Refugees from Arab Countries: The Case for Rights and Redress, Co-authored by: The Hon. Irwin Cotler, David Matas, Stanley A. Urman, NOVEMBER 5, 2007, P-3,4,21


P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0