שרה שנירר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצבת קברה בקרקוב, שהוקמה מחדש בשנת תשס"ג.

הרבנית שרה שֶׁנִירֶר (בכתיב יידי: שענירער; ראש חודש תמוז תרמ"ג, קרקוב, גליציהכ"ו באדר א' תרצ"ה, קרקוב, פולין) הייתה סופרת יידיש אורתודוקסית, מחנכת, מורה ופעילת חינוך דתית. שהקימה את רשת בתי הספר בית יעקב שהיה בית הספר הראשון מסוגו בעולם החרדי שנפתח לבנות.

ביוגרפיה

שנירר נולדה בקרקוב למשפחה חרדית בעלזאית מהמעמד הבינוני-נמוך, ולמדה בבית ספר פולני. אביה היה מצאצאי הש"ך, ואמה הייתה מצאצאי הב"ח[1]. היא החלה לעבוד כתופרת מקצועית בגיל צעיר כדי לעזור בכלכלת המשפחה, אך השלימה במקביל לעבודתה את לימודיה בחינוך וביהדות.

ביומנה מתארת שנירר את אירוסיה:[2]"בשעה טובה ומוצלחת התקיימו האירוסין שלי...". לא ידוע אם האירוסין הגיעו לכלל נישואין, או שהיא התחתנה והתגרשה, אך ברור שהיא לא זכתה לילדים משלה.

מלחמת העולם הראשונה פגעה במשפחתה, ובהיותה בת 31 נמלטה כפליטה לווינה. שם התוודעה לדרכו ותורתו של הרש"ר הירש והושפעה ממנה, השפעה שניכרה גם בהמשך דרכה. [3]

תקופת פעולתה של שרה שנירר

לאחר שובה לקרקוב הקדישה עצמה לשליחותה החינוכית-ספרותית, בניסיון להלחם בהשכלה ובחילוניות של הצעירות היהודיות, ולהחזירן אל היהדות.

החלטתה של שנירר להקים בתי ספר לבנות נבעה כתולדה מצורך השעה, בעקבות האווירה החינוכית והחברתית שבה גדלו הבנים והבנות היהודים במאות השישית והשביעית לאלף השישי. כך כותב צבי שרפשטיין בספרו "גדולי החינוך בעמנו"[4]:

חינוך הבנות בפולין בכלל ובגאליציה בפרט היתה בעיה כאובה וטראגית בחיי ישראל. אדוקי פולין הבדילו בין חינוך הבנים לחינוך הבנות הבדל חותך: את בניהם הקדישו לה' ואת הבנות לחיי הסביבה...חניכות בתי הספר הכלליים, מדברות פולנית מצוחצחת ושקועות בעולמו הרומאנטי- הלאומי של יוליוס סלובאצקי ואדם מיצקביץ...אם כי בנות אלה היו שומרות מצוות בבית, הרי לבבן היה רחוק מההווי האורתודוכסי..."

שנירר מתארת את תחושתה אל מול הווי חייהן של בנות דורה[5]:

הליקוי העיקרי נעוץ בזה שבנותינו יודעות מעט מאד על עברנו המפואר, וזה מרחיק אותן מן העם ומסורתו. אילו היה להן מושג ראוי ורחב...כי אז היו פני הדברים אחרים לגמרי

יסוד בית יעקב

בעיקבות המצב העגום של חינוך הבנות ניסתה הרבנית שנירר להקים בית ספר חרדי, ההתנגדות הית עזה, אך אחרי שהאדמו"ר מבעלז העניק לה את ברכתו - יצאה לדרך.

בית הספר הראשון של "בית יעקב" נוסד בסוף חודש תשרי, שנת ה'תרע"ח בקראקוב, בתחילה ניסתה הרבנית שנירר להקים תיכון לבנות בוגרות שכונה 'עונג שבת' באולם בית היתומים קרקוב, אך הבנות בגיל זה כבר לא רצו לשמוע דבר על יהדות - זה היה מאוחר מידי. בעקבות כך פנתה הרבנית שנירר אל הדור הצעיר ואכן, בבית הספר הראשון למדו כ-25 בנות בגילאי 13-14 בלבד, בית הספר שוכן בחדרון קטן. הרבנית שרה לימדה את כל תחומי הלימוד: דת, מידות, עברית, יידיש, כתב רש"י, תולדות ישראל ומלאכת יד.

השם בית יעקב מבוסס על המדרש לפסוק המתאר את מתן תורה בספר שמות פרק י"ט: "וּמֹשֶׁה עָלָה אֶל הָאֱלֹקִים וַיִּקְרָא אֵלָיו ה' מִן הָהָר לֵאמֹר: כֹּה תֹאמַר לְבֵית יַעֲקֹב וְתַגֵּיד לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל", ופירש במכילתא דרבי ישמעאל: "כה תאמר לבית יעקב - אלו הנשים, ותגיד לבני ישראל - אלו האנשים". מדרש מפורסם זה הקנה את שמו לרשת החינוך, שכן הוא משלב את הרעיון של לימוד תורה ומסירת ידע לנשים דווקא. יש אומרים שמקור השם הוא מן הפסוק "בית יעקב לכו ונלכה באור ה'".

