בנק לאומי לישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "בנק לאומי" מפנה לכאן. לערך העוסק בסמכות המוניטרית המרכזית במדינה מסוימת, ראו בנק מרכזי.
בנק לאומי לישראל בע"מ
BankLeumiLogo.svg
בנייני ההנהלה של בנק לאומי בתל אביב
בנייני ההנהלה של בנק לאומי בתל אביב
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
מייסדים ההסתדרות הציונית
תקופת הפעילות 1902–הווה (כ־120 שנה)
משרד ראשי תל אביב
מוצרים עיקריים שירותי בנקאות
הכנסות 13.922 מיליארד ש"ח (2019)
רווח 3.522 מיליארד ש"ח (2019)
הון עצמי 35.4 מיליארד ש"ח (2019)
סך המאזן 469 מיליארד ש"ח (2019)[1]
יחס הון 11.88 (2019)
מנכ"ל חנן פרידמן
אנשי מפתח סאמר חאג' יחיא, יו"ר הדירקטוריון
 
www.leumi.co.il

בנק לאומי לישראל בע"מ הוא התאגיד הבנקאי הוותיק בישראל. הוא נוסד בלונדון בשנת 1902 בשם "בנק אנגלו-פלשתינה", על פי חזונו של ד"ר בנימין זאב הרצל, שראה צורך בהקמתה של זרוע פיננסית שתתמוך בפעילות התנועה הציונית בארץ ישראל. הבנק הפך בשנת 1951 לבנק לאומי לישראל. הבנק, שבשנת 1902 הציג מאזן של 58,000 ליש"ט, הפך עם השנים למודרני וגלובלי, ועל פי נתוני הדוחות הכספיים לשנת 2019 הוא הבנק הגדול בישראל במונחי הון עצמי.

קבוצת לאומי מעסיקה כ-10,000 עובדים ומפעילה כ-200 סניפים ברחבי הארץ. מניות בנק לאומי מוחזקות על ידי הציבור והגופים המוסדיים ונסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מנכ"ל הבנק הוא עו"ד חנן פרידמן, שהחל לכהן בתפקידו ב-1 בנובמבר 2019. יו"ר הדירקטוריון של הבנק הוא סאמר חאג' יחיא, שהחל לכהן בתפקידו ב-22 ביולי 2019.

היסטוריה

בנק אנגלו-פלשתינה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בנק אנגלו-פלשתינה

בנק אנגלו-פלשתינה הוקם ב-1902 על ידי המוסד הבנקאי "אוצר התיישבות היהודים" (אוה"ה)[2] של ההסתדרות הציונית. הקמת הבנק הייתה חלק מחזונו של בנימין זאב הרצל, שסבר כי על מנת להקים יישוב יהודי ומדינה יהודית בארץ ישראל, התנועה הציונית צריכה להפסיק להתבסס על תרומות ונדבנים, ולהקים גוף פיננסי שיעניק הלוואות ולא תרומות, וכך יוכל להמריץ את המשק ואת הכלכלה של המדינה שבדרך.

הסניף הראשון של הבנק, בניהולו של זלמן דוד ליבונטין, נפתח ביפו בשנת 1903, ומאז היה הבנק מעורב בכל ההתפתחויות הכלכליות המשמעותיות של הקמת המדינה. בשנת 1909 נתן הבנק את הערבויות ואת הליווי הפיננסי הראשוני להקמת השכונה החדשה שקמה מחוץ לחומות יפו – היא העיר תל אביב. הבנק העניק אשראי לפעילות חקלאית, והפעילות שלו אפשרה לתושבי ארץ ישראל בזמן מלחמת העולם הראשונה להינצל מקריסה כלכלית ומאנרכיה מוניטרית, שאפיינה מדינות אחרות בעת המלחמה.

בין שתי מלחמות העולם הרחיב הבנק את פעילותו ועזר לתעשייה, למסחר ולבנייה בארץ ישראל, ובין היתר היה לו תפקיד מפתח בהקמת נמל תל אביב, יריד המזרח ולשכות המסחר.

ביוזמת ההסתדרות הציונית אף הוקם אז הבנק למשכנתאות - הפועל כיום בשם 'לאומי למשכנתאות', כמערך בתוך החטיבה הקמעונאית של לאומי.

עם הקמת המדינה בשנת 1948 נחתמה אמנה בין הבנק לבין הממשלה הזמנית, ובה הוגדר הבנק בתור הסוכן הכספי של מדינת ישראל. בהתאם לכך, הבנק (אז בשם אפ"ב – "בנק אנגלו-פשתינה"), שימש כבנק המרכזי של ישראל ואף הנפיק את שטרות הכסף הראשונים שלה, שהיו הילך חוקי החל מ-18 באוגוסט 1948.

בנק לאומי לישראל

הלוגו הישן של בנק לאומי לישראל
הכניסה לסניף בנק לאומי ברמת השרון
השור של בנק לאומי במיצב "שוורים ושערים", לרגל 70 שנות פעילות של הבורסה לניירות ערך בתל אביב, ינואר 2006

ב-1 במאי 1951 הועברו כל הנכסים וההתחייבויות של "בנק אנגלו-פלשתינה" לחברה חדשה בשם "בנק לאומי לישראל בע"מ". בעקבות כך, הונפקה סדרת שטרות חדשה, והמטבע החדש נקרא: "לירה ישראלית". החלפת המטבע בוצעה ביוני 1952, ולוותה במילווה חובה בן 10 אחוזים על המזומנים וחשבונות עובר ושב.

גלי העלייה שהגיעו מיד עם קום המדינה הביאו לפתיחת סניפים רבים של בנק לאומי בארץ, ובשנת 1960 היה הבנק עם פריסה רחבה של 125 סניפים ברחבי ישראל. בשנת 1954 רכש הבנק את מניות "האגודה הארץ-ישראלית" וקנה שליטה בבנק אגוד שנוסד שלוש שנים קודם לכן. שיתוף הפעולה הזה איפשר את קידומה של תעשיית היהלומים והעברת יהלומים לא מלוטשים לליטוש בישראל, ובנק אגוד היה המקור העיקרי למימון פעילות תעשיית היהלומים המקומית – שסיפקה לישראל את מטבע החוץ הנצרך כל כך באותה עת.

בנק לאומי המשיך לסייע לתעשייה בארץ, בין היתר באמצעות חברת הבת: "בנק לאומי לפיתוח התעשייה", שנוסדה בשנת 1944.

הבנק עזר לפתח גם את ענף החקלאות, באמצעות חברת הבת "אוצר לחקלאות", דרכה קודמו מימון אשראי לחקלאים ברחבי הארץ. בשנות ה-80 היה חלקו של לאומי בהקצאת מימון לחקלאות גבוה מן הממוצע במערכת הבנקאית כולה.

בשנת 1983 הולאם הבנק בעקבות משבר מניות הבנקים. בעקבות המלצות ועדת בייסקי נאלץ יו"ר מועצת המנהלים של הבנק, ארנסט יפת, לפרוש מתפקידו. במסגרת מדיניות ההפרטה שהנהיג משרד האוצר מכרה המדינה בהדרגה את מרבית המניות שברשותה, אולם לא הצליחה למכור את גרעין השליטה בבנק. בשנת 2005 ערכה המדינה מכרז על מניות השליטה של הבנק, וזכתה בו קבוצת קרנות הגידור האמריקאיות סרברוס-גבריאל. בעקבות הזכייה רכשה קבוצה זו מהמדינה 9.99% ממניות הבנק. אולם בסופו של דבר נדחתה בשנת 2007 בקשת הקבוצה לקבל היתר שליטה בבנק.[3]

בראשית המאה ה-21 תמך הבנק במימון שני פרויקטים לאומיים רחבי היקף: תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה, וכביש חוצה ישראל (כביש 6), זאת בנוסף לעשרות פרויקטים של התעשיות הביטחוניות הישראליות.

קבוצת לאומי מספקת מגוון שירותי בנקאות לכל סוגי הלקוחות, החל במשקי בית, דרך עסקים קטנים ובינוניים וכלה בתאגידי ענק. חברות הבנות של קבוצת לאומי כוללות את 'לאומי פרטנרס' - זרוע ההשקעות הריאליות של הקבוצה, לאומיטק - זרוע בנקאות ההיי-טק של הקבוצה ו-VIDEA - חברת ניהול תיקי השקעות דיגיטלית. לקבוצת לאומי סניפים ונציגויות בצמתים פיננסיים מרכזיים ברחבי העולם, לרבות ניו יורק, לונדון, פאלו אלטו ושאנגחאי.

המגזין הכלכלי The Banker בחר בלאומי כ"בנק השנה בישראל" חמש פעמים במהלך העשור השני של המאה ה-21 (2010, 2014, 2016, 2018, 2019).

פעילות הקבוצה

פעילות דיגיטלית

בראשית שנות ה-60 החלו הבנקים המובילים בארצות הברית לעשות שימוש במחשבים. בשנת 1964 הופעל המחשב הראשון בבנק לאומי, ובשנים שלאחר מכן שודרגה כל הפעילות המיכונית בבנק. בשנת 1971 הוכנס לשימוש, לראשונה בישראל, מכשיר ה"טלר האוטומטי", או הכספומט, לרחוב דיזנגוף דרכו יכלו תושבי העיר למשוך כסף באופן אוטומטי וללא עזרת פקיד. בראשית שנות ה-80 היה לאומי מהבנקים הראשונים בעולם שאיפשרו ללקוחותיהם עבודה מקוונת - תחילה דרך הטלפון ומאוחר יותר באמצעות האינטרנט.

