אלעד פלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלעד פלד
אלעד פלד, נובמבר 1965
אלעד פלד, נובמבר 1965
לידה 11 בנובמבר 1927
ירושלים, פלשתינה (א"י) המנדט הבריטיהמנדט הבריטי
פטירה 26 ביולי 2021 (בגיל 93)
השתייכות Hahaganah.png ההגנה
Palmach.jpg פלמ"ח
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19481968 (כ־20 שנה)
דרגה אלוףאלוף
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מלחמת העצמאותמלחמת העצמאות
מבצע קדשמבצע קדש
מלחמת ששת הימיםמלחמת ששת הימים
תפקידים אזרחיים

סמנכ"ל חברת החשמל, והתרבות, סגן ראש עיריית ירושלים, דוקטור לחינוך

מנכ"ל משרד החינוך ה־6
19701976
(כ־6 שנים)
תחת שר החינוך והתרבות יגאל אלון ואהרון ידלין
מפקדי חטיבת יפתח בצפת, 1948. פלד עם משקפיים, כשלשמאלו נמצא משה קלמן

אלעד פלד (11 בנובמבר 1927 - 26 ביולי 2021) היה אלוף בצה"ל , איש חינוך ישראלי ומנכ"ל משרד החינוך והתרבות בשנים 1970–1975.

חייו

פלד נולד בשם אלעד רייספלד בירושלים בשנת 1927, ובגיל צעיר עבר עם משפחתו לתל אביב והתחנך בבית החינוך לילדי עובדים. בגיל עשר הצטרף לתנועת "המחנות העולים", ובהגיעו לגיל תיכון הצטרף לארגון "ההגנה", מטעמו יצא בשנת 1944 להכשרת "חיות הערבה" והתגייס עם גרעין ההכשרה לפלמ"ח.

במסגרת הפלמ"ח היה פלד חבר פלוגה ח', ובשנת 1945, לאחר הפילוג בתנועת המחנות העולים, הצטרף להכשרת "אפיקים" של הצופים העבריים. כעבור שנה יצא לקורס מפקדי כיתות, וכעבור שנה נוספת לקורס מפקדי מחלקות. בסיום הקורס, בשנת 1947, הוצב פלד כמפקד מחלקת אשדות יעקב ולאחר מכן פיקד על מחלקה חדשה שהקים במשגב עם וברמות נפתלי. עם פרוץ מלחמת העצמאות מוּנה למפקד מחלקה בגדוד השלישי של חטיבת יפתח, מונה לפקד על העיר צפת וניהל את קרבות שחרור העיר. במבצע יואב מונה לסגן מפקד הגדוד.

בתום המלחמה המשיך פלד בשירות בצה"ל, תחילה כמפקד קורס מפקדים ולאחר מכן כסגן מפקד חטיבה 9. הוא מילא תפקידים נוספים כקצין מבצעים של חטיבה 16 ומפקד גדוד 910 של הנח"ל, בטרם מונה בשנת 1952 להקמת חטיבת המודיעין הקרבי בחיל המודיעין. באותה עת נמנה גם עם מקימי המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה (פו"ם).

צילום משותף עם נשיא המדינה זלמן שזר בבית הנשיא עם המטה הכללי של צה"ל, יוני 1967. פלד שלישי משמאל

משנת 1956, לאחר שובו מלימודים מטעם הצבא בבית הספר הגבוה למלחמה בפריז, החזיק פלד בשורת תפקידים ובהם קצין אג"ם בפיקוד הדרום בתקופת מלחמת סיני, מדריך ראשי בפו"ם, ובשנת 1958 מונה למפקד חטיבת גולני. פלד הוביל את כוחות החטיבה במבצע חרגול, פשיטה כנגד הכפר הסורי תאופיק[1]. לאחר מכן שימש כראש מחלקת מבצעים ועוזר ראש אג"ם במטה הכללי, מפקד המכללה לביטחון לאומי[2] ומפקד עוצבת געש במלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה הייתה האוגדה תחת פיקוד פיקוד הצפון, כבשה את השומרון הצפוני כולל הערים שכם וג'נין, ויחידות שלה היו מעורבות בקרב הקשה שהתחולל בעמק דותן. ביום האחרון של המלחמה פיקד על כיבוש דרום רמת הגולן. בשנת 1968 סיים פלד את שירותו, בדרגת אלוף. במהלך שירותו הצבאי הוא השלים תארים בכלכלה ובפילוסופיה באוניברסיטה העברית.

בתום שירותו מונה פלד בשנת 1968 לסמנכ"ל חברת החשמל עם הבטחה שבקרוב יצא יעקב חושי לגמלאות ופלד יירש את מקומו כמנכ"ל. אולם לאחר שעברו שנתיים וחושי לא פרש, עזב פלד את חברת החשמל וקיבל את ההצעה להיות מנכ"ל משרד החינוך[3].

בשנת 1970 מונה למנכ"ל משרד החינוך והתרבות[4]. כמנכ"ל משרד החינוך הציע רפורמה על פיה המורים יעבדו רק חמישה ימים בשבוע אך ישהו בבית הספר במהלך כל יום הלימודים[5]. תוכנית אופק חדש שאומצה מעל 30 שנים מאוחר יותר דומה במידת מה תוכנית זו.

בשנת 1976 יצא ללימודי דוקטורט בחינוך באוניברסיטת קולומביה בארצות הברית, במימון מלגה של קרן ון-ליר[6] ולצורך כך נטל חופשה של שנה ממשרד החינוך[7] שלאחריה הוסכם מראש שלא ישוב לתפקידו[8]. בשובו לישראל הוצב במקום בכיר ברשימת ירושלים אחת לעיריית ירושלים בראשות טדי קולק ואחרי הבחירות מונה לסגן ראש עיריית ירושלים, האחראי על תיקי השיקום, שיפור פני העיר ותברואה[9]. באוגוסט 1981 הודיע על פרישה מתפקיד סגן ראש העיר כדי להתרכז בעבודתו כמרצה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון.

פלד גם עבד כיועץ בנושאי חינוך למוסדות בישראל ובעולם, בהם הבנק העולמי.

אלעד פלד היה אביו של האמן יובל פלד.

נפטר ב-26 ביולי 2021.

פרסומיו


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלעד פלד בוויקישיתוף

הערות שוליים

אלעד פלד - תבניות ניווט
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0