מסכת הוריות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

מַסֶּכֶת הוֹרָיוֹת היא המסכת התשיעית והאחרונה בסדר נזיקין, שהוא הסדר הרביעי במשנה. במסכת זו שלושה פרקים אשר עוסקים בדיני הוראת שוגג שהורו בית דין (דהיינו שטעו בהלכה והורו שלא כדין תורה), וכן בדיני כהן גדול או מלך שחטאו בשגגה. מסכת זו בתלמוד בבלי היא הקצרה ביותר מבין המסכתות בהם יש גמרא על כל המסכת, והיא כוללת 14 דפים בלבד.

מיקומה של המסכת בסדר נזיקין

לפי הקדמתו של הרמב"ם למשנה, כאשר נשלם העיסוק בדינים ובדיינים, עברה המשנה לעסוק בשגיאותיהם. "כי כל מי שיש בו טבע בשר ודם, אי אפשר שלא יטעה ויחטא. ולפיכך סידר הוריות אחר אבות".

לשון הוריות

התלמוד בבלי על מסכת הוריות יחודי בסגנונו, ויש בו ביטויים נדירים שאינם מופיעים בשאר מסכתות הש"ס. לשונות אלו מכונים לשון הוריות. יש גירסא נוספת למסכת הוריות המכונה ”ספרי ספרד”[1], שם רבים מהלשונות היחודיים מופיעים בסגנון התלמודי הרגיל[2].

פרקי המסכת

 1. הוֹרוּ בֵּית דִּין (חמש משניות [3]) - מתי בית דין שהורו הלכה מוטעית, מביאים קורבן.
 2. הוֹרָה כֹהֵן מָשִׁיחַ (שבע משניות) - דיני קורבן של כהן משוח בשמן המשחה שחטא בשוגג.
 3. כֹהֵן מָשִׁיחַ שחטא (שמונה משניות) - תחילתו בדיני קורבן כהן משוח ונשיא שחטאו שלא בזמן כהונתם, באמצעיתו עוסק בחילוקים בין סוגי הכהנים ובסופו עוסק בסדרי קדימויות במגוון תחומים.

בסה"כ יש במסכת כ- 20 משניות.

מפרשי המסכת

פירושי ראשונים

רוב הראשונים לא כתבו על מסכת זו, להלן מנויים כל הראשונים שכתבו על המסכת:

 • רבינו חננאל - נדפס על הדף במהדורת וילנא, חסר פירושו לשלושת הדפים האחרונים. יש המפקפקים ביחוס החיבור לרבינו חננאל ומייחסים אותו לרבי ברוך בן שמואל מיוון או לרבי ברוך בן יצחק מחלב (אוצר הגדולים כרך ג', עמוד ס"ז)
 • רש"י - גם על פירוש זה יש המפקפקים בייחוסו לרש"י. (ראו הקדמת "פירוש רש"י להוריות" בהוצאת מכון אהבת שלום, ירושלים תשס"ה)
 • תוספות - מופיע בתחתית הדף במהדורת וילנא, בשונה משאר הש"ס. מופיע רק עד דף ח'. גם על ייחוס פירוש זה לבעלי התוספות יש שפקפקו (ראו הקדמת ספר הורה גבר)
 • תוספות הרא"ש - מופיע בצידו החיצוני של הדף במהדורת וילנא
 • המאירי
 • הר"י מלוניל
 • פסקי הרי"ד

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מופיע כמה פעמים בתוס' הרא"ש
 2. ^ ראה בהרחבה מסכת הוריות כת"י פריז, בהוצאת מכון אהבת שלום
 3. ^ מספר המשניות בכל פרק הוא לפי הספירה במשניות קהתי. בדפוסים אחרים תיתכן חלוקה שונה.Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0