בין כלל סניפיו החל הבנק להפעיל, בסוף שנות ה-90, גם סניף וירטואלי שנקרא "הבנק הישיר הראשון" - סניף שכל הקשר שלו עם לקוחותיו נעשה בתקשורת מרחוק, באמצעות הטלפון והאינטרנט ובאמצעות שירותי שליחים ושירותי דואר כאשר נדרשת העברה פיזית של מסמכים (כגון פנקסי צ'קים)[4]. עם הקמתו נקרא סניף זה "הישיר הראשון", וביולי 2009 עבר שינוי מיתוג ושמו שונה ל"ישיר לאומי"[5].

בשנת 2016 היה בנק לאומי לבנק הראשון בישראל, שעבר להשתמש בטכנולוגיית מחשוב ענן[דרוש מקור].

על רקע המהפכה הטכנולוגית ועם כניסת שירותים דיגיטליים לבנקים בכל העולם, הקים בנק לאומי בראשית 2016 את 'החטיבה לבנקאות דיגיטלית'. מטרת החטיבה הייתה לפתח את מגוון השירותים הבנקאיים שניתנים ללקוחות באמצעות ערוצי הדיגיטל, להטמיע טכנולוגיה מתקדמת בכל קווי העסקים של הבנק, ולהקים את הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל. במסגרת זו, השיק לאומי בראשית 2017 אפליקציית תשלומים עבור לקוחות כל הבנקים, אפליקציית PAY. מספר חודשים לאחר מכן השיק לאומי את PEPPER, הבנק הדיגיטלי הראשון מסוגו בארץ. עם זאת בשנה הראשונה לאחר השקתו סבל השירות מתקלות רבות ותלונות של לקוחות על תפקוד מערך שירות הלקוחות בחברה, ועל כך שכספים המועברים בין משתמשים באפליקציה אינם מגיעים ליעדם[6].

בעקבות המעבר לשירות דיגיטלי סגר הבנק בין השנים 2013 ל-2018 64 סניפים, ומאז מספר סניפיו נמוך מזה של בנק מזרחי טפחות. במקביל גם הקטין לאומי את מספר העובדים שלו ביותר מ-2,200 איש[7].

מתחם קש"ב בלוד

מתחם קש"ב (קריית שירותים בל"ל), הממוקם באזור התעשייה הצפוני של לוד, הוא מרכז המחשבים, שירות הלקוחות, מכרז ההדרכה ובעתיד תעבור אליו גם הנהלת הבנק מתל אביב. הפרויקט החל בשנת 1980 כאשר החברה לפיתוח אזור לוד-רמלה החליטה להקצאת שטח של 100 דונם להקמת מרכז שירותי מחשב לענף הפיננסים. הרעיון מאחרי הפרויקט היה, למשוך מוסד פיננסי שיקים במקום מרכז שירותים לעובדים שאינם באים במגע עם הקהל, בבניין משרדים ייעודי בעלות זולה יחסית למרכז תל אביב. יתרון נוסף של האזור היה נגישות לכבישים ראשיים (כביש 1 וכביש 40)[8]. בנק לאומי נענה להצעה והקמת הפרויקט החלה בשנת 1983. חברת אפריקה ישראל להשקעות זכתה במכרז להקמת המתחם, בו 30,000 מטר רבוע, ובו נבנה לראשונה בישראל מרכז נתונים ייעודי וחדרי מחשבים תת-קרקעיים[9]. על פי התכנון הייתה אמורה לקום גם שכונת מגורים בסמוך, עבור עובדי הבנק[10]. הקמת המתחם הושלמה בשנת 1990, אך אכלוסו התעכב עקב סירובם של עובדי הבנק לעובר ללוד[11]. במשך השנים בנה בנק לאומי מבנים נוספים במתחם[12], וגם בנק מזרחי טפחות העביר את מכרז המחשבים שלו למבנה חדש שבנה מדרום למתחם קש"ב של לאומי[13]. ביוני 2019 הודיע על העברת כל הנהלת הבנק למתחם[14].

חברות בנות

בנק לאומי למשכנתאות

סמל לאומי למשכנתאות

"בנק לאומי למשכנתאות בע"מ" נוסד בשנת 1921 בשם "הבנק האפותיקאי הכללי של ארץ ישראל בערבון מוגבל" (The General Mortgage Bank of Platasinte Limited), בעקבות החלטה של הקונגרס הציוני (אפותיקאי משמעותו משכנתא ביוונית), בסיוע מימון של בנק אנגלו-פלשתינה. ארבע שנים מאוחר יותר, עברה השליטה בבנק לבעלותו של בנק אנגלו-פלשתינה. הבנק מימן הלוואות על ידי הנפקת אג"ח ומניות שנסחרו בלשכת החליפין לניירות ערך.[15] בשנת 1957 קוצר שם הבנק ל"הבנק האפותיקאי הכללי בע"מ" בשנת 1981 הפך ל"בנק לאומי למשכנתאות בע"מ".[16] מניות הבנק נסחרו בבורסה לניירות ערך בתל אביב עד שנת 2002, כאשר נמחקו מהמסחר בעקבות הצעת רכש של בנק לאומי שרכש את מלוא הבעלות.[17] בשנת 2012 מוזג לתוך בנק לאומי.[18]

