ברק (טיל)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברק 1
Barak SAM.jpg
מידע בסיסי
ייעוד טיל נגד טילים
יצרן התעשייה האווירית לישראל
פלטפורמת שיגור סטי"ל
מאפיינים כלליים
משקל 98 ק"ג
ממדים
אורך 2.1 מטר
קוטר 18 ס"מ
מוטת כנפיים 52.5 ס"מ
ביצועים
מהירות 1.7 מאך
טווח 10 ק"מ
גובה טיסה בתלות בגובה השיגור
ראש קרב והנחיה
ראש קרבי 22 ק"ג

ברק היא מערכת להגנה מפני טילים נגד ספינות ומטרתה ליירט טילים הנורים אל עבר הספינה באמצעות ירי טיל לעברם. המערכת היא פרי פיתוח משותף של רפאל והתעשייה האווירית לישראל. דור מתקדם שהחליף את מערכת ברק היא ברק 8.

מבנה ותפקוד

המערכת הותקנה על ספינות הטילים (סטי"לים) של חיל הים הישראלי. כמו כן, המערכת נמכרה לחילות הים של צ'ילה, הודו וסינגפור. המערכת מורכבת ממכ"ם בקרת אש, מערכת בקרת אש, משגר אנכי וטילי ברק 1. הקונספט המהפכני של טיל ה"ברק 1" ניזום ופותח ברפא"ל על פי חזונו ובהובלתו של אבי המערכת, ד"ר מאיר אלמגור, החל לפחות משנת 1979-80. הטיל ממריא אנכית, כולל רש"ק ענק, יחסית (22% ממשקל הטיל הכולל), המבטיח השמדה וודאית של טיל האיום. הוא בעל יכולת הגנה נגד איומים מכל כיוון ובכל גובה (כולל איומים לוכחי ים). קונצפט זה מאפשר התקנה יעילה בספינה, במינימום נפח ומשקל, של מספר ניכר של טילי הגנה.

  • ניסוי הפיתוח הראשון (ניסוי יבשתי) בוצע בשנת 1986, בו יירט טיל הברק מטרת טיל שנורתה מולו (טיל TOW) זה היה היירוט הראשון בישראל של טיל נגד טיל.
  • ניסויי פיתוח נוספים, בים, בוצעו בשנים 1987-1990. הניסוי (המבצעי ?) הראשון במערכת טילי הברק בוצע בתאריך 16 באוגוסט 1991.

פעילות מבצעית

במהלך מלחמת לבנון השנייה נפגעה אח"י חנית מטיל נגד ספינות מדגם C-802. הספינה נשאה את מערכת ההגנה ברק לצד M61 וולקן נגד טילים. מפקדי הספינה טענו כי כיבו את מערכות ההגנה האוטומטיות הללו בשל חשש שיפגעו בשגגה במטוסי חיל האוויר שפעלו בקרבתה, ואילו בתחקיר שלאחר האירוע מפקד חיל הים טען ששתי ספינות סמוכות לאח"י חנית שלא כיבו את מערכות ההגנה אכן זיהו בטעות את הטיל הפוגע כמטוס חיל האוויר[1].

ברק 8

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברק 8

ב-2009 השיקו רפאל ותע"א את מערכת ברק 8, גרסה משופרת של מערכת הברק שמסוגלת לאפיין ולסווג מטרות באמצעות מכ"ם מתקדם תוצרת אלתא מערכות. ביולי באותה שנה ביצע חיל הים הישראלי ניסוי מוצלח בטיל "ברק 8" המשופר: הטיל שוגר מסטי"ל סער 5 והשמיד טיל ששוגר נגד הסטי"ל מספינה אחרת. בחודש אוקטובר 2014, ביצע חיל הים ניסוי מוצלח נוסף בטיל ברק 8 משודרג להגנה מפני טילי ״יאחונט״ רוסים. הניסוי נערך במסגרת שדרוג מערכות ההגנה של החיל שנועדו להגן על ספינות מפני טילי שיוט וכן על אסדות קידוח הגז בלב ים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. חנן גרינברג, התחקיר: קצין באח"י חנית ניתק לבדו מערכת התרעה, באתר ynet, 7 בנובמבר 2006



P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0