סוג'ואו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סוּג'וֹאוּ (נציבות עירונית)
苏州市
מדינה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  הרפובליקה העממית של סין
מחוז ג'יאנגסו
שטח 8,488.42 קמ"ר
תאריך ייסוד 514 לפנה"ס
אוכלוסייה
 ‑ בנציבות עירונית
 ‑ במטרופולין

2,307,500‏
6,073,000‏
קואורדינטות 31°18′N 120°36′E / 31.3°N 120.6°E / 31.3; 120.6
אזור זמן UTC +8
אתר העיר

סוּג'וֹאוּמנדרינית תקנית: , בפין-יין: Sūzhōu) היא נציבות עירונית במחוז ג'יאנגסו שבמזרח סין. העיר סוג'ואו שוכנת בקרבה לשפך הנהר יאנגצה ועל גדות אגם טאי. העיר ידועה בגשרי האבן, בפגודות ובגנים המתוכננים בקפידה שתרמו למעמדה כאתר תיירותי חשוב. מאז תקופת שושלת סונג (1279-960) הייתה סוג'ואו גם מרכז חשוב לתעשיית המשי בסין והיא שמרה על מעמדה זה עד היום. העיר היא חלק מאזור הדלתה של היאנגצה. בשנת 2006 היה התוצר המקומי הגולמי לנפש 79,406 יואן (אז שווה ערך ל-10,087 דולר), המקום החמישי בין 659 הערים בסין. העיר מכונה "בירת המשי", ו"ונציה של המזרח הרחוק". על שם העיר קרוי "מכתש סוג'ואו" על כוכב הלכת מאדים.

היסטוריה

סוג'ואו, ערש תרבות הוו, היא אחת הערים העתיקות באגן נהר היאנגצה. לפני 2,500 שנה, בתקופת שושלת שאנג המאוחרת, שכנו באזור שעתיד להיות העיר המודרנית סוג'ואו, שבטים מקומיים שכינו עצמם " גוֹאוּ ווּ".

בשנת 541 לפנה"ס בתקופת האביב והסתיו יסד המלך הֶאלוּ (闔閭/阖闾) ממדינת וו את "העיר הגדולה של הֶאלוּ", השם הקדום של סוג'ואו, כבירתו. בשנת 496 לפנה"ס נקבר הֶאלוּ ב"הוּצְ'יוֹ" (虎丘 – "גבעת הטיגריס").

ב-473 לפנה"ס הובסה מדינת וו על ידי מדינת יְוֵּ'ה, ממלכה ששכנה ממזרח ושבתורה סופחה ל מדינת צ'וּ ב-306 לפנה"ס. תור הזהב של סוג'ואו הסתיים עם כיבוש זה. שרידים מתרבות זו כוללים את שרידי החומה בת 2,500 שנה והשער העובר דרכה, שער פאן.

בהגיע זמנה של שושלת צ'ין הייתה העיר ידועה כנפת ווּ. שְׂיָאנְג יוּ' (项羽) החל את המרד ההיסטורי שלו שתרם להפלת שושלת צ'ין בעיר זו בשנת 209 לפנה"ס.

בתקופת שושלת סְווֵי – ב-589 לספירה שונה שם העיר לסוג'ואו.

כאשר הושלמה התעלה הגדולה של סין הייתה סוג'ואו ממוקמת על נתיב סחר ראשי זה. במהלך ההיסטוריה של סין, הייתה סוג'ואו מרכז של תעשייה ומסחר על חופה הדרום-מזרחי של סין.

בשנת 825, בתקופת שושלת טאנג, בנה המשורר הדגול בָּאי ג'וּ'יִי (白居易) את תעלת שָׁאנְטָאנְג (המכונה "רחוב שָׁאנְטָאנְג" או山塘街) לחבר בין העיר להוּצְ'יוֹ עבור תיירים. בשנת 1035 יסד המשורר והסופר הנודע פָאן ג'ונְגְיֵן (范仲淹) את מקדש קונפוציוס ששימש כמקום בו נערכות הבחינות הקיסריות.

בפברואר 1130 בזז צבא שושלת ג'ין (1234-1115), שפלש מצפון, את העיר וטבח ביושביה. ב-1275 פלשו המונגולים ובתחילת תקופת שושלת מינג (1367) נהרסה העיר המלכותית (במרכז העיר המבוצרת).

בשנים שבאו אחר כך נהנתה העיר מתקופת שגשוג. רבים מהגנים הפרטיים המפורסמים נשתלו על ידי בני משפחות האצולה של שושלת מינג ושושלת צ'ינג. עם זאת, העיר חוותה אסון נוסף ב-1860 שעה שצבא טאיפינג כבש את העיר. בנובמבר 1863 כבש הצבא המנצח תמיד בפיקודו צ'ארלס גורדון את העיר מכוחות הטאיפינג.