לאומי קארד

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – לאומי קארד

לאחר שהבעלות על חברת כרטיסי האשראי "כאל", שהייתה משותפת לבנק לאומי ולבנק דיסקונט עברה במלואה לבנק דיסקונט, הקים בנק לאומי, ב-15 בפברואר 2000 את חברת "לאומי קארד". באפריל 2000 רכש לאומי את הפעילות של חברת כרטיסי האשראי "אלפא קארד", שהייתה בבעלות הבנק הבינלאומי וקבוצת עורק, והעביר אותה לחברת "לאומי קארד".[19] בינואר 2001 החל מהלך במסגרתו הוחלפו רוב כרטיסי האשראי של לקוחות בנק לאומי, מכרטיסי האשראי שהונפקו על ידי חברת כאל לכרטיסים חדשים שהנפיקה לאומי קארד.[20] באוגוסט 2001 החלה החברה בהנפקת כרטיסי אשראי ללקוחות כל הבנקים.

במאי 2008 רכשה קבוצת עזריאלי, באמצעות חברת הבת "קנית – ניהול השקעות ומימון", 20% מלאומי קארד, תמורת כ-360 מיליון ש"ח.[21]

ביולי 2018 נמכרה החברה לקרן ההשקעות ורבורג פינקוס האמריקאית, בתמורה ל-2.5–2.7 מיליארד ש"ח.[22] זאת, בעקבות המלצות ועדת שטרום להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים בישראל, כדי לעודד תחרות במערכת הבנקאית. במרץ 2019, בעקבות המכירה, עברה החברה מיתוג מחדש. כעת היא ממותגת בשם "MAX".[23] שם החברה שונה ל"מקס איט פיננסים בע"מ".

לאומיטק

במהלך 2014 החליט לאומי להרחיב משמעותית את פעילות הבנק בקרב תעשיית ההיי-טק הישראלית, ובתוך כך הקים את 'לאומיטק', זרוע בנקאות ההייטק של קבוצת לאומי, המספקת שירותים פיננסיים לחברות הייטק ישראליות שפועלות בישראל ובעולם. ללאומיטק מרכזי פעילות בישראל, ניו יורק, לונדון ופאלו אלטו. באוגוסט 2018 לאומיטק הרחיבה את פעילותה בארצות הברית, במסגרתה היא מספקת שירותים גם לחברות הייטק שאינן בעלי זיקה ישראלית.

לאומי פרטנרס

לאומי פרטנרס היא זרוע הבנקאות להשקעות של קבוצת לאומי. לחברה, שנמצאת בבעלות מלאה של בנק לאומי, מוצרים המשלימים את הפעילות הבנקאית של הקבוצה, באמצעות כלים חוץ בנקאיים כגון חיתום, ייעוץ וניהול של גיוסי הון פרטיים וציבוריים בישראל; ניהול תהליכי מיזוגים ורכישות וגיוסי הון; וביצוע ניתוחים כלכליים והערכות שווי. בנוסף, לאומי פרטנרס מנהלת את תיק ההשקעות הריאליות של קבוצת לאומי בשווי מיליארדי ש"ח.

מיזוגים ורכישות

במהלך השנים גדלה פעילות הבנק גם באמצעות מיזוגים ורכישות:

