משרד התקשורת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משרד התקשורת
MinistryOfCom.png
מידע כללי
תחום שיפוט ישראלישראל ישראל
תאריך הקמה 1952
ממשלה Emblem of Israel.svg ממשלת ישראל
שר שלמה קרעי
תאריך כניסה 29 בדצמבר 2022
מנכ"ל לירן אבישר בן-חורין
שמות קודמים משרד הדואר
http://www.moc.gov.il
טלפון חוגה ישראלי שנופק על ידי המשרד בין שנות השישים לשנות השמונים. על חוגת הטלפון מוטבע סמל דואר ישראל - הצבי הדוהר

משרד התקשורת הוא משרד ממשלתי בישראל, אשר אחראי על כלל תחומי התקשורת במדינה, בכללם טלוויזיה, רדיו, אינטרנט, טלפון, סלולרי, דואר ועוד.

במהלך שנות קיומו עבר המשרד שינוי מהותי: מספק בלעדי של שירותי תקשורת (בעיקר דואר וטלפון), לכעין רשות פיקוח המפקחת על ספקי שירותים אלה, הפועלים במגזר העסקי.

בתחומי אחריותו של המשרד: קביעת מדיניות התקשורת, פיתוח תשתית התקשורת, רישוי ופיקוח על ספקים של שירותי תקשורת, פיקוח על רשות הדואר, מדיניות בקרה וקביעת תעריפים לשירותי התקשורת השונים, ניהול משק התדרים, בקרה ופיקוח על שירותי הטלוויזיה בכבלים, אישור השימוש במכשירי קצה של מערכת בזק[1].

אתר האינטרנט של המשרד מצהיר כי: ”מדיניות המשרד בתחום הטלקומוניקציה והמדיה (שידורים לציבור) היא מדיניות של שוק פתוח לתחרות והפרטה - הנובעת מהשקפה לפיה הפתיחה לתחרות מביאה לצמיחה, הגדלת השקעות זרות בארץ, הגדלת מקומות תעסוקה, ירידת מחירים, והגדלת היצע ורמת השירותים לציבור”[2].

היסטוריה

משרד הדואר

בימי המנדט הבריטי היו סמכויות השלטון בידי פקידים אשר היו כפופים לנציב העליון. על פי פקודת בתי הדואר היו הסמכויות בנוגע לדואר בידי המנהל הכללי של הדואר. בעת הקמת מדינת ישראל, נשארו סמכויות הדואר בידי מנהל הדואר אשר היה כפוף למשרד התחבורה[3]. לאחר פטירתו של דוד צבי פנקס, שהיה שר התחבורה, הוחלט מסיבות פוליטיות לפצל את משרד הדואר ממשרד התחבורה[4]. בעיתונות פורסם שדוד בן-גוריון ביקש לשמור את תיק התחבורה עבור המפלגה הפרוגרסיבית, אם תסכים להצטרף לקואליציה[5]. הראשון שעמד בראש המשרד וכיהן כשר הדואר היה מרדכי נורוק, מסיעת "המזרחי", שנתמנה לתפקיד בתחילת נובמבר 1952. עד אחרי הבחירות לכנסת הרביעית, נמסר המשרד לשותפים זוטרים של מפא"י מהמפלגות הדתיות ומפ"ם, ושר הדואר היה כמעט נטול סמכויות, שכן הסמכויות על פי פקודת הדואר היו בידי מנהל הדואר שהיה איש מפא"י[4]. בממשלות ה-10 עד ה-13 היה אליהו ששון ממפא"י שר הדואר והוא דאג להעביר בכנסת חוק שהעביר לידיו את סמכויות הדואר מידי מנהל הדואר[6]. עם זאת, המשרד נותר משרד זוטר שלא קרץ לשרים, עקב היותו משרד מקצועי שמדיניותו הותוותה בידי הפקידים ולשרים לא הייתה בו השפעה רבה[7]. ב-1 בספטמבר 1970 קיבל שמעון פרס את תיק הדואר לצד תיק התחבורה ובתחילת 1971 הוא היסב את שם המשרד ל"משרד התקשורת", ביחד עם הכרזה על ארגון מחדש של המשרד[8].

בשנים 1970–1977 כיהנו במשרד התקשורת שרים שהיה להם תפקיד נוסף בממשלה ותחתם כיהן סגן שר במשרד התקשורת. בתחילה היה זה ח"כ ג'בר מועדי מהמערך והחל משנת 1975 כיהן בתפקיד הסגן אליהו מויאל מהמערך.

הקמת בזק ורשות הדואר

שירותי הטלפוניה היו חלק משמעותי מהפעילות של משרד התקשורת, אשר סיפק את השירות ישירות. במסגרת זאת הייתה הפרדה בין ההכנסות להוצאות. הכסף שנגבה עבור שירותי טלפון הועבר ישירות למשרד האוצר, אך כל הוצאה דרשה אישור ממשלתי. מצב זה הגביל מאוד את כוח האדם והלוגיסטיקה, וגרם, בין השאר, להמתנה ארוכה מאוד להתקנת קווי טלפון (במקרים רבים, אף מספר שנים) ולשירות גרוע באופן כללי. בנוסף, עובדי המשרד היו ידועים בחוסר יעילותם[9].

בינואר 1964 הועבר לשר הדואר, אליהו ששון, דו"ח של ועדה בראשות צבי דינשטיין שהמליצה להעביר את שירותי הטלפוניה בישראל לידי חברה, שבשלב ראשון יהיו מניותיה בידי הממשלה. להמלצות התנגדו עובדי משרד הדואר, מנכ"ל המשרד, ח. בן מנחם והשר אליהו ששון והן לא יושמו[10]. יצחק מודעי כשר תקשורת ביקש ב-1979 להקים את חברת הטלפוניה, אולם נתקל בהתנגדות, בין השאר של נציב שירות המדינה אברהם (רמי) פרידמן[11]. המשרד המשיך במאמציו להקמת חברת טלפוניה, וקבע את 1 באפריל 1980 כתאריך יעד להקמת החברה, אך החברה לא קמה[12].

חברת בזק נרשמה כחברה כבר ב-1980[13], והחלה לפעול כחברה ממשלתית האחראית על שירותי התקשורת בישראל ב-1984. תוך זמן קצר מכשירי הטלפון הגיעו לכל דורש.

בהפעלת שירותי הדואר כיחידת סמך ממשלתית במשרד התקשורת, הייתה הפרדה בין ההכנסות להוצאות. הכסף שנגבה על ידי הדואר עבור שירותיו הועבר אוטומטית למשרד האוצר, אך כל הוצאה דרשה אישור ממשלתי. מצב זה הגביל מאוד את כוח האדם והלוגיסטיקה, וגרם בין השאר להעברת מכתבים איטית במיוחד ולתורים ארוכים בסניפים. כל שינוי בשירותי הדואר הצריך בירוקרטיה במתן אישורים, ולכן שירותי הדואר לא יכלו להתאים עצמם בצורה דינמית לשינויי הסביבה. לפתרון בעיות אלה הוצע כבר בשנת 1970 לארגן את הדואר כחברה עסקית, אולם הדבר לא יצא אל הפועל[14]. בשנים 1979–1980 ניסה השר יצחק מודעי לקדם את הקמת רשות הדואר אך גם הוא לא הצליח בכך, לטענתו בגלל התנגדות לא עניינית של משרד האוצר[15]. רשות הדואר הוקמה לבסוף בשנת 1986.

משרד התקשורת היה אחראי על הצד הטכני של שידורי הטלוויזיה של רשות השידור. במקביל, הדרישה לשירותי טלוויזיה ורדיו בישראל הייתה גבוהה, החל משנות ה-70, ומשרד התקשורת נלחם נגד תחנות שידור פיראטיות[16][17][18][19][20].

שנות ה-90

בשנת 1990 החלו לפעול חמש חברות כבלים אזוריות שנבחרו במכרזים, במסגרת המהפך להכנסת טלוויזיה רב ערוצית בישראל. לצורך פיקוח על הזכיינים הוקמה המועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין. ב-1993, הערוץ השני החל לשדר, והוקמה במקביל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.

