דן קווייל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דן קווייל
James Danforth "Dan" Quayle
Dan Quayle.jpg
דן קווייל
לידה 4 בפברואר 1947 (גיל: 75)
אינדיאנפוליס, אינדיאנה, ארצות הברית
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מפלגה GOP logo.svg  המפלגה הרפובליקנית
בת זוג מרילין קווייל
סגן הנשיא ה־44
20 בינואר 198920 בינואר 1993
(4 שנים)
תחת נשיא ארצות הברית ג'ורג' הרברט ווקר בוש

ג'יימס דנפורת' "דן" קוויילאנגלית: James Danforth "Dan" Quayle; נולד ב-4 בפברואר 1947) הוא פוליטיקאי אמריקאי לשעבר, אשר כיהן כסגן נשיא ארצות הברית תחת הנשיא ג'ורג' הרברט ווקר בוש (19891993). קווייל נחשב כסגן נשיא חסר השפעה פוליטית ונטול סמכויות מחד, אך בעל השפעה חברתית לא קטנה מאידך. התבטאויותיו בנושאים שונים וטעויותיו הרבות הפכו אותו לחוכא ואיטלולא בעיני התקשורת. קווייל ניסה להתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקנית בשנת 2000 אך כשל. קווייל מכהן, נכון ל-2012, כיו"ר קרן סרברוס.

ביוגרפיה

ילדות, נעורים ותחילת הקריירה

קווייל נולד באינדיאנפוליס, בירת אינדיאנה. סבו מצד אמו היה טייקון תקשורת, וכאשר קווייל היה בן 8, עברה משפחתו לאריזונה על מנת להשתלב בעסקיו של הסב. את רוב ילדותו העביר קווייל באריזונה, אך את לימודיו סיים בהאנטינגטון שבאינדיאנה. הוא המשיך ללימודי תואר ראשון במדע המדינה ומיד לאחר מכן, ב-1969, גויס למשמר הלאומי, שם שירת עד 1975. במהלך שירותו השלים קווייל תואר במשפטים. בהמשך הקריירה הפוליטית שלו הואשם (בדומה לג'ורג' בוש הבן) שניצל את קשריו בשלטון ובתקשורת כדי להתחמק משירות מלא בווייטנאם, ובמקום זאת גויס לשירות נוח במשמר הלאומי.

ב-1976 נבחר קווייל לבית הנבחרים האמריקני מטעם מדינת אינדיאנה והמפלגה הרפובליקנית. ב-1978 נבחר בשנית, וב-1980 נבחר לסנאט. בזמן כהונתו התמקד הסנאטור הצעיר בעיקר בחקיקה בנושאי ביטחון לאומי, נשק ויחסי עבודה. החוק העיקרי שחוקק (יחד עם הסאנטור הדמוקרטי טד קנדי) היה החוק למימון הכשרה מקצועית למובטלים וצעירים. ב-1986 נבחר קווייל לכהונה שנייה לסנאט.

כהונתו כסגן נשיא ארצות הברית

המירוץ לנשיאות

ב-1988 הודיע ג'ורג בוש האב על בחירתו בסנאטור הצעיר מאינדיאנה לרוץ לצדו במירוץ לנשיאות באותה שנה[1]. רבים מתחו ביקורת על החלטה זו עקב חוסר הניסיון היחסי של קווייל, אך ההערכה הייתה שבוש בחר בסנאטור הצעיר כדי שישלים את תדמיתו המבוגרת. הדמוקרטים ניסו לקעקע את דמותו של קווייל, והקו הפרסומי היה "קווייל - רק פעימת לב אחת מהנשיאות". במהלך העימות הטלוויזיוני בין המועמדים לסגנות הנשיא אמר קווייל שניסיונו לא נופל מזה שהיה לג'ון קנדי כשרץ לנשיאות. על כך השיב לו המועמד הדמוקרטי, לויד בנטסן: "סנאטור: שירתתי עם ג'ק קנדי, הכרתי את ג'ק קנדי, ג'ק קנדי היה חבר שלי. סנאטור, אתה לא ג'ק קנדי!".

כהונתו כסגן נשיא

קווייל נחשב כסגן נשיא נטול השפעה פוליטית. בוש האב הרחיק אותו ממוקדי ההשפעה וקבלת החלטות עקב ניסיונו המועט. במהלך כהונתו עמד בראש המועצה לקביעת מדיניות החלל של ארצות הברית והמועצה להגברת התחרותיות במשק.

התבטאויותיו ודימויו בעיני התקשורת

עטיפת המגזין טיים המבטאת את יחס התקשורת כלפי קווייל. על הכריכה כתוב: "זאת לא בדיחה - האיש הזה עלול להיות נשיאנו הבא".

בניגוד מוחלט לחוסר השפעתו הפוליטית במסדרונות השלטון, לקווייל הייתה השפעה תרבותית גדולה. במהלך כהונתו התבטאויותיו עוררו סערה ציבורית במקרה הטוב ולעג מצד התקשורת והציבור במקרה הרע. בשנת 1991, עם צאת אלבום הבכורה של הראפר טופאק שאקור, שהכיל שירים המדברים בגנות משטרת לוס אנג'לס, תקף קווייל את האלבום וטען שאין לו מקום בחברה האמריקנית. באופן מעט אירוני, תרמה התבטאות זו של סגן הנשיא על אלבום בכורה של ראפר אלמוני לפופולריות האלבום. קוויל אף קיבל את פרס איג נובל לשנת 1991 על "הצלחתו להדגים, בצורה טובה יותר מכל אדם אחר, את הצורך בחינוך למדעים".

ביוני 1992 ביקר סגן הנשיא בבית ספר יסודי בטרנטון, בירת ניו ג'רזי. במהלך הביקור נערכה תחרות איות ותלמיד בשם ויליאם פיגרואה התבקש לאיית תפוח אדמה ("potato"). לאחר שפיגרואה איית את המילה באופן נכון, פנה סגן הנשיא אל הלוח, העיר לתלמיד על איות מוטעה ואף הוסיף את האות "e" בסוף המילה ובכך איית את המילה הפשוטה יחסית, באופן מוטעה. האירוע גרר סערה תקשורתית גדולה בארצות הברית וארצות אחרות. מגזינים שלחו חיצי לעג לעברו, בדרני תוכניות לילה, כדוגמת ג'יי לנו ודייוויד לטרמן, חבטו בדמותו במשך שבועות, פיגרואה התארח אצל לטרמן ואף הוזמן לקרוא את שבועת הנאמנות בוועידת המפלגה הדמוקרטית באותה שנה. סאטיריקנים ציינו שעקב איכותו השנויה במחלוקת של סגן הנשיא, בוש האב חסין מפני הדחה ועל כל אדם, גם דמוקרט, להתפלל יום יום לבריאותו.

לאחר המהומות בלוס אנג'לס, במאי 1992, האשים קווייל את ערכיה המדרדרים של החברה כגורם למהומות. הוא ציין לרעה את תוכנית הטלוויזיה "מרפי בראון" כאשמה בהידרדרות הערכית עקב תיאורה האוהד של הדמות המרכזית בסדרה כאם חד הורית. "נאום מרפי בראון" גרר סערה תקשורתית עצומה בארצות הברית כאשר ארגוני פמיניסטיות וליברלים תקפו את קוויל מצד אחד, וארגונים למען ערכי משפחה הגנו עליו מצד שני. הנאום גם הוסיף ללעג כלפיו כמי שאינו מבדיל בין מציאות לבין דמות טלוויזיונית.

התבטאויות אלה, התבטאויות נוספות ואף התבטאויות שיוחסו לו בטעות או שלא בצדק, מיצבו את דמותו של קווייל כאחת מהדמויות הנלעגות ביותר בפוליטיקה האמריקנית. גם זמן רב לאחר סוף כהונתו, סטנדאפיסטים, בדרנים ומנחי תוכניות לילה עדיין לועגים לדמותו ולהתבטאויותיו.

הבחירות ב-1992

בבחירות לנשיאות 1992 התמודדו ג'ורג בוש האב יחד עם קווייל בשנית על הנשיאות. מולם התמודדו ביל קלינטון ומועמדו לסגנות, אל גור. בעימותים שנערכו בין סגן הנשיא לגור ביקשו צוותו של קווייל מהמנחים לאפשר לסגן הנשיא להביא עמו את ספרו של גור "כדור הארץ על כפות המאזניים" כדי לחזק את הטענה שגור וקלינטון תומכים בחקיקה ירוקה שתגביל את התעשייה. צוותו של גור הסכים, בתנאי שלגור תינתן האפשרות להביא עמו תפוח אדמה. בסופו של דבר העימות נערך ללא אביזרי-משנה וקווייל המושמץ הצליח להציג בו הופעה מרשימה באופן יחסי כאשר מולו עמד הסנאטור הרהוט בוגר הרווארד. למרות זאת, הפסידו הצמד בוש-קווייל בבחירות, וקווייל עזב את הפוליטיקה לטובת השוק הפרטי.

לאחר הכהונה

קלטת וידאו המתארת את מעלליו המשעשעים של קוויל

באפריל 1999 הכריז קווייל על ריצה למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, אך בבחירות המקדימות באיווה הגיע למקום השמיני והאחרון, וכעבור חודש פרש מהמירוץ. לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים התפנה לכתוב את זכרונותיו וספר נוסף על ערכי משפחה, שניהם הפכו לרבי-מכר. הוא כותב טור שבועי במספר עיתונים בעלי תפוצה רחבה, וחבר דירקטוריון של מספר חברות גדולות.

קוויל, 2011

קווייל גם מונה ליו"ר קרן סרברוס, קרן גידור ענקית בבעלות פרטית. בין החזקותיה הרבות ניתן למנות את חברת המזון המהיר ברגר קינג ותאגיד הרכב ג'נרל מוטורס, ובשלהי 2005 אף קנו את מניות מדינת ישראל בבנק לאומי.

בתרבות

  • בשנת 1991 הוענק פרס איג נובל בחינוך לדן קווייל על הבורות שהפגין ובכך הצליח להדגים, בצורה טובה יותר מכל אדם אחר, את הצורך בחינוך למדעים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0