רבי יוסף שאול נתנזון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יוסף שאול הלוי נתנזון (ה'תק"עכ"ז באדר א' ה'תרל"ה) היה אחד מהרבנים המשיבים המפורסמים של המאה השביעית לאלף השישי הוא ידוע בכינוייו על שם ספרו בעל השואל ומשיב.

ביוגרפיה

נולד בברז'אן שבגליציה כבן בכור לרבי אריה לייביש נתנזון חתן רבי דב בעריש הלפרין חתן רבי מרדכי זאב אורנשטיין. בשנת תקפ"ה נישא לבת דודו זקינו, הרב יצחק אהרן הלוי איטינגא, חתנו של רבי מרדכי זאב. לאחר נישואיו התגורר בלמברג (כיום לבוב שבאוקראינה) ולמד עם גיסו רבי מרדכי זאב איטינגא.

בשנת תרי"ז נתמנה לרבהּ של למברג, ובמהרה נודע כאחד מגדולי ההלכה שבדורו, עקב ידיעותיו הרחבות בתלמוד וספרי הפוסקים. כרב עסק גם במעשי צדקה וחסד, וייסד בית תבשיל בעירו, שבו נהג לאכול מדי פעם עם העניים. הוא לא לקח משכורת מהקהילה עבור משרת הרב, מאחר שהיה לו הון פרטי משלו ממנו התפרנס.

הרב יסד חבורת אנשי מעמד בלבוב. מטרת החבורה היה שישבו עשרה אנשים תלמידי חכמים מופלגים יראים ושלימים בבית המדרש כל היום ללמוד ללמד, ולהתפלל בעד כלל ישראל, ויקבלו את תמיכתם מתושבי העיר.[1]

בשנת תרי"ח בחן מכונה לשם הכנת מצות מכונה, ונתן לה הכשר. בעקבות זאת פרסמו כנגדו כתבי פלסתר בטענה שהוא גרם לציבור לאכול חמץ בחג הפסח.

הרב נתנזון כתב חיבורים רבים, חלקם ביחד עם גיסו, רבי מרדכי זאב הלוי איטינגא, שיחסיהם עלו על שרטון בפולמוס מצות מכונה. ספרם "מפרשי הים" על ספר "ים התלמוד" קיבל הסכמות מהרב מרדכי בנט ומהרב משה סופר, החת"ם סופר. סדרת תשובותיו בשם "שואל ומשיב", המורכבת משישה כרכים עבי כרס, נודעת כחיבור בעל סמכות הלכתית חשובה. באחת מתשובותיו[2] התיר להשתמש בשעון שמדליק נר באופן אוטומטי בשבת ותשובה זאת מהווה בסיס לשימוש בשעון שבת.

שו"ת שואל ומשיב, חלק חמישי, למברג, 1879

חיבר גם ספרים על התנ"ך, השולחן ערוך, המשנה, וכן ספרים רבים אחרים. כמו כן כתב למעלה משלוש מאות הסכמות לספרים שונים בדורו.

למרות שלא השתייך לתנועת החסידות, היה ביחסים טובים עם ראשי החסידות ואף נתן הסכמה לספרים חסידיים, כמו "שער היחוד והאמונה" של רבי אהרן מסטרשלה.

הרב נתנזון לא זכה לבנים.

מספריו

מתלמידיו

  • רבי יצחק אהרן הלוי איטינגא, אבד"ק לבוב
  • רבי צבי מאיר בר אבד"ק דוברי, בעל אמרי הצבי
  • רבי אורי זאב סאלאט, מו"ץ בלבוב
  • רבי יחיאל מונד, אבד"ק מאסט

תלמידים נוספים ראה כאן

לקריאה נוספת

  • הרב משה לייטר, "המחבר שו"ת שואל ומשיב - קוים לדמותו", בתוך: הדרום, ניו יורק תשכ"ט, חלק כ"ט עמ' 146-170.
  • רבי אברהם יצחק ברומברג, בעל השואל ומשיב מגדולי התורה והחסידות חלק טז, תש"כ

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תקנות מהחבורה קדושה אנשי מעמד, לבוב תרפ"ה
  2. ^ שואל ומשיב, כרך ב', תשובה ה'


Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0