בהמשך, חברות הטלוויזיה בכבלים בישראל התאחדו להקמת חברת HOT, וכן הוקמה חברת YES המשדרת באמצעות לוויין.

עד אמצע שנות התשעים הייתה חברת פלאפון היחידה שסיפקה שירות טלפון סלולרי בפרישה ארצית אם כי בעלות גבוהה למדי ולכן מספר המשתמשים ברשת שלה היה מועט. בתחילת העשור העניק המשרד רישיון רט"ן (רדיו-טלפון) ארצי נוסף לחברה מתחרה, סלקום, מהלך שחולל מהפכה של ממש בתחום התקשורת האלחוטית בארץ לאחר שסלקום השיקה את הרשת שלה בשנת 1994. לקראת סוף העשור ניתן רישיון לחברה נוספת, פרטנר תקשורת.

העשורים הראשונים של המאה ה-21

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 התחלפו שרי תקשורת רבים מבלי שנשארו זמן רב במשרדם: בנימין בן אליעזר, ראובן ריבלין, אריאל שרון, אהוד אולמרט, דליה איציק ואברהם הירשזון. בתקופתם התאחדו שלוש חברות הכבלים תחת המותג "הוט", והחל לשדר ערוץ מסחרי נוסף - ערוץ 10, האינטרנט המהיר חדר לבתים רבים, וחברת "בזק" הפסיקה להיות מונופול בתחום התקשורת הקווית.

בנובמבר 2004 ממשלת ישראל קיבלה החלטה על הקמת צוות בין-משרדי שיבחן את הצורך בשידורים דיגיטליים עבור הערוצים הציבוריים הפתוחים. בפברואר 2008 התקבל בכנסת תיקון לחוק, שמאפשר שידורי DTT בחינם. שידורי עידן+. חוק זה מסמיך את הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו כגוף האחראי על השידורים.

עידן+ משדר חמישה ערוצים: הערוץ הראשון, ערוץ 2, ערוץ 33, החינוכית וערוץ הכנסת. במהלך 2015 היו אמורים לעלות עוד ארבעה ערוצים: ערוץ 9, ערוץ 24, הלא TV וערוץ 20, אך נכון לאפריל 2016 הערוצים עדיין לא עלו לעידן+.

אריאל אטיאס, השר במרבית המחצית השנייה של העשור, ניסה לשים דגש צרכני במדיניות המשרד, כמו בהתעקשותו על הורדת תעריפי הקישוריות ויישום תוכנית ניידות מספרים. בתוכנית העבודה של המשרד לשנת 2009 יש דגש על מעבר לשידורים דיגיטליים בטלוויזיה וברדיו, כניסה לתחום ה-IPTV, השלמת תוכנית מתאר ארצית לתשתיות תקשורת (תמ"א 36), עידוד תחרות ואכיפה. למרות הדגש על תחרות לא ניתן רישיון למפעיל רביעי בתחום הסלולר[21].

השר הבא מתפקיד משה כחלון המשיך במדיניות זו ובתקופת כהונתו הושלמה רפורמת הסלולר, שכללה מתן רישיונות למפעילי רשתות סלולר וירטואליים ומתן זיכיון לכניסתו של מפעיל סלולרי נוסף, גולן טלקום. רגולציות נוספות שיושמו בתקופתו בשוק הסלולר הן:

 • הטלת איסור על חיוב הלקוחות בגין עזיבת תוכנית
 • הטלת איסור על החברות הסלולריות למכור מכשירי סלולר נעולים שניתנים לשימוש רק עם כרטיסי ה-SIM של חברת הסלולר ששיווקה את המכשיר, וחיובן לפתוח בחינם את המכשירים שכבר מכרו
 • הטלת איסור על חיוב לקוחות ללא ידיעתם בגין הודעות תוכן. רפורמה זו הובילה להגברת התחרות בשוק ולירידה חדה במחירים.