פעילות בינלאומית

 • ארצות הברית - בנק לאומי החל לפעול בניו יורק בשנת 1951 באמצעות נציגות מקומית,[35] ובהמשך פעל באמצעות בנק מקומי שהקים בשם "Bank Leumi Trust Company of New York". בשנת 1968 נוסד "Bank Leumi USA" והוא בעל רישיון לבנק מסחרי ממדינת ניו יורק וחבר בחברה האמריקאית לביטוח פיקדונות, ה-FDIC. בשנת 1975 היו לבנק 7 סניפים בניו יורק סניפים באיי קיימן, איי בהאמה וטורונטו[36] בשנת 1979 נתגלתה מעילה בכספי הבנק בסך 2.5 מיליון דולר, בעקבות שיתוף פעולה בין לקוח לבין פקידה בסניף הבנק.[37] בשנת 1988, סך הפקדונות בבנק הגיע ל-2.9 מיליארד דולר והיו לו 21 סניפים.[38] אך שנה אחר כך שילם קנס של חצי מיליון דולר עקב עבירות מס.[39] בעשור השני של המאה ה-21 צומצמה הפעילות לחמישה סניפים - בניו יורק, קליפורניה, פלורידה ואילינוי. הבנק עוסק בבנקאות מסחרית, בעיקר במימון חברות מקומיות בסדר גודל בינוני (Middle Market) וחברות ישראליות הפועלות בארצות הברית. עיקר הפעילות המסחרית של הבנק מתרכזת בתחומי נדל"ן, היי-טק, בתי אבות ומוסדות סיעודיים ומסחר. פעילות נוספת של הבנק היא בתחום הבנקאות הפרטית לתושבי ארצות הברית ותושבי חוץ. בראשית 2018 הכניס בנק לאומי שני שותפים אסטרטגיים לבנק לאומי ארצות הברית. על פי ההסכם, הקרנות Endicott Capital Management ו- MSD Capital L.P רכשו 15% מלאומי ארצות הברית. ההסכם שיקף ללאומי ארצות הברית שווי של כמיליארד דולר, 20% מעל ההון העצמי שלה.
 • בשנת 1959 נוסד "בנק לאומי בריטניה" (Bank Leumi UK Plc) במטרה לפעול בשוק המקומי בבנקאות מסחרית ופרטית, אשראי בתחום הנדל"ן וסחר בינלאומי תוך דגש לפיתוח עסקים הקשורים עם ישראל ועם חברות ישראליות הפועלות בבריטניה. עד שנת 2003 החזיק איש העסקים ברנרד שרייר 20% ממניות הבנק.[40] במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 הרחיב הבנק את פעילותו. ב-1997 רכש מניות בבית ההשקעות הבריטי "שור קפיטל" במטרה ליצור שותפות בתחום בנקאות ההשקעות, אך מכר אותן ב-2003.[41] הבנק הפעיל גם סניפים בערים לידס ומנצ'סטר, הקים חברת בת באי ג'רזי שבשנת 2005 רכשה את פעילות בנק ריגס באי (Riggs Bank & Trust Company),[42] וזו נמכרה כעבור שנים אחדות. תחום מימון הנדל"ן כולל מימון של מגוון פעילויות בבריטניה ובמערב אירופה, ביניהן השקעות ופיתוח של נדל"ן למגורים ומימון נדל"ן מסחרי, לרבות בתי מלון, בתי אבות ומעונות סטודנטים.
 • נציגות לאומי שנגחאי - במאי 2014 פתח לאומי נציגות חדשה בשנגחאי, סין, ובכך היה לבנק הישראלי הראשון עם נוכחות במדינה. הנציגות מסייעת ליצואנים ואנשי עסקים ישראלים הפועלים בסין, או אשר מעוניינים לחדור לשוק הסיני, וכן לחברות סיניות המעוניינות לחדור לשוק הישראלי.
 • רומניה - בשנת 2005 רכש לאומי ברומניה את "יורום בנק",[43] ושינה את שמו ל"בנק לאומי רומניה". בשיא הפעילות שלו בשנת 2007 היו לבנק 420 עובדים ב-32 סניפים, 5 מהם בבוקרשט.[44] ב-2018 מכר לאומי את "בנק לאומי רומניה".[45]
 • "לאומי שווייץ" נוסד בשנת 1953. הבנק עסק בתחום הבנקאות הפרטית, וכלל אלפי לקוחות אמידים. בשנת 2011 התרחבו עסקי הבנק כאשר רכש את "בנק ספדיה" (Banque Safdie) השווייצרי תמורת כ-670 מיליון שקל. נכסי "בנק ספדיה" עמדו בעת הרכישה על כ-3 מיליארד פרנק שווייצרי, והרכישה הביאה להכפלת הפעילות של בשווייץ.[46] בסוף 2013 היקף הנכסים של הבנק עמד על 5.2 מיליארד פרנק שווייצרי. בשנת 2014 נמכרה פעילות זו לבנק יוליוס בר.[47]
 • נציגויות נוספות: בשנת 2014 סגר לאומי את כל הנציגויות שהפעיל באוסטרליה, בטורונטו, בצ'ילה, במקסיקו, בגרמניה, בהונג קונג, באורוגוואי ובצרפת.[48] שלוחות הבנק "לאומי לוקסמבורג", שנוסדה ב-1991, ו"לאומי לטין אמריקה" נסגרו בתהליך של פירוק מרצון, לאחר שנמכרו בשנת 2014.[47]

פרשת הסדר בנק לאומי עם רשויות המס האמריקאיות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרשת הסדר בנק לאומי עם רשויות המס האמריקאיות

בשנת 2014 חתם הבנק על הסכם עם מחלקת המשפטים של ארצות הברית והרשות לשירותים פיננסים של מדינת ניו יורק במסגרתו הודה שסייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מס מהרשויות בארצות הברית בין השנים 2002–2010, שנים בהן נוהל הבנק על ידי גליה מאור. הבנק הודה כי נקט משך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מיסים בארצות הברית. בין השאר, הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארצות הברית כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות ה"אוף שור" (Offshore) שהם ניהלו. הבנקאים קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המיסים האמריקאית. הבנק גם סיפק ללקוחות מספרי טלפון סלולרי אנונימיים.[49] במסגרת ההסכם חויב הבנק לשלם 270 מיליון דולר.[50]

במסגרת ההסדר, קבוצת לאומי התחייבה ליישם מדיניות ציות ובקרה מחמירה על מנת לוודא כי הקבוצה פועלת בהתאם להוראות החוק האמריקאי לאכיפת מיסים בחשבונות זרים (FATCA).

