קשר לוגי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קַשָּׁר לוגי הוא פונקציה המייצרת מקבוצה של פסוקים לוגיים או תבניות לוגיות פסוק חדש או תבנית חדשה בהתאמה. קשרים משמשים בתחשיב הפסוקים ובתחשיב הפרדיקטים כדי לייצג פעולות לוגיות כגון "וגם", "לא" ו"אם-אז".

כל קַשָּׁר לוגי מייצג פעולה בוליאנית על ערכי האמת של האברים המתקבלים כקלט, ומקושרת אליו טבלת אמת ספציפית. כדי לחשב את ערך האמת של הפסוק או התבנית הנוצרים על ידי הקשר, משתמשים בערכי האמת של הפסוקים או התבניות המתקבלים כקלט, ובטבלת האמת המשויכת לקשר.

הקשרים לוגיים מסווגים על פי מספר הפסוקים/תבניות שהם מקבלים כקלט. הקשרים השימושיים הם אונאריים (דהיינו, מקבלים כקלט פסוק יחיד/ תבנית אחת) או בינאריים (דהיינו, מקבלים כקלט 2 פסוקים/תבניות). קשרים טרינאריים (המקבלים 3 פסוקים/תבניות) ומורכבים יותר אינם מקובלים בלוגיקה הפורמלית.

באופן מסורתי, מוגדרים בלוגיקה מתמטית חמישה קשרים "בסיסיים": הקשר האונארי לא (NOT), והקשרים הבינאריים או, (OR), וגם (AND), אם-אז (IF) ואם ורק אם (IFF). את כל חמשת הקשרים ניתן לבטא בעזרת NAND בלבד וכן בעזרת NOR בלבד. עם זאת, כל טבלת אמת מייצגת קשר לוגי, כך שישנם ארבעה קשרים אונאריים ו־16 קשרים בינאריים, ובתחומים כגון האלגברה הבוליאנית נעשה שימוש גם בקשרים נוספים, בהם XNOR ו-XOR.

ראו גם

P mathematics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מתמטיקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.