רבי נתן מאיר וכטפוגל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נתן מאיר וכטפוגל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב נתן מאיר וכטפוגל
Nosson wachtfogel.jpg
לידה 18 בפברואר 1910
ט' באדר א' ה'תר"ע
קוהל ליטא
פטירה 21 בנובמבר 1998 (בגיל 88)
ב' בכסלו ה'תשנ"ט
לייקווד, ניו ג'רזי
מקום קבורה הר המנוחות ירושלים
מקום פעילות לייקווד, ניו ג'רזי, ארצות הברית
השתייכות חרדי ליטאי
תחומי עיסוק מנהל רוחני של בית מדרש גבוה לתורה בלייקווד
רבותיו רבי ירוחם ליבוביץ
הרב יחזקאל לוונשטיין
רבי דניאל מובשוביץ
רבי ברוך דב ליבוביץ
תלמידיו הרב ראובן הכסטר

הרב נתן מאיר וכטפוגל (בדרך כלל בכתיב יידי: וואַכטפויגעֶל; ט' באדר א' תר"ע, 18 בפברואר 1910 - ב' בכסלו ה'תשנ"ט, 21 בנובמבר 1998) היה משגיח בישיבת לייקווד.

ביוגרפיה

נולד בעיירה קוהל שבמחוז קרטינגה שבליטא לרב משה יום טוב וכטפוגל, רב העיירה, ולדבורה פריידל בת הרב משה נתן שפיץ שאף הוא היה רבה של העיירה קוהל[1], אביו היה מתלמידיו של הסבא מסלבודקא, ונמנה עם שלושה עשר חברי הקבוצה המייסדת של ישיבת "עץ חיים" בסלוצק, תחת הנהגת רבי איסר זלמן מלצר.

בילדותו למד בתלמוד תורה בעיירה קלם. וכאשר היגרו הוריו בשנת ה'תר"פ לקנדה לשם קבלת משרת רבנות במונטריאול קנדה, נשאר נתן מאיר בקוהל כדי להשלים את לימודיו. בגיל 15 הצטרף להוריו בקנדה, ועבר להמשך לימודים בישיבת רבנו יצחק אלחנן בניו יורק. כאשר התאחדה הישיבה בהמשך עם ישיבה יוניברסיטי ונוספו לימודי חול לתוכנית הלימודים, נמנה נתן מאיר עם המתנגדים למהלך מקרב בני הישיבה ודחק בחבריו לעזוב את הישיבה וללכת ללמוד כמוהו בישיבות אירופה. הוא עצמו נסע והתקבל ללימודים בישיבת מיר, ולמד בה קרוב לשבע שנים.

במיר שם דגש רב על ערכי תנועת המוסר בהדרכתו של "המשגיח" רבי ירוחם ליבוביץ. במהלך שהותו בישיבות מזרח אירופה קיבל תורה גם מהרב ברוך דב ליבוביץ בישיבת כנסת בית יצחק בקמניץ. הוא נסמך לרבנות בידי הרב ליבוביץ, הרב שמעון שקופ מגרודנא, והרב אליעזר יהודה פינקל ראש ישיבת מיר. לאחר פטירת הרב ליבוביץ חזר לארצות הברית, הוא פגש בניו יורק את הרב אלחנן וסרמן והתייעץ אתו לגבי חששותיו מהחיים באמריקה הגשמית. לפי עצתו של הרב וסרמן, שב לאירופה ולמד במשך שלוש שנים ב"תלמוד תורה" שבקלם. הוא דבק ברב דניאל מובשוביץ והמשיך ללמוד בישיבה גם לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה.

לאחר פרוץ המלחמה, נישא לחוה שלומוביץ בתו של הרב ישראל זלמן שלומוביץ ובוגרת הסמינר של שרה שנירר בקרקוב. בני הזוג הצליחו להיחלץ מאירופה באמצעות ויזה אמריקאית שהשיג וכטפוגל גם עבור רעייתו הצעירה.

לקראת קיץ ה'תש"ב, 1942, הוקם הכולל הראשון באמריקה בווייט פליינס[2], ניו יורק, בידי קבוצת אברכים, בהם הרב נתן מאיר, ולאחר תקופת מה העמידו בראשות הכולל את הרב אהרן קוטלר, לאחר מכן העביר הרב קוטלר את הכולל לעיירה לייקווד אשר בניו ג'רזי וכאשר נפתחה הישיבה בלייקווד העמיד הרב קוטלר את הרב נתן מאיר ווכטפוגל לכהן בה כמשגיח. ובכל תקופה זו התייחס אל הרב קוטלר כאל רבו, נכנס תמיד לשמוע את שיעוריו ואת שיחותיו, ומעולם לא הסכים למסור את שיחותיו הוא בבית המדרש כל ימי חייו של הרב אהרן קוטלר. בכהונתו זו כיהן למעלה מיובל שנים עד לפטירתו, בצוותא עם שלושה דורות רצופים של ראשי הישיבה: הרב אהרן קוטלר, הרב שניאור קוטלר, והרב מלכיאל קוטלר.

נפטר בב' בכסלו ה'תשנ"ט, 21 בנובמבר 1998, בלייקווד, ניו ג'רזי, ונקבר לצד רעייתו בחלקת הרבנים החדשה שבהר המנוחות בירושלים.

חלקת הקבר בהר המנוחות. מימין קבר רעייתו חוה

משפחתו

 • אחיו, הרב דוד, רב קהילת "לינת הצדק" בפילדלפיה
 • אחיו, הרב חיים יוסף, רב קהלת בית ישראל בקיימברידג' שבמסצ'וסטס
 • בנו, הרב אליהו דב ווכטפוגל, ראש ישיבת "זיכרון משה" בסאות' פולסברג, ניו יורק
 • חתנו, הרב יוסף בורשטיין, ראש ישיבת 'מתיבתא דלייקוואוד'

ספריו

 • קובץ שיחות על התורה, לייקווד 2015.
 • נועם המוסר עפ"י סדר פרשיות התורה והזמנים, לייקווד תשס"ב.
 • קובץ שיחות מזמנים שונים, לייקווד תשמ"ד.
 • לקט רשימות, "בענין לימוד המוסר ועבודת השם", ליקווד תשנ"ט.
 • לקט רשימות, "בעניני תפלה", קרית ספר תשס"ה.
 • לקט רשימות, "בעניני אלול וימים נוראים", קרית ספר תשס"ו.
 • לקט רשימות, "בעניני חנוכה",קרית ספר תשס"ז.
 • לקט רשימות, "בעניני בית המקדש", קרית ספר תשס"ח.

לקריאה נוספת

 • "מפיהם של רבותינו" יו"ל על ידי מערכת "מפיהם", בני ברק, תשס"ח, תיאור נרחב מפי בנו הרב אליהו דב וכטפוגל, מעמוד 149.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אשר זלקא ראנד (עורך), "הרב ר' משה יו"ט וואכטפאגעל שליט"א", תולדות אנשי שם ח"א, ניו יורק, תש"י, עמ' 40, באתר HebrewBooks.
 2. ^ "מפיהם של רבותינו" עמוד 149
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0