לאחר החתימה על ההסדר, לאומי התאים עצמו לשינויים הרבים שנעשו בתחום הבנקאות הפרטית הבינלאומית ופועל בהתאם לדרישות הרגולטוריות, הן בישראל והן במדינות אחרות, לרבות יישום קפדני של מדיניות כסף מוצהר. במסגרת זו, פעל לאומי לסגירת נציגויות וסניפים של הבנק בחוץ לארץ, לרבות מכירת פעילות השלוחות בשווייץ ובלוקסמבורג.

המעילה ב"לאומי שווייץ"

בתחילת שנת 2001, נתגלתה מעילה ב"בנק לאומי שווייץ" שגרמה לבנק נזק הנאמד בכ-229 מיליון פרנק שווייצרי. מנהל אגף בנקאות פרטית בבנק, ארנסט אימפלד, שביצע את המעילה, החל לעבוד בבנק ב-1985 (בהמשך נודע כי לפני כן עזב את עבודתו בבנק קרדיט סוויס בציריך עקב אי סדרים), ביצע פעולות פיננסיות בחשבונותיהם של כמחצית מתיקי הלקוחות בלאומי שווייץ במשך עשר שנים, בהיקף של כ-7.2 מיליארד דולר, וגרם להם להפסד של כ-100 מיליון דולר. רוב הלקוחות של לאומי שווייץ היו בעלי הון ממוצא יהודי שהתגוררו, בגרמניה, צרפת, בריטניה, ארצות הברית, ארגנטינה ודרום אפריקה; ובחרו בשווייץ כמקלט לכספם מטעמי הסודיות הבנקאית. אימפלד סחר בעיקר במטבע חוץ ובמניות בכספי הבנק והלקוחות. המעילה התגלתה לאחר שלקוח התקשר לבנק וגילה חוב של ארבעה מיליון דולר בתיק מניות אמריקאיות אף על פי שמעולם לא קנה מניות.[51]

בעקבות המעילה, בנק לאומי פיצה את הלקוחות ב-90 מיליון דולר, בגין הכנסות שרשם הבנק מפעולות שביצע אימפלד בחשבונות הלקוחות, כך שחויבו בעמלות יתר בגין עסקאות בניירות ערך, מטבע חוץ וריבית על יתרות חובה.[52] חברת הביטוח פיצתה את לאומי ב-83 מיליון פרנק שווייצרי. שאר סכום הנזק שנגרם לבנק, 146 מיליון פרנק שווייצרי, הופרש על ידי לאומי בדו"חות הכספיים לשנים 2003-2005.[53]

בשנת 2008, בית המשפט בציריך גזר 8 שנות מאסר על ארנסט אימפלד. על 4 נאשמים נוספים בפרשה, שלא נמנו על עובדי בנק לאומי שווייץ, נגזרו עונשים של עד שנתיים וחצי מאסר בפועל, וכן עונשי מאסר על-תנאי וקנסות כבדים.[54] בנק לאומי הגיש תביעה אזרחית בסך 107 מיליון פרנק שווייצרי נגד אימפלד ו-4 הנאשמים הנוספים.[55]

פעילות קהילתית

מאז היווסדו מקיים לאומי פעילות חברתית וקהילתית לצד העשייה העסקית. מורשת זו מצאה את ביטויה בפעילות לקידום החינוך, התרבות והאמנות, ובפעילות לצמצום פערים וקידום שוויון הזדמנויות, מתוך אמונה כי תחומים אלה מהווים כלי מרכזי לחיזוקו וקידומו של דור המחר.

מדי שנה משקיעה קבוצת לאומי סכום שמוערך בעשרות מיליוני ש"ח בפעילות למען הקהילה, באמצעות תרומות וחסויות למאות ארגונים חברתיים ומוסדות חינוך, לפעילויות בהן משתתפים עשרות אלפי בני נוער, צעירים ומבוגרים מכלל מגזרי האוכלוסייה ובכל רחבי הארץ. בנוסף, אלפים מעובדי קבוצת לאומי לוקחים חלק באופן שוטף בפעילות התנדבותית למען הקהילה.

עמותת "אחריי! – נוער מוביל שינוי", הפועלת לפיתוח מנהיגות צעירה בפריפריה ולקידום שוויון הזדמנויות בקרב נוער בסיכון, היא השותפה החברתית האסטרטגית של לאומי מאז 2002. הבנק הוא התורם המרכזי של העמותה ותומך בגידול המתמיד של פעילותה. בתוך כך, אנשי מקצוע מלאומי מלווים וחונכים באופן שוטף מנהלים בעמותה ויותר מ-1,000 מעובדי הבנק מתנדבים בעמותה במסגרת פרויקטים שונים המתקיימים בכל רחבי הארץ.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בנק לאומי לישראל בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ בנק לאומי לישראל בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
 2. ^ אוצר התיישבות היהודים (יידישע קולוניאל-באנק) מוגבל, באתר BIA
 3. ^ אבי שאולי, קבוצת סרברוס יוצאת מהמירוץ על בנק לאומי, באתר ynet, 21 במאי 2007
 4. ^ טל לוי, רונן ישראלי, מנכ"ל הישיר הראשון: "בנק אינטרנטי? אנחנו בנק אינטרנטי", באתר TheMarker‏, 14 בנובמבר 2007
 5. ^ בנק לאומי ממתג את הישיר הראשון כ"ישיר לאומי": יעניק שירותי בנקאות אישית, באתר גלובס, 18 ביוני 2009
 6. ^ נועם בר, אין עם מי לדבר: זה מה שקרה ללקוח פפר פיי כשהכסף שלו נעלם, באתר TheMarker‏, 27 בספטמבר 2018
 7. ^ מיכאל רוכוורגר, הבנקים סגרו 140 סניפים בחמש שנים, ואז גילה גמליאל צייצה, באתר TheMarker‏, 22 בינואר 2019
 8. ^ עודד ניב, מרכז שירותו מיחשוב יוקם כנראה בלוד, מעריב, 18 ביוני 1980
 9. ^ אלי דנון, ה"מוח" של בנק לאומי עובר ללוד, מעריב, 18 בינואר 1983
 10. ^ תנוכש םירוגמ תדחוימ םידבועל, מעריב, 18 בינואר 1983
 11. ^ דרישה ל-1,000 ש"ח תוספת חודשית פוצצה מו"מ בבל"ל על מעבר לקש"ב בלוד, מעריב, 5 בפברואר 1990
  עודד שורר, צפויים שיבושים בפעילות הסניפים של בנק לאומי, מעריב, 25 באוקטובר 1990
 12. ^ מיכל מרגלית, ‏בנק לאומי בונה בניין בן 7 קומות, 7,700 מ"ר, במתחם קש"ב בלוד; ישקיע 12 מיליון דולר, באתר גלובס, 20 בינואר 2008
 13. ^ עירית אבישר, ‏מרכז המחשוב של בנק מזרחי-טפחות עובר ללוד, באתר גלובס, 4 בדצמבר 2013
 14. ^ רון שטיין, ‏גם בנק לאומי ייצא מתל אביב ויעבור ללוד; העובדים יקבלו בתמורה מענק מיוחד בגובה 2% מהשכר, באתר גלובס, 25 ביוני 2019
 15. ^ קרן צוריאל-הררי, ‏מהתורכים לבריטים, באתר גלובס, 8 בנובמבר 2005
 16. ^ תזכיר ותקנון ההתאגדות - בנק לאומי למשכנתאות בערבון מוגבל
 17. ^ דפנה צוקר , ‏בנק לאומי פרסם הצעת רכש בעלות של 125 מיליון שקל לבנק לאומי למשכנתאות, באתר גלובס, 31 ביוני 2002
 18. ^ עירן פאר, ‏בנק לאומי למשכנתאות ימוזג לבנק-האם, באתר גלובס, 22 בינואר 2012
 19. ^ הבינ"ל: הרווח הוכפל בזכות מכירת ויזה אלפא, באתר ynet, 15 באוגוסט 2000
 20. ^ דורית בר, תחרות מלאה בענף האשראי? לא בדיוק, באתר ynet, 10 בינואר 2001
 21. ^ רונית גודמן, עזריאלי רכש 20% מלאומי קארד בכ-360 מיליון שקל, באתר כלכליסט, 21 במאי 2008
 22. ^ גולן חזני, נחתם סופית: לאומי קארד נמכרה לקרן ורבורג פינקוס, באתר כלכליסט, 28 ביולי 2018
 23. ^ אליצפן רוזנברג, גוף פיננסי חדש: לאומי קארד הופכת ל-max, באתר ynet, 5 במרץ 2019
 24. ^ אושר מזוג קופת מלווה רחובות עם בנק לאומי, למרחב, 24 באוקטובר 1960
  רחובות בת שבעים, הצופה, 29 בספטמבר 1960
 25. ^ "קרדיט מסחרי" לידי בנק לאומי , הצופה, 1 בנובמבר 1960
 26. ^ בנק קרדיט הסתבך בקשיים, מעריב, 26 באפריל 1967