בשוק האינטרנט אושרה בתקופתו של כחלון כניסת חברת תשתיות סיבים אופטיים שלישית[22], Unlimited, על בסיס התשתית של חברת החשמל.

במהלך חודש נובמבר 2014 קיבל השר ארדן את המלצת הדרג המקצועי במשרד והחליט לפתח את השוק הסיטונאי ברשת הטלפוניה הקווית, במטרה לאפשר לחברות תקשורת לרכוש תשתית אינטרנט וטלפון מבזק במחיר מפוקח, מהלך שיאפשר את הגדלת התחרות וכן העברת שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט.

בממשלת ישראל השלושים וארבע ראש הממשלה בנימין נתניהו מילא את תפקיד שר התקשורת. בפברואר 2017, עקב עתירות לבג"ץ בדבר ניגוד עניינים של נתניהו, מונה צחי הנגבי לתפקיד ממלא מקום שר התקשורת למשך שלושה חודשים[23]. עם זאת, אנשי אופוזיציה הצביעו על כך שאיש אמונו של נתניהו שלמה פילבר ימשיך לכהן בתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת. למרות האיסור לעסוק בעניינים בתחום התקשורת, פעל נתניהו לסגירת תאגיד השידור הישראלי, תוך יצירת עימות עם משה כחלון, שהסתיים עם הגעה לפשרה הכוללת את הפרדת חטיבת החדשות מתאגיד השידור[24]. בעקבות החקירות ב"פרשת בזק-אלוביץ'", פילבר הושעה מתפקידו על ידי נציבות שירות המדינה באוקטובר 2017 והשעייתו הוארכה בחודשיים נוספים בפברואר 2018[25]. במקומו מונה לתפקיד מימון שמילה.

הניסיון להקים רשות תקשורת

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רשות לאומית לתקשורת

מאז ימי כהונת שולמית אלוני כשרת התקשורת, הצהירו השרים במשרד על רצונם להקים רשות תקשורת עצמאית בדומה לרשות התקשורת הפדרלית האמריקאית, ה-FCC. הרעיון היה לאגד את כל הרשויות הקיימות במשרד לשתי רשויות - אחת לתקשורת והשנייה לתכנים, ולבטל את הצורך בשר בתחום זה.

בשנת 2003, אחרי הבחירות, הסכים ראש הממשלה אריאל שרון לבקשתה של מפלגת שינוי לפרק את משרד התקשורת עד להקמתה של רשות תקשורת לאומית (שתהיה חלק ממשרד הפנים, שהועבר לשינוי במסגרת ההסכמים הקואליציוניים). בדומה למשרד לשירותי דת כן הוסכם ששרון ייטול את התיק עד לסוף השנה האזרחית, אולם משרד התקשורת לא פורק ובספטמבר מונה אהוד אולמרט לשר התקשורת.

שרי התקשורת לדורותיהם וסגניהם

מספר שם תמונה תחילת כהונה סיום כהונה סיעה ממשלה
שרי הדואר
1 מרדכי נורוק Mordechai Nurol, 1951.jpg 3 בנובמבר 1952 24 בדצמבר 1952 המזרחי ממשלת ישראל השלישית
2 יוסף בורג Yosef Burg.jpg 24 בדצמבר 1952 1 ביולי 1958 הפועל המזרחי ממשלת ישראל הרביעית
ממשלת ישראל החמישית
ממשלת ישראל השישית
המפד"ל ממשלת ישראל השביעית
3 ישראל ברזילי Israel Barzilai 1966-01-16.jpg 24 בנובמבר 1958 17 בדצמבר 1959 מפ"ם ממשלת ישראל השמינית
4 בנימין מינץ Binyamin Mintz.jpg 17 ביולי 1960 30 במאי 1961 חזית דתית תורתית ממשלת ישראל התשיעית
פועלי אגודת ישראל
5 אליהו ששון Eliahu sasson.jpeg 2 בנובמבר 1961 2 בינואר 1967 המערך הראשון ממשלת ישראל העשירית
ממשלת ישראל האחת עשרה
ממשלת ישראל השתים עשרה
ממשלת ישראל השלוש עשרה
6 ישראל ישעיהו-שרעבי Yisrael Yeshayahu Sharabi 1951.jpg 2 בינואר 1967 15 בדצמבר 1969 העבודה
ממשלת ישראל הארבע עשרה
המערך
7 אלימלך-שמעון רימלט Elimelech Rimalt.jpg 15 בדצמבר 1969 6 באוגוסט 1970 גח"ל ממשלת ישראל החמש עשרה
שרי התקשורת
8 שמעון פרס Shimon Peres in Brazil.jpg 1 בספטמבר 1970 10 במרץ 1974 המערך ממשלת ישראל החמש עשרה
9 אהרן אוזן Aharon Uzan 1966-01-12.jpg 10 במרץ 1974 3 ביוני 1974 ממשלת ישראל השש עשרה
10 יצחק רבין Rabin in 1994 (cropped).jpg 3 ביוני 1974 20 בפברואר 1975 ממשלת ישראל השבע עשרה
(9) אהרן אוזן Aharon Uzan 1966-01-12.jpg 20 בפברואר 1975 20 ביוני 1977
11 מנחם בגין Menachem Begin, Andrews AFB, 1978.JPG 20 ביוני 1977 24 באוקטובר 1977 הליכוד ממשלת ישראל השמונה עשרה
12 מאיר עמית Meir Amit.jpg 24 באוקטובר 1977 15 בספטמבר 1978 ד"ש
13 יצחק מודעי Yitzhak Modai 1.jpg 15 בינואר 1979 22 בדצמבר 1980 הליכוד
14 יורם ארידור Yoram Aridor, 1969. D708-038.jpg 5 בינואר 1981 5 באוגוסט 1981
15 מרדכי ציפורי קובץ:Mordechai zipori.jpg 5 באוגוסט 1981 13 בספטמבר 1984 ממשלת ישראל התשע עשרה
ממשלת ישראל העשרים
16 אמנון רובינשטיין נינה ואמנון (cropped).jpg 13 בספטמבר 1984 26 במאי 1987 שינוי ממשלת ישראל העשרים ואחת
ממשלת ישראל העשרים ושתיים
17 גד יעקבי Gad Yaacobi 1996-1998.jpg 9 ביוני 1987 15 במרץ 1990
ממשלת ישראל העשרים ושלוש
18 רפאל פנחסי PikiWiki Israel 34507 People of Israel.jpg 11 ביוני 1990 13 ביולי 1992 ש"ס ממשלת ישראל העשרים וארבע
19 משה שחל Moshe Shahal.jpg 13 ביולי 1992 7 ביוני 1993 העבודה ממשלת ישראל העשרים וחמש
20 שולמית אלוני Shulamit Aloni.jpg 7 ביוני 1993 18 ביוני 1996 מרצ
ממשלת ישראל העשרים ושש
21 לימור לבנת Limor Livnat 2014 1.jpg 18 ביוני 1996 6 ביולי 1999 הליכוד ממשלת ישראל העשרים ושבע
22 בנימין בן אליעזר Fuad.jpg 6 ביולי 1999 7 במרץ 2001 ישראל אחתהעבודה ממשלת ישראל העשרים ושמונה
23 ראובן ריבלין Reuven Rivlin Senate of Poland.JPG 7 במרץ 2001 28 בפברואר 2003 הליכוד ממשלת ישראל העשרים ותשע
24 אריאל שרון Ariel Sharon Headshot.jpg 28 בפברואר 2003 17 באוגוסט 2003 ממשלת ישראל השלושים
25 אהוד אולמרט Clinton and Olmert 2009 (cropped).png 29 בספטמבר 2003 10 בינואר 2005
26 דליה איציק Dalya Itzik 1.png 10 בינואר 2005 23 בנובמבר 2005 העבודה-מימד
27 אברהם הירשזון Emblem of Israel.svg 18 בינואר 2006 4 במאי 2006 קדימה
28 אריאל אטיאס Ariel Atias.jpg 4 במאי 2006 31 במרץ 2009 ש"ס ממשלת ישראל השלושים ואחת
29 משה כחלון Moshe Kahlon (6885473331) (cropped).jpg 31 במרץ 2009 18 במרץ 2013 הליכוד ממשלת ישראל השלושים ושתיים
30 גלעד ארדן Gilad Erdan.jpg 18 במרץ 2013 5 בנובמבר 2014 הליכוד - ישראל ביתנו

