רבי חזקיה די סילוה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פרי חדש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דמות דיוקנו של רבנו כפי שמתואר בציור הנמצא בחדר הרבנים של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם.
תחת התמונה נכתב הרואה פרי חדש צריך לברך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה[1]
צילום מקרוב של דמות דיוקנו של רבנו כפי שמתואר בציור הנמצא בחדר הרבנים של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם.

הרב חזקיה די סילוה (~ה'תט"ז - ~ה'תנ"ו[2]/ ה'תנ"ח[3]) היה פוסק, שד"ר, ומגדולי רבני ארץ ישראל במאה החמישית לאלף השישי, מחבר הספר פרי חדש.

ביוגרפיה

נולד בליוורנו, איטליה. בהיותו כבן 20 עלה לארץ והתיישב בירושלים. בגיל 22 נשא לאישה את בתו של רבי רפאל מרדכי מלכי, חמיו של רבי משה חגיז, ואחותו של רבי עזרא מלכי (בעל "שמן למאור" על בעל המאור ו"מלכי בקודש" על הרמב"ם)[4]. בשנים הבאות עמל בתורה יומם ולילה והתעמק בהלכה. ידוע שלמד אצל רבי שלמה קוסטא ורבי יהודה שארף במצרים, ואצל רבי משה גלנטי בירושלים. לאחר פטירת רבי משה גלנטי התמנה לראש ישיבה במקומו, עוד לפני הגיעו לגיל 30.

בין השנים ה'תמ"ח-ה'תנ"ב נסע בשליחות לאירופה וידוע ששהה באמסטרדם, שם סיים לכתוב את ספרו. במוזיאון ישראל בירושלים ישנו דיוקן אנונימי מאת צייר בן התקופה המתאר את רבי חזקיה די סילוה. התפרסם בשל ספרו "פרי חדש" על השולחן ערוך. חיבר גם ספר בשם מים חיים - חידושים על הרמב"ם, ושו"ת. היה בקיא גם בקבלה. בשובו משליחותו למצרים התמנה לרבה של ירושלים, מ-ה'תנ"ד ועד למותו.

מתלמידיו: רבי יצחק הכהן רפפורט, מחבר ספר "בתי כהונה", ורבי שלמה אלגאזי השני רבה של מצרים. נפטר בגיל 39 בלבד. נקבר בבית הקברות בהר הזיתים.

ספרו "פרי חדש"

קברו של הרב חזקיה די סילוה בהר הזיתים

הספר מקיף את החלקים אורח חיים ויורה דעה, ופירוש לתשעה סימנים באבן העזר שנקטעו בתחלתם ובסופם. ספרו מתאפיין בגישה מקורית מאד, הבוחנת את דברי הפוסקים שקדמוהו באופן ביקורתי לאור דברי התלמוד, ללא משוא פנים. יש דמיון מסוים בין גישתו כפוסק לבין זו של הגר"א, ובפרטי הלכה רבים יש התאמה בין דעותיהם.

החלק על יורה דעה יצא לאור בחיי המחבר (אמסטרדם תנ"ב), ואילו החלק על אורח חיים ואבן העזר יצא לאור על ידי בנו, דוד, לאחר פטירתו. חלק גדול מהספר על חלק אורח חיים נקבר עמו בטעות ביחד עם כתבי קבלה שלו. הספר זכה להסכמותיהם של רבני דורו בירושלים חברון ואמסטרדם, אולם עצמאותו וסגנונו עוררו גם ביקורת. בשו"ת גינת ורדים לר' אברהם הלוי ממצרים[5] מובא כי כאשר הגיע הספר פרי חדש למצרים "עברו מעברה על מקצת דבריו ומצאו ששלח רסן לשונו לדבר תועה על גדולי ישראל אשר מימיהם אנו שותים", ולפיכך החליטו חכמי מצרים להחרים "שלא יקרא שום אדם בספר הלז, לא קריאת עראי ולא קריאת קבע", אך את ר' חזקיה עצמו החליטו שלא להחרים בשל גדולתו בתורה. המחבר דן האם ניתן להתיר חרם זה לאחר מותו של ר' חזקיה ומסקנתו שדי בכך שבית הדין שאסר על קריאת הספר יתיר את החרם ובכך יהיה מותר לעיין בו. אמנם תלמידו של הפרי חדש, ר' שלמה אלגאזי (השני) נתמנה לרבה של מצרים והיה שם רב במשך ארבעים וחמש שנים, וכל הוראותיו היו כדעת רבו.[6] בדורות מאוחרים יותר התקבל הספר ללא עוררין, אף נדפסו ליקוטים מדבריו ברוב מהדורות השולחן ערוך, והוא משמש כיום כאחד מספרי היסוד בפסיקת הלכה.
רבי חיים בן עטר כתב את ספרו פרי תואר ליישב את תמיהות הפרי חדש על הפוסקים בחלק יורה דעה. וסיפר החיד"א שכאשר עלה לקברו של הפרי חדש התעכב על קברו רבע שעה ושפתיו היו מרחשות, והבינו כולם שהוא מבקש ממנו סליחה ואומר שעשה הכל לשם שמים[7].

משפחתו

בנו דוד די סילוא היה רופא בירושלים.

חיבוריו

 • פרי חדש על שלחן ערוך
 • מים חיים על הרמב"ם.
 • חידושים לגמרא על דרך הסוד שנגנזו
 • בינה ודעת (קונטרס דבי שמשא) על בין השמשות.
תקופת חייו של רבי חזקיה די סילוה על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

כתביו

הערות שוליים

 1. ^ התמונה עם הכיתוב בפורום אוצר החכמה.
 2. ^ לפי: דניאל טואיטו, מבוא היסטורי וביבליוגרפי להוצאה העברית של דרשת הפרי חדש, בתוך: זכור לאברהם, תשנ"ו, עמ' נג. ומקורותיו בהערות 1 ו-4 שם.
 3. ^ על פי ספר תולדות חייו לר' יחיאל מאיר מורגנשטרן.
 4. ^ לפי אברהם יערי בספר "שלוחי א"י" (עמוד 295 הערה 154), היה גיסו של ר' משה חגיז באמצעות נשותיהם, ולא כפי שכתב פרומקין (תולדות חכמי י-ם), שכתב שר' חזקיה נשא לאשה שנייה את אחותו של ר' משה חגיז.
 5. ^ חלק יורה דעה כלל ג' סימן ג'
 6. ^ שם הגדולים
 7. ^ שם הגדולים, פרי תואר.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0