המשבר הבא שהתחולל בעיר הייתה הפלישה היפנית ב-1937. רבים מהגנים נהרסו עד סוף המלחמה. בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20 שוחזרו חלק מהגנים כדוגמת גְ'ווֹ-גֶ'נְג יְוֵּ'אן (גן האדמיניסטרטור העניו) ודונְג יְוֵּ'אן (הגן המזרחי).

ב-1981 הכריזה מועצת המדינה על עיר עתיקה זו כאחת מארבע ערים (יחד עם בייג'ינג, האנגג'ואו וגְווֵילִין) שבהן יש לתת עדיפות להגנה על המורשת ההיסטורית והתרבות, כמו גם הנוף הטבעי. המשאבים שקיבלה העיר יחד עם מיזמים כלכליים בפרברים הפכו אותה לאחת הערים המשגשגות ביותר בסין.

הגנים הקלסיים בסוג'ואו נוספו לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו ב-1997 וב-2000. ניתן לסייר באופן וירטואלי באתר אונסקו בגנים הקלסיים של סוג'ואו[1].

ערי לוויין ומועצות

משום שסוג'ואו היא אחת הערים המצליחות בסין קיים יחס ישר בין התפתחותה לצמיחתן של ערי הלוויין שלה, בייחוד קונשאן, טאיצאנג, וג'אנגג'יאגאנג, שביחד יוצרים את אזור סוג'ואו רבתי. בשטח שבתחום השיפוט של סוג'ואו קמו חברות הייטק רבות.

כנציבות עירונית יש לסוג'ואו סמכות שיפוטית על:

 • המועצות: צָאנְגלָאנְג (沧浪), גִ'ינְצָ'אנְג (金阊), פִּינְגְגְ'יָאנְג (平江), פארק התעשייה של סוג'או (工业园区), אזור פיתוח טכנולוגיות חדשות ומתקדמות של סוג'או (高新区), שְׂיָאנְגְצֶ'נְג (相城), ווּג'ונְג (吴中)
 • הנפות העירוניות: צָ'אנְגְשׁוּ (常熟), טָאִיצָאנְג (太仓), קוּנְשָׁאן (昆山), ווּגְ'יָאנְג (吴江) וגָ'אנְגְגְ'יָאגָאנְג (张家港).

מוקדי משיכה עיקריים

הגנים הקלאסיים של סוג'ואו

פינה בגן המשתהה
פגודת יוניאן, מגדל הוּצְ'יוֹ, מגדל שכיום נוטה בשל יסודות לא יציבים (בחציים באדמה ובחציים על סלע), נבנתה בשלהי תקופת חמש השושלות ועשר הממלכות (960-907)
פגודת בֵּייסְה, נבנתה בין 1131 ו-1162 במהלך שושלת סונג (כשאחר כך בוצעו בה שיפוצים). גובהה 76 מטר.
יער בונסאי באחד הגנים של סוג'ואו
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הגנים הקלאסיים של סוג'ואו
 • הגנים הקלאסיים של סוג'ואו הם תשעה גני נוי בעיר סוג'ואו שהוכרו על ידי ארגון אונסק"ו כ"אתר מורשת עולמית" בשנים 1997 ו-2000. מתוך עיצוב הגן הסיני הקלאסי ניתן כיום ללמוד על היבטים רבים של הידע והתרבות הסיניתפילוסופיה, פולקלור, אדריכלות, אסתטיקה, בוטניקה, והנדסת משאבי מים וסביבה. הגנים הרבים שהשתמרו בעיר סוג'ואו מייצגים את גולת הכותרת של טיפוח הגן הקלאסי בסין, ותשעת הגנים הבאים (מתוך למעלה משישים גנים שנבנו במהלך חמש מאות השנים האחרונות שעדיין פורחים בסוג'ואו) נבחרו על ידי אונסק" כמייצגים את המיטב:
  • גן המנהלן העניו
  • הגן המשתהה
  • גן אומן הרשתות
  • וילה הררית אפופת יופי
  • ביתן הגל הכחול
  • גן פרדס האריה
  • גן הטיפוח
  • מפלט גן הזוג
  • גן הנסיגה וההרהור.

אתרים אחרים

 • שער פָּאן – השער שנבנה בשנת 1344 הוא שחזור של השער שנבנה לפני כ-2,500 שנה על ידי מדינת ווּ בתקופת המדינות הלוחמות. השער ידוע בשל המבנה המיוחד של שער יבשתי משולב בשער מעל תעלה.
 • גבעת הטיגריס (הוּצְ'יוֹ) – אחד מאתרי התיירות המרכזיים של סוג'ואו. בגבעה נקבר המלך הֶאלוּ ממדינת ווּ. בין האתרים בגבעה, פגודת יוניאן. מבנה בגובה של 47 מטרים ונוטה מעל ל-2 מטרים. הפגודה המכונה "המגדל הנטוי של סין" גבוהה ממגדל פיזה ועתיקה ממנו.[2]
 • מקדש שׂוֵ'אנְמְיָאו – מקדש טאואיסטי. שחזור מ-1584 של המקדש המקורי שנבנה ב-276.
 • מקדש הָאנְשָׁאן (寒山寺, מילולית מקדש ההר הקר) - מקדש בודהיסטי שנבנה במקור בשנת 503. המקדש נהרס ונבנה פעמים רבות. המבנה הנוכחי הוא מ-1896.[3]
 • גשר בָּאוֹדָאי (宝带桥 מילולית גשר החגורה היקרה) – הגשר באורך של 317 מטרים המצוי במפגש התעלה הגדולה של סין עם אגם דאנטאי נבנה במקור בשנת 816. הגשר הנוכחי נבנה ב-1442.
 • תעלת שָׁאנְטָאנְג – נבנתה ב-825.
 • שער המזרח הבניין הגבוה ביותר בעיר (278 מטרים). שני מגדלים המתחברים בקצותיהם על מנת ליצור קשת ענקית.
 • מוזיאון סוג'ואו – מוזיאון המכיל כ-15,000 פריטים של אמנות סינית מסורתית. הבניין הנוכחי הושלם בשנת 2006 על פי תכנון של האדריכל האמריקני ממוצא סיני איי אם פיי, שנולד למשפחתה שמוצאה מסוג'ואו.
 • בית החרושת למשי מס' 1 של סוג'ואו – בית החרושת הראשון למשי בסוג'ואו

תחבורה

סוג'ואו שוכנת על קו הרכבת המכונה "מסילת גִ'ינְגהו" המקשרת בין שאנגחאי לנאנג'ינג, עיר הבירה של הּמחוז. לשתי הערים יש רכבת מדי שעה. תחנת הרכבת של סוג'ואו היא אחת מתחנות הרכבת העמוסות ביותר בסין, ועוצרות בה 139 רכבות ביום. ברכבת T ניתן להגיע לשאנגחאי תוך 45 דקות ותוך שעה וחצי לנאנג'ינג. כבישים בינעירוניים ראשיים העוברים בעיר כוללים את "הדרך המהירה ג'יאנגסו-שאנגחאי", "הדרך המהירה פלג היאנגצה" ו"הדרך המהירה סוג'או-ג'יאשינג-האנגג'ואו". בשנת 2005 הושלם כביש הטבעת החיצונית של סוג'ואו כשהוא מחבר את ערי הלוויין טָאִיצָאנְג, קוּנְשָׁאן ו צָ'אנְגְשׁוּ.

לערים גָ'אנְגְגְ'יָאגָאנְג, צָ'אנְגְשׁוּ, לוּגְ'ה ולְיוֹגְ'יָה ניתן להגיע מסוג'ואו באמצעות תחבורה ימית.

למרות שיש בקרבת סוג'ואו שני נמלי תעופה, "נמל תעופה ווּשִׂי שְׁווֹפָאנְג" ו"נמל תעופה גוָאנְגפֿוּ", המשמשים כנמלי תעופה עירוניים, ולמרות שמועצת המדינה אישרה ב-2003 בניית שדה תעופה שישרת את סוג'ואו באופן בלעדי, משמשים עדיין "שדה התעופה הבינלאומי הונגצ'יאו של שאנגחאי" ו"שדה התעופה הבינלאומי פודונג של שאנגחאי" לצורך טיסות מסוג'ואו.

תרבות

ציטוטים

חינוך

מוסדות חינוך ציבוריים בהם יש תוכניות מלאות לקבלת תואר בוגר אוניברסיטה:

 • אוניברסיטת סוג'ואו (苏州大学)
 • האוניברסיטה למדע וטכנולוגיה של סוג'ואו
 • אוניברסיטת שְׂייֵן גְ'יָאוֹטונְג-ליברפול (西安交通利物浦大学)

מוסדות חינוך בהם יש תוכניות לקבלת תארים מתקדמים:

 • עיר הבוגרים של סוג'ואו – מיזם משותף לאוניברסיטאות הוותיקות של סינגפור ושאנגחאי, בית הספר לבוגרים של אוניברסיטת נאנג'ינג וכו'.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. Classical Gardens of Suzhou, באתר World Heritage Tour
 2. Tiger Hill, באתר Travel China Guide
 3. Hanshan Temple (Cold Mountain Temple, באתר Travel China Guide