בית הספר שלה הצליח והתרחב ומאות סניפים שלו הוקמו ברחבי פולין. צמיחתה העצומה של הרשת יצר מחסור אדיר במורות והרבנית שנירר פנתה להכשיר מורות לחנך את בנות ישראל ויסדה את סמינר בית יעקב למורות. ב-ה'תרפ"ד סיים המחזור הראשון של קורס המורות של הרשת. רשת ביתי הספר התרחבה והפך לרשת חינוכית דתית לבנות, בחסותה של תנועת "אגודת ישראל". הרשת כונתה "בית יעקב", והיא קיימת עד היום כמעט בכל קהילות ישראל המנהלות אורח חיים חרדי.

הרקע להקמת רשת החינוך הוא פסק הלכה של "החפץ חיים", הרב ישראל מאיר הכהן, שסבר כי קביעת התלמוד בנושא לימוד תורה לנשים התייחסה לנסיבות מסוימות שאינן חלות עוד. הן הניחו קיומה של אווירה שבה "מסורות ומנהגים עתיקי־יומין היו מושרשים", ובנות למדו על היהדות לא באמצעות לימוד פורמלי אלא פשוט מהתבוננות בנעשה בבית. בימינו השתנו שני דברים, טען החפץ חיים: ראשית, המשפחה היהודית הייתה בתהליך של פירוק - היו משפחות שהתרחקו מהדת, אחרות הופרדו בשל גלי ההגירה ממזרח אירופה; שנית, בנות למדו לימודים כלליים וצריך לאזן אותם בחינוך יהודי כדי שלא ינטשו לגמרי את היהדות. באווירה חדשה זו, חלה חובה דתית להעניק לבנות חינוך יהודי. מכאן ש"אם הדבר לא ייעשה", כתב החפץ חיים, "הן עלולות לסור לגמרי מדרך ה' ולעבור על אושיות הדת".

פעילות ספרותית

שנירר נחשבת לחלוצת הכתיבה הספרותית החדשה לבנות דתיות. בשבילן כתבה סיפורים, מחזות חינוכיים ופרקי מוסר, שנדפסו בעיתונות הילדים הדתית בפולין ביידיש. יצירותיה זכו לתפוצה רבה בשעתן ואחדות מהן תורגמו לעברית.

שרה שנירר פרסמה כעשרים כרכים ביידיש, סיפורת, ספרי ילדים, מחזות, מאמרי חינוך והדרכה דתית. וכן פרסמה אוטוביוגרפיה על חייה ומפעלה. לאחר מותה נכתבו עליה ביוגרפיות רבות, וכל כתביה הוצאו בכמה מהדורות ביוזמת תנועת "אגודת ישראל".

בראש תנועת 'בנות אגודת ישראל'

שנירר הייתה מייסדת הסתדרות 'בנות אגודת ישראל', תנועת בת של אגודת ישראל שיועדה לנשים, נשאה דברים בוועידות התנועה[6], והכשרה לקראת עלייה לארץ ישראל של התנועה שפעלה בוורשה קראה את שמה 'קבוצת שרה בת טובים', על שמה של שנירר[7].

פטירתה

בהיותה בת 52 חלתה, ובערב שבת כ"ו אדר תרצ"ה נפטרה. בהלוויתה בעיר קראקוב השתתפו אלפים וגדולי הרבנים נשאו את דברי ההספד בבית כנסת הרמ"א. בבית הקברות הוקצה לקברה מקום מיוחד.

מספריה של שרה שנירר בעברית

 • ספר המחזות, הוצאת נצח, תל אביב, 1954.
 • מה תפקידה של בת ישראל?, קול קורא להורים יהודים לחנך את בנותיהם בבית ספר בית יעקב, ירושלים, 1934.
 • חנה ושבעת בניה, מחזה, נצח, תל אביב, 1944.
 • אם בישראל, כל כתביה של שרה שנירר, לזכרה, בני ברק, 1960.

מקורות

 1. מלכה פיוטרקובסקי, מהלכת בדרכה, עמ' 39
 2. אם בישראל, עמ' 36
 3. יהודה לייב אורליאן, אשת חיל, בתוך אם בישראל ח"ג, עמ' 36 -39, וראה שם בעמ' 31 דבריו של ד"ר יצחק ברויאר
 4. צבי שפרשטיין, גדולי החינוך בעמנו, עמ' 226. בתוך מהלכת בדרכה, מלכה פיוטרקובסקי, עמ'38
 5. שרה שנירר, אם בישראל, עמ' 24. בתוך מהלכת בדרכה, מלכה פיוטרקובסקי, עמ' 39
 6. מאחורי הפרגוד, הצפירה, 29 באפריל 1931
  הועידה השלישית של בנות אגודת ישראל, הצפירה, 28 באפריל 1931
  הועידה השלישית של "בנות אגודת ישראל", הצפירה, 29 באפריל 1931
 7. קבוצן של "בנות יעקב", דואר היום, 29 ביולי 1934

לקריאה נוספת

 • משה פראגר, "שרה שנירר - אם בישראל" - סיפור חייה וקורותיה של מייסדת בית יעקב - הוצאת מרכז בית יעקב, ירושלים 1978.
 • לאה אסתר זוסמן, שרה שנירר: סיפור חייה של מיסדת "בית יעקב", הוצאת "חכמה" ירושלים, תש"ן.
 • הרב יואל שוורץ, מהפכת חינוך הבנות בדורנו - תולדותיה ופועלה של מרת שרה שנירר, ירושלים: ספרית ליבוביץ-קעסט, תשנ"ח
* Sarah Feldman, The story of Sarah Schenirer, 2017.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0