עין גנים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עין גנים
'בית פסילוב' בשכונת עין גנים בפתח תקוה.jpg
בית פסילוב
מידע
עיר פתח תקווה
תאריך ייסוד 1908

עין גנים הוא מושב פועלים שמהווה היום שכונה ורחוב במרכז פתח תקווה. מצוי כ-50 מטרים מעל פני הים. מקובל להגדיר את עין גנים כמושב הפועלים הראשון.

מקור השם

שם המושב נועד לתאר את אופיו כעיר גנים ורווחה עבור הפועלים שיועדו להתיישב במקום. מקור השם הוא בעין גנים (אתר מקראי), המוזכר בספר יהושע (י"ט, כא / כ"א, כט).

היסטוריה

שלט הסבר על בית פסילוב
שלט הסבר על עין גנים
בית הכנסת בעין גנים

המושב הוקם ב-1908 (על פי גרסתו של זאב וילנאי בחודש ניסן), ועל פי גרסאות אחרות בסוכות אותה שנה) על ידי קבוצת פועלים, בעיקר בני העלייה השנייה, שהועסקה עד כה אצל איכרים במושבה פתח תקווה. איכרי המושבה העדיפו לשכור ערבים, שהיו כוח אדם זול יותר ויעיל יותר, כך שהפרנסה עבור אותה קבוצת פועלים, כמו לרבים מבני העלייה השנייה, הייתה קשה מאוד. אי-לכך, הם החליטו להתאגד ולבנות לעצמם בית ומשק זעיר בצדו כדי לשפר את פרנסתם. הפועלים בחרו לעצמם אדמה בצדו הדרומי של הכפר פג'ה, שהשתרעה על פני 522 דונם. גרסה אחרת טוענת כי האדמות נקנו מכפר ערבי אחר בשם דלייקה. האדמה נקנתה בכספי הפועלים ובעזרת הלוואה שקיבלו מבנק אפ"ק, הפועלים סירבו לקבל כל עזרה ממוסדות היישוב כדי למנוע תלות עתידית בהם.

המושב עוצב מתחילתו כרחוב, וחלקות הפועלים השתרעו משני צדיו. הקרקע חולקה שווה בשווה בין שלושים ואחד בתי אב. מצדו הצפוני של הרחוב השתרעו חלקות נוספות ששימשו לעיבוד חקלאי אינטנסיבי יותר ולמרעה. החלוקה המקורית הותירה גם קרקעות במרכז המושב למבני ציבור ולנותני שירות כדוגמת מורים וחנוונים.

תקנות המושב עוצבו ברוח העלייה השנייה הסוציאליסטית - על המתיישבים הוטלה חובה לעסוק בחקלאות בעצמם ולא להיות "מנהלי עבודה" כדוגמת איכרי פתח תקווה, והחובה להעסיק במידת הצורך אך ורק פועלים יהודיים על פי העיקרון של עבודה עברית. נקבע כי כל חבר יהיה בעליה של לא יותר מחלקה אחת (כדי למנוע פערים כלכליים), וכי השפה השלטת במושב תהיה עברית. ב-1911 קמה זעקה גדולה בקרב היהדות הנאמנה ובני היישוב הישן ובני המושבות על חילול שבת וחג פומבי במושב. הרב אברהם יצחק הכהן קוק תיאר זאת בכתביו (מאמרי הראי"ה, עמ' 451): "חלול שבת ויו"ט שנעשה בפרהסיא במושבה עין גנים על ידי אספת הפועלים בהמון, הרעיש את לב קהל ה' בכללו, את כל ישראל יושב ארץ ישראל, עד שהמחאה התפרצה כמעט באפס יד. נשמת האומה מצאה את עצמה נכאבת ועלובה על ידי אחדים מבניה, אשר ירמסו ברגלים כל כך גסות את עורק חייה. היא לא תוכל לדום, היא תמחה בכל עוז, ומלחמה תשיב אל חיק בניה מהרסיה ומחריביה". עוד ב-1911 הוקמה בה הסתדרות הפועלים החקלאיים ביהודה.

ב-1920 התכנס בעין גנים הארגון להקמת מושבי עובדים בארץ ישראל. במהלך שנותיה הראשונות התגוררו בה גם רבים מראשי תנועת העבודה, בהם דוד בן-גוריון, יוסף חיים ברנר ושמואל דיין.

