פסגת מלטה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פסגת מלטה הייתה מפגש פסגה בין נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש לבין המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית מיכאיל גורבצ'וב ב-2–3 בדצמבר 1989, מספר שבועות בלבד לאחר נפילת חומת ברלין. במהלך מפגש הפסגה, הכריזו בוש וגורבצ'וב על סיומה של המלחמה הקרה. דיווחי חדשות מאותה התקופה התייחסו לפסגת מלטה כאחת החשובות ביותר מאז סוף מלחמת העולם השנייה, כאשר נפגשו ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, המזכיר הכללי של ברית המועצות יוסיף סטלין ונשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט וסיכמו על תוכניות לאירופה בועידת יאלטה.

נקודות השיא של הפסגה

אנדרטה לזכר פסגת מלטה

ברנט סקוקרופט וחברים אחרים בממשל האמריקני היו מודאגים בתחילה מכך שהפסגה המתוכננת במלטה מקדימה את המאוחר וכי היא תייצר ציפיות גבוהות אך לא תוביל לתוצאות משמעותיות מהצד הסובייטי. עם זאת, נשיא צרפת פרנסואה מיטראן, ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר, מנהיגים אחרים באירופה וחברי מפתח בקונגרס של ארצות הברית לחצו על הנשיא בוש להיפגש עם גורבצ'וב.[1]

לא נחתמו הסכמים במהלך פסגת מלטה. מטרתה העיקרית הייתה לספק לשתי מעצמות העל, ארצות הברית וברית המועצות, הזדמנות לדון בשינויים המהירים המתרחשים באירופה עם הרמת מסך הברזל, שהפריד את הגוש המזרחי ממערב אירופה במשך ארבעה עשורים. הפסגה נתפשת כסיומה הרשמי של המלחמה הקרה. לכל הפחות, סימנה הפסגה את הפחתת המתחים שהיו סימן ההיכר של אותה התקופה ונקודת מפנה משמעותית ביחסי מזרח-מערב. במהלך הפסגה הביע הנשיא בוש את תמיכתו ביוזמת הפרסטרויקה של גורבצ'וב וברפורמות אחרות בגוש הקומוניסטי.

בפסגה, העניק נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש לכל משתתפי הוועידה כשי חתיכה מחומת ברלין. החתיכות נאספו כחלק ממשימה נשיאותית שבה נשלחו שני טייסים וארבעה חיילים עם פטישים לברלין שם נאספו 180 ק"ג של חומה; 90 ק"ג ניתנו לנשיא ו90 ק"ג ניתנו ל-207th Aviation Company.

בנאום במסיבת עיתונאים משותפת הודיע המנהיג הסובייטי:

The world is leaving one epoch and entering another. We are at the beginning of a long road to a lasting, peaceful era. The threat of force, mistrust, psychological and ideological struggle should all be things of the past.

I assured the President of the United States that I will never start a hot war against the USA.

בתגובה אמר הנשיא בוש:

We can realise a lasting peace and transform the East-West relationship to one of enduring co-operation. That is the future that Chairman Gorbachev and I began right here in Malta.

משתתפי הפסגה

מלבד בוש וגורבצ'וב, נכחו בפסגת מלטה:

משלחת סובייטית

משלחת ארה"ב

  • ג'יימס בייקר, מזכיר החוץ של ארצות הברית
  • רוברט בלקוויל, אז עוזר מיוחד לנשיא לענייני ביטחון לאומי ומנהל בכיר לענייני אירופה וסובייטי במועצה לביטחון לאומי
  • ג'ק פ. מטלוק הבן, שגריר ארה"ב בברית המועצות
  • קונדוליזה רייס, אז מנהלת לענייני ברית המועצות ומזרח אירופה במועצה לביטחון לאומי
  • ברנט סקוקרופט, יועץ לביטחון לאומי בארה"ב
  • ריימונד סייץ, עוזר מזכיר החוץ של ארה"ב לענייני אירופה וקנדה
  • ג'ון ה. סונונו, ראש הסגל של הבית הלבן
  • מרגרט טוטווילר, עוזרת מזכירת המדינה האמריקאית לענייני ציבור ודוברת המחלקה
  • פול וולפוביץ, תת שר ההגנה של ארה"ב למדיניות
  • רוברט זוליק, יועץ מחלקת המדינה

ראו גם

הערות שוליים

לקריאה נוספת


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0