  דניאל בלוך, כל עסקי בנק ישראל, דבר, 3 במאי 1967
  בנק אלרן נרכש על ידי בנק לאומי, דבר, 17 באוגוסט 1967
 27. ^ 7, "קופת עליה קלטה 3 אגודות לאשראי, מעריב, 7 באוקטובר 1971
 28. ^ שאול אברון, בנק אגודת ישראל נמכר לבל"ל, מעריב, 14 בינואר 1972
 29. ^ דניאל בלוך, כל עסקי בנק ישראל, דבר, 3 במאי 1967
 30. ^ "הלוואה וחיסכון" מכרה סניפיה לבנק לאומי, מעריב, 2 במרץ 1972
 31. ^ אורי דרומי, דאג בכל מאודו לשכונת התקוה, באתר הארץ, 7 בספטמבר 2008
  בנק התימנים שורשים וצמרת, מעריב, 16 בנובמבר 1988
 32. ^ בנק קופת עם בבעלות מלאה של בנק לאומי, מעריב, 17 במאי 1976
 33. ^ שוקי השוק של "אוניקו" כ־3.8 מיליון דולאר, דבר, 27 באפריל 1981
 34. ^ בנק לאומי רוכש הבנק הערבי ישראלי, דבר, 10 ביוני 1971
  בנק לאומי רכש השליטה על הבנק הערבי ישראלי, דבר, 26 באוגוסט 1971
 35. ^ בנק לאומי פתח סניף בוול־סטריט, חרות, 13 באפריל 1961
 36. ^ בנק לאומי ניו־יורק ממשיך במגמת גידול, דבר, 6 בפברואר 1975
 37. ^ בל"ל בניו־יורק גבה חלק מכספי המעילה, מעריב, 28 בנובמבר 1979
 38. ^ הרווה הנקי של קבוצת בנק לאומי ניו־יורק בשנת 1988 גדל ב־39 אחוז, מעריב, 7 בפברואר 1989
 39. ^ "בנק לאומי" בניו־יורק ישלם חצי מיליון ד קנס על עבירות מס, מעריב, 8 בדצמבר 1989
 40. ^ דפנה צוקר, ‏בנק לאומי רכש מברנרד שרייר 20% בלאומי בריטניה ב-160 מיליון שקל, באתר גלובס, 23 בפברואר 2003
 41. ^ יורם גביזון, בנק לאומי מכר את אחזקתו בשור קפיטל ב-14 מיליון דולר, באתר TheMarker‏, 9 ביוני 2003
 42. ^ שלומי גולובינסקי, לאומי רכש פעילות Riggs Bank בבריטניה ב-37 מ' ד', באתר הארץ, 31 בינואר 2005
 43. ^ שלומי גולובינסקי, בנק לאומי יחתום מחר ברומניה על רכישת יורום בנק של פרדי רובינסון, באתר TheMarker‏, 30 באוקטובר 2005
 44. ^ עירן פאר, ‏איך אומרים לאומי ברומנית?, באתר גלובס, 7 במרץ 2007
 45. ^ מיכאל רוכוורגר, אחרי עשור של מחיקת מאות מיליוני שקלים: לאומי מוכר את הבנק ברומניה, באתר TheMarker‏, 3 בינואר 2018
 46. ^ עירן פאר, ‏לאומי רוכש את בנק ספדיה השוויצרי ב-670 מ' ש', באתר גלובס, 10 בפברואר 2011
 47. ^ 47.0 47.1 עירית אבישר, ‏אחרי שהפריש מיליארד שקל: לאומי מוכר את השלוחה בשוויץ, באתר גלובס, 21 ביוני 2014
 48. ^ עירית אבישר, ‏בנק לאומי צפוי לסגור את הנציגויות באוסטרליה, בטורונטו, בצ'ילה ובצרפת, באתר גלובס, 16 בדצמבר 2013
 49. ^ סיון איזסקו, לאומי סיפק למעלימי מס סלולרים אנונימיים מגרמניה: "תתקשרו אלינו רק ממנו", באתר TheMarker‏, 29 בדצמבר 2014
 50. ^ עירית אבישר, ‏לאומי מודה בסיוע להעלמת מס בארה"ב: ישלם 1.3 מיליארד שקל, באתר גלובס, 22 בדצמבר 2014
 51. ^ אסף ברגרפרוינד, הרשויות בשווייץ: 5 מיליארד פרנק בלאומי שווייץ מקורם בהעלמות מס, באתר הארץ, 22 בפברואר 2003
 52. ^ אמיר הלמר, מה בין מנצ'סטר יונייטד, שר אוסטרלי לשעבר ושריפה מסתורית?, באתר TheMarker‏, 9 בנובמבר 2003
 53. ^ בנק לאומי שוויץ יקבל 60 מיליון דולר מחברת הביטוח בגין נזקי המעילה בתחילת שנת 2001, באתר TheMarker‏, 2 בפברואר 2003
 54. ^ הילה רז, בימ"ש בציריך: שמונה שנות מאסר בפועל לעובד של לאומי שווייץ, באתר הארץ, 2 בדצמבר 2008
 55. ^ שרון שפורר, לאומי שווייץ תובע את העובד לשעבר ארנסט אימפלד על 346 מיליון שקל בגין המעילה הגדולה, באתר הארץ, 25 ביוני 2008


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0