רבי נתן בורג'יל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נתן בורג'יל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב נתן בורג'יל (בערך ת"פ (1720) - חשוון[1] תקנ"ב (1791)) היה מגדולי רבני תוניסיה. מחבר הספר "חק נתן" על סדר קדשים.

ביוגרפיה

נולד בתוניס לרבי אברהם. למד אצל רבי אברהם טייב ("באבא סידי"), רבי יצחק לומברוזו, ורבי מסעוד אלפאסי. בגיל 18 מונה על ידי רבו רבי מסעוד, לכהן כדיין בתוניס.

בשנת ה'תקל"ד קיבל יחד עם רבי יוסף הכהן טנוג'י ורבי יוסף זרקא, את פני החיד"א במסע שליחותו. החיד"א התפעל ממנו ובספרו שם הגדולים הוא מתארו "עיר וקדיש, יחיד ומיוחד שברבני תוניס".

בשנת תקמ"ו מונה לכהן כאב"ד בתוניס.

בהקדמתו לספרו הוא כתב שסבל מייסורים רבים. כך גם בהסכמתו לספרו של בנו רבי אליהו חי, "מגדנות נתן"[2], הוא כותב שאיבד מספר ילדים.

בשנת תקמ"ח עלה לירושלים ומינה על מקומו את רבי שלמה בן רבי מסעוד אלפאסי. בספר "מעשה נסים"[3] מופיעים סיפורי מופת על כך שנפל לחולי והתרפא על ידי "מעשה נסים" של רבו רבי מסעוד, ועל כך שבמהלך עלייתו לארץ ישראל, ספינתו כמעט טבעה ונפער בה חור, ובכוחו[דרושה הבהרה] שקטה הסערה ונסתם החור, ובעקבות כך התגיירו מלחי הספינה.

הוא שהה בירושלים 4 שנים עד פטירתו ונקבר בהר הזיתים.

תלמידו רבי עוזיאל אלחייאק[4] כיהן ברבנות בתוניס.

בניו היו רבי אליהו חי[5] ורבי אברהם חיים. חתניו היו רבי דוד טייב דיין בתוניס, רבי יהודה שמאמה[6] והשלישי שמו אינו ידוע[7].

ספרו

ספרו "חק נתן" הוא אחד מספרי היסוד לסדר קדשים. חידושים והערות על סדר קדשים ועל מסכת הוריות. בנוסף נדפסו בספר מעט חידושים על פירוש רבי אליהו מזרחי על התורה, חידושים על הרמב"ם, על הפרי חדש ועל הקרבן אהרן. הספר נדפס לראשונה בליוורנו תקל"ו-תקל"ח, יחד עם הספר של בנו "מגדנות נתן".

חלק מהערותיו הוכנסו לדפוס וילנא.

עדנה הייתה לספר כשהחפץ חיים הדפיס את "אספת זקנים"[8] ובו ארבעה פירושי אחרונים לסדר קדשים, ובהם הספר חק נתן. הספר נדפס בימינו במהדורות המורחבות של התלמוד של מהדורת עוז והדר.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ יום הפטירה אינו ברור. מלשון המצבה כפי שהיא נראית במאה ה-21, ניתן להבין כי המדובר בא' או ב' חשוון, ובתולדות חכמי ירושלים ח"ג, עמ' 92 הועתקה המצבה עם הכיתוב "ד' חשון" (ראו מרדכי מוטולה, דובב שפתי ישנים א', עמ' 33).
  2. ^ מגדנות נתן חלק ב', באתר היברובוקס
  3. ^ בתוך קרן לדוד, ג'רבה תש"ח, ירושלים תשנ"ז.
  4. ^ מחבר הספרים "משכנות הרועים" ו"חיים וחסד"
  5. ^ מבניו - רבי נתן בורג'יל (הנכד) ריש מתא דתוניס, ורבי יוסף, בעל המחבר ספר "זרעא דיוסף" וספר "ויקן יוסף"
  6. ^ רבי עוזיאל אלחייאך מכנהו "חכם יתקי צניע ומעלי". בנו הוא רבי שלמה שמאמה מחבר הספר "שורש ישי".
  7. ^ רבי עוזיאל מכנהו "איש שוע ונדיב".
  8. ^ אסיפת זקנים למסכת מנחות, באתר היברובוקס
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0