רבי אליהו מפולדא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי אליהו ב"ר יהודה לייב פורקן מפולדא (מהרא"ף, רא"ף; חי בין השנים תט"ו - תצ"א) היה רב בקהילת פולדה שבגרמניה. חיבר פירוש מקיף על סדר זרעים, מסכת שקלים ושלוש בבות נזיקין מהתלמוד הירושלמי.

ביוגרפיה

נולד סמוך לשנת תט"ו בווישניצה שבפולין, ונפטר בד' אדר א' בשנת תצ"א, ומנוחתו כבוד בפרנקפורט דמיין. היה הראשון מבין תלמידי החכמים האשכנזיים שכתב פירוש שיטתי ומקיף למסכתות התלמוד הירושלמי. נראה כי הפירוש לסדר זרעים ומסכת שקלים נכתב עוד בשלהי המאה ה-17 (ההסכמות הראשונות מרבני פולין ניתנו בשנות ה'תנ-ה'תנא - 1690-1691[1]), אלא שפרסום הפירוש התעכב בכעשרים שנה, עד להדפסתו בשנת ה'תע (1710), כנראה מסיבות כלכליות[2]. הפירוש על בבא קמא ובבא מציעא נדפס כשמונה עשרה שנה אחר כך, בשנת ה'תפח, והפירוש על בבא בתרא נדפס בשנת ה'תקב (1742), אחרי פטירת המחבר. הפירוש מתאפיין בבהירות רבה תוך תשומת לב להבנת הסוגיות כאמיתתן, ולעיתים תיקונים מעטים בנוסח התלמוד.

פירוש קרבן העדה (שיצא כארבעים שנה לאחר פירוש מהרא"ף, על סדר מועד בשנת ה'תקג - 1743) רואה את עצמו כפי הנראה כממשיך דרכו, מכיוון שלא כתב את ביאורו על אותן המסכתות שכבר כתב עליהן מהרא"ף (מלבד מסכת שקלים). ישנו דמיון בין הפירושים גם בשיטת הלימוד, אם כי קרבן העדה נוטה מעט יותר להגיה את לשון התלמוד. קשר נוסף בין שני הפירושים עובר בבסיס הכלכלי להדפסת פירושו של מהרא"ף, והוא הרב דוד אופנהיים מפראג, אשר תרם בעצמו למלאכת הוצאת הספר, וחתנו הרב חיים יונה תאומים, שהיה קשור בקשרי משפחה עם מחבר קרבן העדה.

הערות שוליים