ההסתמכות העצמית על עבודה של אנשי המקום נמשכה גם אל תוך שנות ה-20 של המאה ה-20. בשנת 1925 סירבה האספה הכללית של המושב להלוואה של הממשלה לתיקון בארות, מכיוון שהממשלה דרשה שעבודות התיקון יימסרו לזוכה במכרז חיצוני.[1] עם זאת, המושב לא דבק לגמרי בעקרון העבודה העצמית וספג ביקורת על כך.[2] אנשי המושב הסכימו לעתים לדרישות הפועלים, אך לא תמיד. בקיץ 1929 הסכימו חלק מאכרי עין גנים לשלם מיל ליום עבודה, אך אחרים סירבו.[3] לקראת סוף שנות ה-20 התחלקו אנשי המקום לשתי קבוצות שהתחרו על השלטון במושבה: "מעוטי הנכסים" ו"מרובי הנכסים".[4] בבחירות לכנסת ישראל בשנת 1931 כבר נתנו רוב הקולות למפלגות הימין. בבחירות נספרו 122 קולות אשר כללו 43 למפא"י, 34 לרוויזיוניסטים, 25 לציונים כלליים, 8 למפלגת הנשים, 5 לרשימה על שם בורוכוב, 3 לספרדים רביזוניטים, 2 למזרחי, 1 לספרדים של מפא"י ו-1 לפועלי ציון שמאל.[5]

המושב הובא כדוגמה מוצלחת לחקלאות זעירה ליד כל בית[6] ולהצלחה כנגד תחזיות ה"מומחים" שחזו לו כישלון.[7]

בסמוך לשכונה היה יער בבעלות המושב שהיווה מקום לטיולים לאנשי המושב ובני פתח תקווה.[1].

עין גנים כיום

בשנת 1930 חוברה עין גנים לרשת החשמל. כבר בסוף שנות ה-20 הסתמכה עין גנים על פעילויות תרבות ופעילות הצופים בפתח תקווה,[4] ובשנת 1930 הציעו השלטונות לאחד את עין גנים, כפר גנים ומחנה יהודה לתוך פתח תקווה.[8]

בשנת 1937 הוכרזה פתח תקווה כעיר על ידי שלטונות המנדט הבריטי – הכרזה שהגבירה את תנופת הבנייה והביאה לכך שהעיר הלכה וגדלה, והחלה להתקרב אל המושב ו"לבלוע" אותו. בשנת 1940 סופח המושב רשמית לפתח תקווה ומאז החל לאבד את הייחודיות שלו. השטחים החקלאים הלכו והצטמצמו עד שלבסוף הפכו כולם לשטחי נדל"ן, כשבהדרגה החלו הבתים המקוריים להיהרס. התופעה הגיעה לשיאה בשנות השמונים, וכיום ניתן למצוא רק שרידים מעטים מאוד מהמושב. למעשה הזיכרון המרכזי מהמושב הוא בשמו של הרחוב שפעם היווה אותו. עניין זה הביא לכינוי הידוע "מושב שהוא רחוב".

השרידים שנותרו הם "בית פסילוב", שבו התגורר במשך תקופת מה יוסף חיים ברנר. הבית הממוקם בצומת הרחובות וולפסון ועין גנים, שוחזר על ידי חברת בנייה שבנתה בית בסמוך. השחזור מדויק מאוד ומציג את הבית בצורתו החיצונית בדיוק כפי שהיה נראה בעת בנייתו. הבית נמצא כעת בבעלות אותה חברה והיא השכירה אותו לשימושה של מספרה. בקרב הציבור כמו גם בעיתונות המקומית נמתחה ביקורת קשה על התנהלות העירייה בפרשה זו, שכן מדובר בבית בעל ערך היסטורי וארכיטקטוני חשוב. מאז מרץ 2012, בעקבות יוזמה של איש העסקים ישראל גל, מושכר המבנה למעגל תנועות הנוער הציוניות-חלוציות בשיתוף עם עיריית פתח תקווה. שריד נוסף הוא בית הכנסת אל מול בית פסילוב, שמבנהו אָמנם שרד מתקופת המושב, אך הוא שונה ושופץ לבלי היכר. מבנה אותנטי נוסף הוא בית מאירוב-פרלמן המשמש כיום כמזכירות וכחדר המורים של בית הספר היסודי-ממלכתי, עין גנים. המבנה לא שוחזר והזמן נתן בו את אותותיו. בין משפחות מאירוב ופרלמן, שכל אחת מהן הייתה בעלותו של הבית בתקופה מסוימת ניטש ויכוח באשר לשמו. שאר מבני המושב נהרסו כולם ובמקומם נבנו בתי קומות, בעיקר במהלך שנות השמונים.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 עין גנים, דבר, 13 באוגוסט 1925.
  2. בית ציבורי בעין גנים, דבר, 13 ביולי 1927.
  3. פתח תקווה - ארגון העבודה, דבר, 11 ביולי 1929.
  4. 4.0 4.1 עין גנים, דבר, 27 במאי 1930.
  5. תוצאות הבחירות לכנסת ישראל, עין גנים, דבר, 9 בינואר 1931 - מפתח הרשימות נמצא כאן: 22,475 למפלגת פועלי ארץ ישראל, דבר, 8 בינואר 1931.
  6. על העיר הנשברת, דבר, 21 בפברואר 1927.
  7. יעקב רבינוביץ, מאמר, דבר, 29 בנובמבר 1926.
  8. פתח תקווה - שומרי החומות, דבר, 6 באוגוסט 1930.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0