עיט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןעיט
עיט ערבות
עיט ערבות
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: דורסי יום
משפחה: נציים

עיט (ביוונית Αετός ובאנגלית: Eagle; בספרות העברית לדורותיה כונה בעבר "נשר"[1]) הוא שם למספר סוגים של עופות דורסים במשפחת הנציים אשר אינם בהכרח קבוצה מונופילטית.[2] ישנם מעל ל־60 מיני עיטים אשר רובם מרוכזים בעולם הישן - אירואסיה ואפריקה. שני מינים חיים בצפון אמריקה (עיטם לבן־ראש ועיט זהוב), תשעה נמצאים במרכז ובדרום אמריקה ושלושה באוסטרליה (עיט אוסטרלי מחודד זנב, עיטם לבן־גחון והעיט הקטן). העיט משמש כסמל בתרבויות שונות.

שמו של העיט

יש להבדיל בין הנשר (באנגלית: Vulture), שהוא אוכל נבלות, לבין העיט שהוא טורף (באנגלית: Eagle).[3] הבלבול בין שני אלו עתיק יומין, וכבר בעלי התוספות,[4] ממפרשי התלמוד הבבלי, העירו, שהזיהוי של נשר עם "אייגלא" (מצרפתית - Aigle) הוא שגוי, שהרי בתלמוד נאמר שלנשר אין "אצבע יתירה" (אצבע אחורית) בעוד ל"אייגלא" יש אצבע כזו.

תיאור

העיטים נפרדים משאר עופות הטרף בגודלם, בגובהם ובראשם ומקורם הכבדים יחסית. אף לעיטים הקטנים יחסית, כעיט הגמדי או העיט הקטן בעלי הגוף הקטן יחסית למינים הגדולים, יש מוטת כנפיים רחבה יותר ומעופם מהיר. רוב מיני העיטים גדולים יותר משאר העופות הדורסים, למעט מהנשרים. משקלו של עיט הנחשים הדרום ניקוברי הוא רק חצי קילוגרם בעוד ששל עיטם שטלר מגיע עד לתשעה ק"ג. העיטים בונים את קיניהם ברום העצים או בצוקים גבוהים. מינים רבים מטילים שתי ביצים, אך לרוב הגוזל החזק יותר הורג את אחיו לאחר בקיעתו, מבלי שההורים עושים מאומה. הצאצא הדומיננטי הוא לרוב ממין נקבה מכיוון שהיא גדולה יותר.

טקסונומיה

עיטם קולני במעופו
העיט הלוחם הוא העיט הגדול ביותר באפריקה
חיוויאי הנחשים. פירוש שמו של החיוויאי הוא "עיט הנחשים"[5]

יש קבוצה המכונה עיטים (Aquilinae), בתוכה רוב מיני העיטים האמיתיים, אך גם כמה מינים שלא שייכים לקבוצה מכונים עיטים:

מתת־משפחת ההרפיות:

מתת־משפחת עיטי־נחשים:

מתת־משפחת העקבים:

מתת־משפחת העיטים:

מתת־משפחת עיטים ימיים:

העיט בתרבות

עיט דו־ראשי כסמלה של האימפריה הביזנטית. הראש הפונה שמאלה מסמל את רומא, והראש הפונה ימינה מסמל את קונסטנטינופולתבליט מהפטריארכיה של קונסטנטינופול, איסטנבול

העיטם לבן־הראש משמש סמלה של ארצות הברית. העיט ההרלדי מופיע בסמליהם ודגליהם של מדינות רבות, כגון: מצרים, הרשות הפלסטינית, גרמניה, ירדן, רוסיה, אוסטריה, לוב, סוריה, עיראק, ארצות הברית, פולין, אלבניה ועוד.

ריקוד עיט

יש מספר ריקודי עם שבהם הרקדנים מחקים את התנועות של העיט. למשל ריקוד קווקזי לזגינקה.

ציטוטים מהמקרא

השם עיט מופיע במקרא כמה פעמים, כנראה לא כשם של עוף מסוים, אלא כשם־קיבוצי של עופות דורסים:[6]

 • ”וַיֵּרֶד הָעַיִט עַל הַפְּגָרִים וַיַּשֵּׁב אֹתָם אַבְרָם.“ (בראשית, ט"ו, י"א)
 • ”נָתִיב לֹא יְדָעוֹ עָיִט וְלֹא שְׁזָפַתּוּ עֵין אַיָּה.“ (איוב, כ"ח, ז')
 • ”יֵעָזְבוּ יַחְדָּו לְעֵיט הָרִים וּלְבֶהֱמַת הָאָרֶץ וְקָץ עָלָיו הָעַיִט וְכָל בֶּהֱמַת הָאָרֶץ עָלָיו תֶּחֱרָף.“ (ישעיה, י"ח, ו')
 • ”קֹרֵא מִמִּזְרָח עַיִט מֵאֶרֶץ מֶרְחָק אִישׁ עֲצָתִי, אַף דִּבַּרְתִּי אַף אֲבִיאֶנָּה יָצַרְתִּי אַף אֶעֱשֶׂנָּה.“ (ישעיה, מ"ו, י"א)
 • ”עַל הָרֵי יִשְׂרָאֵל תִּפּוֹל אַתָּה וְכָל אֲגַפֶּיךָ וְעַמִּים אֲשֶׁר אִתָּךְ, לְעֵיט צִפּוֹר כָּל כָּנָף וְחַיַּת הַשָּׁדֶה נְתַתִּיךָ לְאָכְלָה.“ (יחזקאל, ל"ט, ד')
 • ”הַעַיִט צָבוּעַ נַחֲלָתִי לִי הַעַיִט סָבִיב עָלֶיהָ, לְכוּ אִסְפוּ כָּל חַיַּת הַשָּׁדֶה הֵתָיוּ לְאָכְלָה.“ (ירמיה, י"ב, ט')


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הערה על השם עיט באתר מונחי האקדמיה ללשון העברית: https://terms.hebrew-academy.org.il/munnah?kodErekhIvrit=16417. ראו גם: ד' טלשיר, "גלגולי המשמעות של הנשר והעיט (והדיה)", בתוך: שמות חיים, עמ' 47-64.
 2. ^ עיט באתר בריטניקה
 3. ^ נשר ועיט, באתר "השפה העברית"
 4. ^ בתוספות במסכת חולין ס"ג, א' דיבור המתחיל 'נץ'
 5. ^ פירוש שמות דורסי־היום של ישראל באתר birdsofprey.co.il
 6. ^ ד' טלשיר, "גלגולי המשמעות של הנשר והעיט (והדיה)", בתוך: שמות חיים, עמ' 52.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0