פרשת נח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Arrow r.svg נח Arrow l.svg
פסוקים בראשית, ו', ט' - י"א, ל"ב
מספר פסוקים 153
תוכן המבול, שכרות נח, מגדל בבל, השתלשלות עשרה דורות מנח עד אברהם
עשה (0)  לא תעשה (0)
הפטרה
ספרדים ישעיהו, נ"ד, א'-י'
אשכנזים ישעיהו, נ"ד, א' - נ"ה, ה'
תימנים ישעיהו, נ"ד, א' - נ"ה, ג'
עגינת התיבה של נח לאחר המבול

פָּרָשַׁת נֹחַ היא הפרשה השנייה בספר בראשית. היא מתחילה בפרק ו', פסוק ט' ומסתיימת בפרק י"א, פסוק ל"ב. הנושא הבולט בפרשה הוא סיפור המבול ותיבת נח, וסיפורים נוספים הם שכרות נח ומגדל בבל. בנוסף, מפורטים בפרשה רשימות של צאצאי בני נח אחרי המבול.

נושאים בפרשה

המבול

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המבול

החלק הראשון של הפרשה עוסק בפרשת המבול שהביא ה' על העולם בגלל חטאי בני האדם. נח, שהיה "איש צדיק תמים בדורותיו", נבחר להיות מי שישרוד את המבול עם משפחתו וייסד את האנושות החדשה אחרי המבול. הוא מצוּוה לבנות תיבה שבה ישהו הוא, משפחתו ובעלי החיים במשך המבול.

המבול נמשך ימים רבים ומוחה את כל החיים מעל פני האדמה. הגשמים פוסקים לאחר ארבעים יום וארבעים לילה רצופים בהם ירד המבול, והמים מתייבשים במשך מאה וחמישים יום עד שנחה תיבת נח על הרי אררט. לאחר שנח לומד, באמצעות היונה ששולחה ולא שבה, שיבשה הארץ, הוא יוצא מן התיבה ומקריב קורבנות. לאחר יציאת בעלי החיים מן התיבה, ה' מבהיר שמותר לבני אדם לשחוט בעלי חיים למאכל, ושלעומת זאת רצח של בני אדם הוא אסור. ה' מבטיח לנח שלא יביא מבול נוסף על העולם, וכאות להבטחתו זו הוא נותן את הקשת בענן.

שכרותו של נח

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שכרות נח

נח נטע כרם והשתכר מן היין. בנו חם ראה אותו שוכב ללא בגדים באוהלו וסיפר על כך לשם ויפת, שכיסו אותו כדי למנוע את המשך השפלתו. בעקבות זאת קילל נח את כנען בן חם, ולעומת זאת בירך את שם ויפת.

מגדל בבל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מגדל בבל

בהמשך הפרשה מפורטים קורותיהם של צאצאי נח. בתוך הדברים מסופר על הניסיון לבנות את מגדל בבל ועל הדרך בה ה' מנע זאת באמצעות בלילת שפתם של הבונים והפצתם על פני כל הארץ.

עשרה דורות מנח עד אברהם

בהמשך באה רשימת עשרת הדורות מנח עד אברהם, שבסיומה באה היכרות ראשונה עם משפחתו של אברהם, שבשלב זה עוד נקרא "אברם". מסופר כיצד החל אביו תרח ללכת מאור כשדים לארץ כנען, אך החליט להישאר בחרן ובסופו של דבר מת שם.

הפטרה

מפטירים בספר ישעיהו פרק נ"ד, החל מפסוק א'. הספרדים מסיימים בפסוק י', התימנים בפרק נ"ה, פסוק ג', והאשכנזים שם בפסוק ה'. בהפטרה מזכיר הנביא את השבועה שנשבע ה' "מעבור מי-נח עוד על הארץ".

בשנים המתחילות ביום חמישי (כ-32% מהשנים) פרשת נח נקראת בשבת ראש חודש וקוראים בה את הפטרת "השמים כסאי".

קישורים חיצוניים

הטקסט:

פרשנות: