קסיופאה (קבוצת כוכבים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף קסיופיאה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קסיופאה
Cassiopeia
Cassiopeia IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים קסיופאה
סמליות אמה של אנדרומדה
עלייה ישרה 1 שעות
נטייה °‏60+
שטח נראה 598 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-25
מספר כוכבים בבהירות < 3 4
הכוכב הבהיר ביותר שדר (α בקסיופאה)
בהירות הכוכב הבהיר 2.25
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏20-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש נובמבר

קסיופאה (נקראת גם היושבת על הכיסא[1]) היא קבוצת כוכבים בולטת בשמי הצפון. זו אחת מ-48 מערכות הכוכבים שהוגדרו על ידי תלמי. לקבוצה צורה מאורכת של האות האנגלית W או M (תלוי בעונות השנה) המורכבת מ-5 כוכבים בולטים. צופה מישראל יראה את הקבוצה בשעות הערב המוקדמות בסתיו-חורף כאות M. הקבוצה היא קבוצה צפונית שמקיפה את כוכב הצפון פולאריס ולכן בישראל לעולם אינה שוקעת לגמרי, אולם זיהום אור מסוגל להסתירה בסתיו ובקיץ. שביל החלב חוצה את קסיופאה ולכן יש בה צבירי כוכבים רבים וערפיליות שניתנות לצפייה בטלסקופ.

בשל העובדה שקסיופאה סובבת סביב כוכב הצפון היא משמשת לעיתים קרובות כעזר לניווט לילי. למציאת כוכב הצפון נמתח בדמיוננו קו ישר בין שני הכוכבים הקיצוניים של קסיופאה (ε ו-β בקסיופאה). מצידה ה'רדוד' של קסיופאה (צד שמאל כשהיא נראית כ W, במפה כוכב ε בקסיופאה) נמתח קו נוסף היוצא בזווית של מעט יותר מ-90 מעלות לקו הקודם, כוכב הצפון ימצא על הקו האחרון ששורטט, במרחק של פעם וחצי המרחק שבין β ל-ε בקסיופאה, ובכיוון ה'פתוח' של קסיופאה (למעלה כשהיא W, למטה כשהיא M). ואם נמשיך למתוח את שני הקווים לכיוון מעלה מקסיופאה נתקל בגלקסיית אנדרומדה (בתה של קסיופאה במיתולוגיה היונית)

כוכבים חשובים

α בקסיופאה (שדר) הוא ענק כתום במרחק 230 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.25.

β בקסיופאה (כף) הוא ענק לבן-צהבהב במרחק 47 שנות אור ועם בהירות המשתנה מעט בין דרגות 2.25 ו-2.29 במחזוריות של כשעתיים וחצי.

γ בקסיופאה הוא תת-ענק כחול לא יציב במרחק כ-600 שנות אור, הזורק החוצה מעטפות גז לוהט בזמנים לא קבועים. כתוצאה מכך בהירותו משתנה באופן לא צפוי בין דרגות 2.2 ו-3.4.

δ בקסיופאה (רוכבה) הוא כוכב כפול במרחק כ-100 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.7. כאשר אחד משני הכוכבים חולף על פני חברו חלה ירידה קלה בבהירות שכמעט לא ניתן להבחין בה.

ε בקסיופאה (סגין) הוא ענק כחול במרחק כ-440 שנות אור ועם בהירות נראית מדרגה 3.4.

גרמי שמיים מעניינים אחרים

הקבוצה זוהתה גם עם דבורה הנביאה ועם בת שבע, אמו של שלמה[דרוש מקור: מי זיהה].

ראו גם

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קסיופאה בוויקישיתוף


קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0

  1. ^ ספר התכונה פרק ו