הליכוד

ממשלת ישראל השלושים ושלוש
31 בנימין נתניהו Benjamin Netanyahu 2012.jpg 5 בנובמבר 2014 21 בפברואר 2017 הליכוד
ממשלת ישראל השלושים וארבע
מ"מ צחי הנגבי Tzachi Hanegbi. Photo by Haim Zach - GPO.jpg 21 בפברואר 2017 20 במאי 2017
32 איוב קרא Ayob Kara (1).JPG 28 במאי 2017 26 ביוני 2019
33 דודי אמסלם Dudi Amsalem.jpg 1 ביולי 2019 17 במאי 2020
34 יועז הנדל Yoaz Hendel (28285751636) (cropped).jpg 17 במאי 2020 16 בדצמבר 2020 דרך ארץ ממשלת ישראל השלושים וחמש
מ"מ בני גנץ Benny Gantz 2019.jpg 16 בדצמבר 2020 16 במרץ 2021 כחול לבן

חוסן לישראל

35 איתן גינזבורג איתן גינזבורג בעיריית רעננה.jpg 3 במאי 2021 13 ביוני 2021
(34) יועז הנדל Yoaz Hendel (28285751636) (cropped).jpg 13 ביוני 2021 29 בדצמבר 2022 תקווה חדשה

דרך ארץ

ממשלת ישראל השלושים ושש
36 שלמה קרעי חבר הכנסת ד״ר שלמה קרעי (cropped).jpg 29 בדצמבר 2022 מכהן הליכוד ממשלת ישראל השלושים ושבע
סגני שר התקשורת
סגן השר תמונה סיעה תחילת כהונה סוף כהונה
ג'בר מועדי الشيخ جبر داهش معدي .jpg קידמה ופיתוח 1971 1974
אליהו מויאל Moyal eliyau.jpg המערך 1974 1975
ג'בר מועדי الشيخ جبر داهش معدي .jpg המערך 1975 1977
אפרים גור Emblem of Israel.svg המערך יוני 1990 נובמבר 1990
יצחק וקנין Yitzhak Vaknin.jpg מפלגת ש"ס 1999 2000

מנכ"לי המשרד

מספר שם תחילת כהונה סיום כהונה
1 חיים בן-מנחם 1952 1964
2 ישעיהו לביא 1964 1968
3 שמחה סורוקר 1968 1975
4 משה גדרון 1975 1979
5 גדעון לב 1979 1982
6 אליהו ברק 1982 1984
7 צבי צילקר 1983 1984
8 יורם אלסטר 1984 1987
9 בן-עמי גוב 1987 1988
10 יצחק איש-הורביץ 1988 1990
11 אברהם דורון 1990 1992
12 משה ארד 1992 1993
13 שלמה וקס 1993 1997
14 דניאל רוזן 1997 2001
15 אורי אולניק 2001 2004[26]
16 אבי בלשניקוב 2005 2006
17 מרדכי מרדכי 2006 2009[27]
18 עדן בר-טל 2009 2013[28]
19 אבי ברגר 2013 2015
20 שלמה פילבר 2015 2018
מ"מ מימון שמילה 2017 2018[29]
21 נתי כהן 2018 2020
22 לירן אבישר בן-חורין 2020

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משרד התקשורת בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ "מדיניות משרד התקשורת". אתר משרד התקשורת.
 2. ^ "אודות משרד התקשורת". אתר משרד התקשורת.
 3. ^ נציגי המזרחי אצל בן גוריון, מעריב, 24 באוקטובר 1952
 4. ^ 4.0 4.1 יחיאל גוטמן, היועץ המשפטי נגד הממשלה, הוצאת ידיעות אחרונות, ירושלים, 1981, עמוד 41
 5. ^ בן גוריון ממשיך בשיחות עם המזרחי, מעריב, 15 באוקטובר 1952; וראו גם: הפרוגרסיבים:קודם עקרונות ואחר כך תיקים, מעריב, 27 באוקטובר 1952
 6. ^ שר הדואר רוצה להיות "בוס" במשרדו, מעריב, 2 בדצמבר 1964
 7. ^ צבי לביא, משרד הדואר איננו נחות, מעריב, 10 בדצמבר 1969
 8. ^ מדואר לתקשורת - ע"י ראורגניזציה, דבר, 4 בינואר 1971
 9. ^ יאיר קוטלר, הקילקולים ברשת הטלפונים הולכים ורבים, מעריב, 2 בינואר 1979
 10. ^ הומלץ למסור משק הטלפונים לחברה ציבורית, מעריב, 28 בינואר 1964
 11. ^ שרגא מקל, "הפיכת שירותי התקשורת לחברה - מסוכנת ביותר", מעריב, 27 באוגוסט 1979;
  שרגא מקל, אם תצליח להכשיל הצלת שירותי התקשורת - תיפול האחריות עליך, מעריב, 28 באוגוסט 1979
 12. ^ או חברת טלפונים או הדרדרות השירותים, מעריב, 6 באפריל 1980
 13. ^ חברת הטלפונים החדשה אושרה ונרשמה כחוק, מעריב, 27 באוגוסט 1980;
  דנקה הרניש, התקדמות להקמת חברת הטלפונים, דבר, 31 באוגוסט 1980
 14. ^ יהושע ביצור, משרד הדואר מתלבט בשאלת מיבנה, מעריב, 22 ביולי 1970
 15. ^ גבי קסלר, שרותי הדואר לפני מפולת, מעריב, 8 בדצמבר 1980
 16. ^ יאיר שטרן, תקנה משנות ה-20 סייעה למיניסטר הפוסטה לשמור על המונופול, מעריב, 26 בנובמבר 1970
 17. ^ אלי דנון ועמירם פליישר, הוחרם ציוד לשידור בטלוויזיה - כבל, מעריב, 31 באוגוסט 1980
 18. ^ יהודה גורן, משרד התקשורת יפשוט שוב על תחנות טלוויזיה, מעריב, 6 במאי 1983
 19. ^ שמעון וייס, יחס של איפה ואיפה, דבר, 20 באפריל 1981
 20. ^ ברוך נאה, חוסל ערוץ בבלי, מעריב, 30 בינואר 1987
 21. ^ אמיר טייג, תשכחו מתחרות בשוק הסלולר, באתר TheMarker‏, 5 בנובמבר 2009
 22. ^ ניצן סדן, יוזמת כחלון: אז מה זה "סיב עד הבית"?, באתר ynet, 16 בדצמבר 2009
 23. ^ צבי זרחיה, נתניהו: צחי הנגבי יהיה שר התקשורת - אבל רק לשלושה חודשים, באתר TheMarker‏, 17 בפברואר 2017
 24. ^ עמרי מילמן, נתניהו וכחלון הודיעו רשמית: נאמץ את מתווה הפשרה - תוקם חברת חדשות נפרדת לתאגיד, באתר כלכליסט, 30 במרץ 2017
 25. ^ אביב גוטר ותומר גנון, פילבר התפשר: הסכים להארכת ההשעיה, באתר כלכליסט, 6 בפברואר 2018
 26. ^ ynet, אורי אולניק ימונה למנכ"ל משרד התקשורת, באתר ynet, 9 באפריל 2001
 27. ^ איילה הורביץ, מרדכי מרדכי- מנכ"ל משרד התקשורת החדש, באתר nrg‏, 18 ביוני 2006
 28. ^ אמיתי זיו, מנכ"ל חדש למשרד התקשורת: עדן בר טל, באתר הארץ, 4 ביולי 2009
 29. ^ במקום פילבר: מימון שמילה מונה למ"מ מנכ"ל משרד התקשורת, באתר גלובס, 17 ביולי 2017


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0