פורמולה מערכות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פורמולה מערכות בע"מ
סוג חברה ציבורית (נאסד"ק: תל אביב)
מייסדים דן (דני) גולדשטיין, גד (גדי) גולדשטיין
תאריך הקמה 1985
משרד ראשי הרצליה פיתוח
מוצרים עיקריים תוכנה
הכנסות 4.26 מיליארד ש"ח (2016)[1]
רווח תפעולי 340 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח 215 מיליון ש"ח (2016)[1]
עובדים 5000 עובדים ברחבי העולם (2007)
 
www.formulasystems.com

פורמולה מערכות בע"מ היא חברת אחזקות של חברות בתחום התוכנה, הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב ובנאסד"ק. החברה נוסדה בשנת 1985 על ידי דני וגדי גולדשטיין והיא שולטת בחברות מטריקס, מג'יק תעשיות תוכנה, וסאפיינס אינטרנשיונל קורפוריישן.

היסטוריה

בשנת 1981 החליט דני גולדשטיין, שהיה בעיצומה של כתיבת דוקטורט באוניברסיטת תל אביב, להקים את "פורמולה שירותי תוכנה" (בהמשך שונה שם החברה למטריקס אי.טי. שירותי תוכנה בע"מ).[2] החברה צמחה במהירות וסיפקה שרותי תכנה לחברות גדולות כגון מקורות ואגד.

בשנת 1985, לאחר שלחברה הצטרף גדי גולדשטיין, אחיו של דני, הם ייסדו את "פורמולה מערכות", שהפכה במהרה לחברת אחזקות השולטת בקבוצה של חברות תוכנה שהוקמו או נרכשו ופותחו, ובהן בלופניקס, וויזטק, מטריקס, וסאפיינס[2] ורבות אחרות. ב-1998 רכשה פורמולה את חברת משוב מחשבים, קבוצת חברות טכנולוגיה שכללה חברות כמג'יק תעשיות תכנה, וואלה, פרדיים ג'יאופיזיקל, בבילון ועוד. בשנות ה-90 הונפקו חברות אלו בבורסה לניירות ערך בתל אביב ובנאסד"ק.

בשנות האלפיים פיצל גולדשטיין את משוב מחשבים מתוך פורמולה מערכות, שהמשיכה להחזיק בחברות הציבוריות שבקבוצה. חברות ההזנק שבקבוצה רוכזו במשוב מחשבים, ששמה שונה לפורמולה ויז'ן טכנולוגיות. דני גולדשטיין מכר את חלקו בפורמולה מערכות לידי קבוצת אמבלייז, והתמסר לטיפוח חברות ההזנק שבפורמולה ויז'ן טכנולוגיות.

בספטמבר 2006 רכשה חברת אמבלייז את השליטה בחברת פורמולה מערכות, בתמורה ל-67 מיליון דולר, לפי שווי של 200 מיליון דולר, ב-54% יותר משווי השוק של פורמולה באותה עת. אמבלייז מימנה את הרכישה באמצעות 40 מיליון דולר שהיו בקופתה ואת שאר הסכום גייסה בהלוואות תמורת שעבוד מניות החברה.[3]

בספטמבר 2010 מכרה אמבלייז את השליטה בפורמולה מערכות לקבוצת אסקו (Asseco) הפולנית תמורת כ-139 מיליון דולר.[4]

אחזקות

אחזקות פורמולה מערכות

אחזקות פורמולה ויז'ן

  • פורמולה טלקום סולושנס
  • Clockwork Group
  • פורמולה פתרונות ביטוח

אחזקות שנמכרו

  • בלופניקס פתרונות
  • פורסופט (מוזגה לתוך מטריקס)
  • בבילון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים