רבי חיים חייקא מאמדור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי חיים חייקא מאמדור
פטירה כ"ג באדר תקמ"ז
רבותיו רבי אליהו מווילנא, רבי דב בער ממזריטש
חיבוריו חיים וחסד
צאצאים ראה בפסקה משפחתו

רבי חיים חייקא מאמדור (ר' חייקיל אמדורר, ? - כ"ג באדר תקמ"ז, 1787) היה אדמו"ר חסידי בדור השלישי לחסידות.

תולדותיו

נולד לרבי שמואל. לפי המסורת במשפחה, אבותיו היו מספר דורות של צדיקים נסתרים[1].

היה תלמידו של הגר"א. לפי המסורת החסידית[2] היה מלמד תלמידים ועוסק בצומות וסיגופים כמה פעמים משבת לשבת והיה ער אלף לילות לעסוק בתורה[3]. באחד ממסעותיו של רבי אהרן הגדול מקרלין בליטא הגיע לאמדור וראה את רבי חיים חייקל לומד. שאל אותו רבי אהרן במה הוא עוסק. השיב לו רבי חיים: בתורה לשמה. שאלו רבי אהרן: והיכן ה'דברים הרבה?'[4] ומבלי לחכות לתשובה הוא פנה מיד ויצא מבית המדרש ועלה על העגלה והחל לנסוע. רבי חיים חייקל רץ אחרי העגלה והתחנן לפני רבי אהרן שיעצור אותה, אך הוא ציווה על העגלון להמשיך בנסיעה עד שראה שלא נשאר כח לרבי חיים להמשיך לרוץ ואז עצר את העגלה והעלהו. שאלו רבי חיים איפה מקבלים את ה"דברים הרבה" ענה לו רבי אהרן שיסע למזריטש. כשהגיע למזריטש אמר המגיד ממזריטש לרבי אהרן: "הבאת מנורת זהב מלאה בשמן שרק צריך להדליק אותה".

התייחד בתפילתו שהייתה בהתלהבות ובמרירות. צדיקי דורו שיבחו את עבודת תפילתו, ביניהם רבי פנחס מקוריץ ורבי ברוך ממז'יבוז'. באופן שונה מהמקובל אצל חבריו תלמידי המגיד ממזריטש, תמך בעשיית סיגופים ותעניות, וכאמור, אף הוא התנהג כך. עקב מגוריו והשפעתו בליטא, חלק גדול מההתנגדות לחסידות הופנה אליו ופעם אף הלקו אותו בגלל עדות שקר שאכל חלב אחר בשר.

ספרו "חיים וחסד" היה מונח בכתב יד אצל אדמו"רי קרלין ובשנת תרנ"א הודפס לראשונה בוורשה. כשליש מהספר הם תורות שיש להם מקבילות בספרי המגיד ממעזריטש (כמו אור האמת ואור תורה), ומכיון שהספר כולו נכתב בסגנון תורת המגיד ממעזריטש, קיימת השערה שגם הקטעים שאינם מקבילים לקטעים בספרי המגיד ממעזריטש - הם למעשה קטעים מהמגיד, כך שרבי חייקא כתב את רוב הספר מפי המגיד ממעזריטש[5].

משפחתו

לקריאה נוספת

  • רבי יאשע שוב, כתבי ר' יאשע שו"ב, עמוד קס"א - קס"ד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הקדמת נכדו לספר חיים וחסד
  2. ראו בקובץ בית אהרן וישראל בקישורים חיצוניים
  3. תפארת שלמה פרשת צו
  4. ככתוב בפרקי אבות:"כל העוסק בתורה לשמה זוכה לדברים הרבה".
  5. ראה מחקר בקובץ שפתי צדיקים קובץ טו עמ' כב - לד, ובהערתו של החוקר יהושע מונדשיין בהקדמת הספר "מגיד דבריו ליעקב" אודות ספר זה
  6. ראו עליו במאמרו של אברהם אביש שור.
  7. אלפסי כותב בטעות שהיה חתן בנו רבי שמואל.
  8. אברהם אביש שור קובץ בית אהרן וישראל נ'.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0