הרב יחיאל בר לב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחיאל בר לב

הרב ד"ר יחיאל אברהם הלוי בר לב (נולד ב-1943) הוא רב ומחנך ישראלי, מחבר סדרת ספרי "ידיד נפש" על הקבלה ועל התלמוד הבבלי והירושלמי.

ביוגרפיה

נולד ב-כ"ז באדר ב' תש"ג, 1943 בתל אביב לרב בנימין הלוי ומרים בר לב, ולמד בישיבת היישוב החדש. בגיל 16 עבר לישיבת פוניבז', שם למד כחמש שנים. בגיל 21 התגייס לצה"ל ושירת בחיל חינוך, לאחר שירותו הצבאי למד באוניברסיטת בר-אילן והוציא תואר ראשון בכלכלה ומדעי המדינה.

נסע לשיקגו ועסק בחינוך לתקופה קצרה, חזר לארץ, התחתן והוסמך לרבנות. לאחר מכן חזר לארצות הברית והוציא תואר שני בחינוך באוניברסיטת סן פרנסיסקו, ובשנת 1975 קיבל תואר ד"ר בפסיכולוגיה חינוכית מאוניברסיטת אריזונה. לאחר קבלת התואר חזר לארץ ומשנת 1980 החל לעסוק בחינוך ילדים.

למד תקופה עם הרב חיים פרידלנדר, המשגיח של ישיבת פוניבז', כתבי הרמח"ל ובשנת 1982 בהדרכת רבו כתב מבוא לתורת הקבלה המבוסס על הספר "קל"ח פתחי חכמה" לרמח"ל ועל מה שלמד מהרב פרידלנדר בקבלה. בהתייעצות עם הרב אלעזר אבוחצירא קרא לספר "ידיד נפש". בשנת 1987 הקים את מכון ידיד נפש להוצאת פירושיו על הקבלה והתלמוד. בשנת 1990 הוציא בהוצאה מחודשת את מגיד מישרים לרבי יוסף קארו בתוספת תרגום מארמית ומבוא למושגים בקבלה המוזכרים בספר. לאחר סיום החיבור על התלמוד הירושלמי החל בחיבור על התלמוד הבבלי.

על מפעלו התורני כותב העיתונאי זאב גלילי, ממקור ראשון:

הסיפור המדהים של אדם שללא כל הכשרה אקדמית בתחום הקבלה, וכשברקורד שלו לימוד ישיבתי קצר יחסית, חיבר פרושים ותרגומים לשלושת המפעלים הגדולים ביותר בארון הספרים היהודי לאחר התנ"ך - התלמוד הבבלי, התלמוד הירושלמי, והזוהר. והכל בפחות מעשרים שנה.[1]

כיום (2010) הוא מוסר שיעורים בדף היומי. מתגורר בפתח תקווה, נשוי ואב לחמישה. אחיינו הוא הרב יצחק מאיר בר לב, רבה של עמנואל.

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ זאב גלילי, יחיאל בר לב, מחבר התרגום לזוהר: אין לי עניין במחקר האקדמי בקבלה, אתר "היגיון בשיגעון"
  2. ^ ידיד נפש על הירושלמי מסכת ברכות, באתר אוצר החכמה ושם עוד 37 ספרים
  3. ^ ידיד נפש על מסכת עירובין, באתר אוצר החכמה ושם עוד 8 ספרים
  4. ^ ספר הזוהר עם פירוש ידיד נפש, באתר אוצר החכמה ושם עוד 8 ספרים, ועוד שני ספרים על אדרא רבא ואדרא זוטא
  5. ^ הספר נחלת בנימין קרוי על שם אביו
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0