פ.י.ב.י. אחזקות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פ.י.ב.י. אחזקות בע"מ
סוג חברה ציבורית
מייסדים בנק פירסט פנסילבניה, מדינת ישראל
תאריך הקמה 1972
משרד ראשי תל אביב
מוצרים עיקריים שרותי בנקאות
שווי שוק 2.25 מיליארד ש"ח (09/07/2015)
הכנסות 3.77 מיליארד ש"ח (2014)
רווח 228 מיליון ש"ח (2014)[1]
אנשי מפתח

יעקב סיט, מנכ"ל

גיל בינו, יו"ר הדירקטוריון

פ.י.ב.י אחזקות בע"מ היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב. החברה היא חברת אחזקות, שאחזקתה העיקרית היא השליטה בבנק הבינלאומי הראשון באמצעות 53.53% בזכויות ההצבעה ובהון. בנוסף לאחזקותיה בבנק, היו לחברה אחזקות במספר חברות נוספות בתחום ההשקעות הריאליות (שאינן בנקאיות "טהורות"), שמרביתן מומשו בשנים האחרונות. שם החברה נגזר מראשי התיבות של השם באנגלית של אחזקתה העיקרית First International Bank of Israel.

היסטוריה

החברה התאגדה ונרשמה בישראל כחברה בע"מ ביום 11 במאי 1972, במקביל להקמת הבנק הבינלאומי הראשון. עם מקימי החברה נמנו ממשלת ישראל ומספר משקיעים מחו"ל, בהם בנק פירסט פנסילבניה (First Pennsylvania International Capital Corp), וחברת ההשקעות לישראל (Israel Investors Corporation).

במועד התאגדותה הנפיקה החברה לממשלת ישראל מניית יסוד בת 100 שקל ערך נקוב, וניירות הערך של החברה נסחרים בבורסה החל מחודש יולי 1978.

בחודש מאי 1978 הסכימה ממשלת ישראל לביטול זכויותיה המיוחדות מכוח מניית היסוד ולפיכך החליטה האספה הכללית לפצל את מניית היסוד ל-1,000 מניות רגילות.

בחודש דצמבר 1978 מכרה חברת פירסט פנסילבניה, שהייתה בעלת המניות הגדולה ביותר, את כל מניות החברה בהן החזיקה, לחברה אחרת, שהעבירה אותן לחברות שבשליטת איש העסקים שאול אייזנברג.

בחודש אפריל 1980 רכשה חברת ההשקעות "דנות" את השליטה בחברה מחברות שונות בשליטת אייזנברג. כתוצאה מהליכי פירוק אליהם נכנסה דנות, רכש איש העסקים ז'אק נאסר את השליטה בחברה.

מניותיו של נאסר הוחזקו בידי חברה זרה בשם פלימון (PALIMON B.V) הרשומה בהולנד שהייתה בבעלות מלאה אך עקיפה של נאסר. הבעלות בפלימון הוחזקה על ידי פלימקס (PALIMEX) - חברה זרה הרשומה בפנמה. עם רכישת חבילת המניות הפך נאסר לבעל השליטה בחברה ובבנק.

בחודש נובמבר 1990, רכשו האחים ג'וזף ומואיז ספרא מברזיל, בחלקים שווים ביניהם, את כל מניות פלימקס מנאסר. בעקבות רכישות נוספות של מניות החברה, עלו החזקותיה של פלימון לכ- 51.89% בהון וכ- 70.59% בזכויות ההצבעה.

במהלך שנת 1998 החברה החלה לפעול גם כחברת השקעות בתחום ההשקעות הריאליות וזאת באמצעות חברת בת, פיבי השקעות.

בחודש ספטמבר 2003 עברה השליטה בחברה לקבוצת בינו-ליברמן. בחודש אפריל 2005, במסגרת שתי הצעות רכש לרכישת מניות החברה, נרכשו על ידי פיבי השקעות כ-14.55% מהון המניות של החברה, תמורת כ- 240 מיליון ש"ח. בנוסף, רכשה פיבי השקעות במהלך שנת 2005 מניות נוספות של החברה בהיקף כולל של כ-225 מיליון ש"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים