עמנואל הרט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עמנואל הרט
לידה 1950 (גיל: 71 בערך)
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19681996 (כ־28 שנים)
דרגה תת-אלוף  תת-אלוף
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מבצע ליטני
מלחמת לבנון  מלחמת לבנון
הלחימה ברצועת הביטחון
האינתיפאדה הראשונה

עמנואל הרט (נולד בשנת 1950) הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת תת-אלוף, כיהן כמפקד חטיבת גולני.

שירות צבאי

בשנת 1968 התגייס לצה"ל ובחר לשרת בחטיבת גולני. בגולני עבר מסלול הכשרה כלוחם, ולאחר מכן יצא לקורס מ"כים חי"ר. במהלך הקורס נפצע פעמיים. בראשונה נפצע הרט בתאונת אימונים אולם החלים והמשיך את ההכשרה. בהמשך הקורס, במהלך מלחמת ההתשה, לקח חלק בתעסוקה מבצעית בתעלת סואץ ונפצע בשנית. הרט סיים את קורס המ"כים בהצטיינות. לאחר מכן יצא לקורס קציני חי"ר. עם סיום הקורס שב הרט לחטיבה כמפקד מחלקת מרגמות בפלוגה המסייעת של גדוד 13. בהמשך שימש כסגן מפקד הפלוגה. בתפקידו הבא שימש הרט כמפקד פלוגת טירונים בגולני.

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים שב הרט, שהיה מצוי באותה עת בחופשת לימודים, לשורות חטיבת גולני ולחם בקרבות הבלימה ברמת הגולן. בתחילה הצטרף הרט כקצין מבצעים בחפ"ק המח"ט, אמיר דרורי, אולם לאחר מכן שימש כמפקד צוות בסיירת גולני וכמפקד פלוגה בגדוד 17 (אריות הגולן). במהלך קרב ההבקעה לסוריה נפצע אולם עד מהרה שב לעמוד בראש פלוגתו. לאחר המלחמה שימש כסמג"ד בגדוד 13 וקצין אג"ם של חטיבת גולני. ב-1977 מונה למפקד גדוד 12. הרט נפצע בפעם הרביעית בפעילות מבצעית בלבנון, אולם החלים במהירות ושב לפקד על גדודו, בשלושת החודשים שחלפו עד להחלמתו, פיקד על הגדוד, סגנו גבי אשכנזי. במבצע ליטני הוביל הרט את גדודו בכיבוש תל דהור ותל עכוש[1]. בעוד הרט, פיקד על כיבוש תל דהור, הוביל סגנו, גבי אשכנזי את הפשיטה על תל עכוש, ונפצע במהלך הקרב על היעד, אך המשיך לפקד על הכוח עד גמר הלחימה[2]. גדודו הוכתר על ידי אלוף פיקוד הצפון, אביגדור בן-גל, כגדוד המצטיין במבצע.

בתפקידו הבא שימש הרט כראש ענף תורת לחימה ותרגילים במפקדת קחצ"ר. הרט שימש כראש לשכת הרמטכ"ל רפאל איתן[3], ולאחר מכן הועלה לדרגת אל"ם ומונה למפקד חטיבת גולני[4]. הרט שימש כמפקד החטיבה בשנים 1984-1982 ולאחר מכן שימש כקצין אג"ם של פיקוד הצפון. בשנים 1987-1986 היה הרט מדריך ומפקד מגמה בקורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים וביצע הסבה לשריון. לאחר מכן שימש כסגן מפקד אוגדה. בשנים 1990-1988 שימש ראש מטה פיקוד הצפון. בשנים 1993-1990 שימש מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה, ולאחר מכן שימש נספח צה"ל בדרום אמריקה.

חיים אישיים

עמנואל הרט נשוי למיה ואב לשני בנים ובת ומתגורר ברעננה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מבצע ליטאני, מתוך האתר הרשמי של גדוד הסיור של חטיבת גולני..
  2. אבי צור, "לא אתן לפגוע בזכויות נכי צה"ל", ראיון עם גבי אשכנזי, ביטאון "הלוחם", דצמבר 2006, גבי אשכנזי: "היינו בפשיטה גדודית על יעדי מחבלים צפונית למרג' עיון. נענו רגלית במהלך כל הלילה, ליל חורף. אני זוכר אותו כאחד הלילות היותר גשומים, מה שעזר לנו להתקרב ליעדים. תוך כדי הלחימה על היעד, עליתי עם פלוגה אחת, המג"ד עלה עם פלוגה אחרת".
  3. שוקי שדה, למה גבי אשכנזי לא מפסיק להסתבך?, באתר TheMarker‏, 20 ביוני 2014.
  4. אביחי בקר, כיבוש התבור, הארץ, ‏ 18.09.2002, "בעזרת המח"ט עמנואל (מנו) הרט, שחנך אותו בעתות השפל, הוא הפיק את הלקחים".


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0