בית החולים סנט ג'וזף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית החולים סנט ג'וזף
Saint Joseph Hospital logo.jpg
Saint Joseph Hospital entrance.jpg
הכניסה הראשית לבית החולים
מאפייני הארגון
סוג בית חולים כללי
בעלים מסדר האחיות סנט ג'וזף
מנכ"ל ד"ר מאהר אל-דיב
היסטוריה
תאריך ייסוד 1956
שירותים
מספר מחלקות 6
מיטות 73 מיטות
גאוגרפיה
מיקום ירושלים

בית החולים סנט ג'וזף הוא בית חולים בירושלים, שהוקם בשנת 1956 ביוזמת מסדר האחיות סנט ג'וזף, כתחליף לבית החולים הצרפתי סן לואי שנותר בצידה הישראלי של ירושלים המחולקת.

היסטוריה

מסדר האחיות סנט ג'וזף של ההתגלות (אנ') הקים ב-1851 את בית החולים סן לואי סמוך לחומת העיר העתיקה. לאחר הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות נקבע קו הגבול בין ישראל לירדן סמוך לבית החולים, הוא נותר בצדו הישראלי קרוב לקו העירוני, ונמנעה הגישה אליו לתושבי העיר העתיקה ומזרח ירושלים. לכן הוחלט להקים בית חולים חדש במזרח העיר בשכונת שייח' ג'ראח. הקמת בית החולים החלה בשנת 1954 והבנייה הושלמה בשנת 1956. מסדר האחיות הוקם בכדי לשרת את העניים וחסרי הכול, לספק חמלה לכול חולה ללא הבדל דת או גזע, מין או תרבות, סגנון חיים או מצב כלכלי. ובית החולים משרת את כל מי שפונה אליו. מסדר האחיות סנט ג'וזף משרת גם במקומות אחרים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית: בפסוטה, אעבלין, רמלה, יפו, נצרת, אבו גוש, שכם, רמאללה ובית לחם[1].

חלק מתקציב בית החולים מומן מתרומה שנתית של ממשלת ארצות הברית, אך בספטמבר 2018 החליט הנשיא דונלד טראמפ לקצץ יותר מ-20 מיליון דולר מהתמיכה האמריקאית שניתנה לבתי החולים הערבים במזרח ירושלים, כולל לסנט ג'וזף[2].

משבר הקורונה

במהלך מגפת הקורונה בית החולים סנט ג'וזף היה הראשון במזרח ירושלים שפתח מחלקת קורונה. כמחווה של רצון טוב, בערב יום העצמאות ב-28 באפריל 2020, פנה ראש העירייה משה ליאון לחיל האוויר וביקש לשנות את המסלול של מטס ההצדעה לאנשי הרפואה, כך שיחלוף גם מעל סנט ג'וזף בנוסף לבתי החולים הדסה ושערי צדק[3].

שירותי הרפואה בבית החולים

בבית החולים 73 מיטות, שלושה חדרי ניתוח, מחלקת רדיולוגיה, אולטרה סאונד, יחידה לטיפול נמרץ, מחלקת כירורגיה כללית, מחלקה נוירולוגית, מחלקה אורולוגית, מחלקת רפואת אף אוזן גרון, מחלקה גניקולוגית ומחלקת לב וכלי דם. בית מרקחת ומעבדה הפועלת 24 שעות ביממה. בית החולים מציע גם שירותים שונים במסגרת הקהילה. חדר הלידה של בית החולים דוגל בלידה טבעית, והיחיד בישראל שמאפשר לידה במים[4].

מיקום ומבנה בית החולים

בית החולים ממקום בחלקה הצפוני של שכונת שייח ג'ראח, במתחם הנמצא בין הרחובות, דרך שכם, ראע'ב נשאשיבי וקלרמון גנו. אזור זה יועד למתחם של מוסדות ציבור ובתי חולים, על פי תוכנית בניין עיר לירושלים שהכין האדריכל הבריטי הנרי קנדל, בשנת 1944. בצדו השני של רחוב נשאשיבי הוקם גם בית החולים סנט ג'ון, מצדו השני של רחוב קלרמון גנו הקימה ממשלת ירדן בית חולים ממשלתי. לאחר מלחמת ששת הימים החליטה ממשלת ישראל להפקיע את רוב המתחם והקימה בו את קריית הממשלה - מזרח ירושלים. בית החולים הממשלתי הירדני הועבר לרשות משטרת ישראל והפך לחלק ממתחם המטה הארצי[5][6]. מגרש ריק צמוד לבית החולים, בפינת הרחובות קלרמון גנו ודרך שכם, שיועד במקור להרחבת מבנה בית החולים סנט ג'וזף, נמסר בשנת 1997 לארגון המתנחלים אמנה[7]. לאחר מאבק משפטי ממושך שנכשל נגד ההפקעה, חנכה "אמנה" במגרש בניין משרדים המשמש כמטה שלה[8].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0