רבי חיים יחיאל רויטמן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי חיים יחיאל רויטמן
רבי חיים יחיאל רויטמן.jpg
לידה
ט"ז ניסן תש"ז
פטירה
י"ח חשון תשע"ד
מקום פעילות ישראל
השתייכות חסידות בעלז
תפקידים חבר הבד"ץ קהל מחזיקי הדת - בעלזא ורב בית המדרש בעלזא בבני ברק

רבי חיים יחיאל רויטמן (ט"ז ניסן תש"ז - י"ח חשון תשע"ד), היה דיין ומורה צדק בבני ברק, חבר הבד"ץ קהל מחזיקי הדת - בעלזא ורב בית המדרש בעלזא ברחוב בן יעקב בבני ברק, נצר לשושלת רבני וצדיקי פולין, נין בן אחר בן לרבי אלימלך מליז'נסק[1].

קורות חייו

נולד בעיר בד גסטיין שבאוסטריה, להוריו ששהו בעיר כפליטים לאחר שבע שנות גלות בסיביר, בעקבות מלחמת העולם השנייה. אביו רבי אברהם אלטר רויטמן, היה בנו של רבי קים חיים מנחם מענדל רויטמאן, רבה של העיר קרשוב בפולין, אמו הרבנית שיינדל גיטל רויטמן היתה בתו של רבי ישראל יחיאל פרידלינג, רבה של העיר זקשוויק בפלך לובלין שבפולין.

לאחר שעלה עם הוריו לישראל והשתקעו בבני ברק, זכה להסתופף בצלו של האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלזא. למד בתלמוד תורה בעלזא בבני ברק, וכבר אז נודע כעילוי. משהגיע לגיל 'בר מצוה' נסע לקבל ברכתו של האדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזענבורג, שהעיד עליו כי עדיו לגדולות, ובעידודו של קרוב משפחתו האדמו"ר רבי משה יחיאל אפשטיין מאוז'רוב החל כבר מגיל צעיר להיבחן להוראה. לאחר ה'בר מצוה' עלה ללמוד בישיבות בעלזא, בישיבה קטנה בבני ברק ובישיבה הגדולה בירושלים, שם למד בחברותא עם האדמו"ר רבי ישכר דוב רוקח מבעלזא, בטרם הוכתר לאדמו"ר. [2]

נישא לבתו של החסיד הנודע רבי משה הכהן גרוס מג'נבה - שווייץ, מגדולי חסידי בעלזא. לאחר נישואיו התגורר בבני ברק, למד בכולל חלקת יעקב (ברייש), והוסמך להוראה על ידי רבי יהושע מנחם אהרנברג אב"ד תל אביב-יפו, רבי שמואל הלוי וואזנר, רבי יהושע משה אהרונסון, ורבי יחיאל מאיר וינגוט. כעבור זמן קצר עבר לגור בצפון, שם שימש תחילה כר"מ בישיבת מאקאווא בקרית אתא, ולאחר מכן כראש כולל דחסידי בעלזא בחיפה, שם החל את דרכו ברבנות ופיקוח על הכשרות. בשנת תשל"ח חזר לבני ברק כשנקרא לכהן כרב בית המדרש דחסידי בעלזא ברחוב בן יעקב בעיר, ובשנת תש"מ עם ייסוד הבד"ץ של קהל מחזיקי הדת, הוכתר על ידי האדמו"ר מבעלזא לשמש כחבר הבד"ץ, ולנהל את מערכת הכשרות שלה[3].

נפטר ביום שלישי י"ח בחשון תשע"ד, באופן פתאומי, ונטמן בהר המנוחות בירושלים, חלקת קהל מחזיקי הדת.

חתנו הרב יהושע פינק ממלא מקומו כדיין ומו"ץ ביהמ"ד בעלזא בבני ברק.

קישורים חיצוניים

  • באר חיים - ספר שו"ת, ובו תשובות שהשיב בהלכה, שיעורים עמוקים בחושן משפט, ובראשו תולדות המחבר.

לקריאה נוספת

  • "הארז בלבנון" חוברת שי"ל ע"י מערכת "המחנה החרדי" במלאת שלושים לפטירתו.

הערות שוליים

  1. מבנו השלישי רבי יעקב ממאגלעניץ - קורות חיים מאת בניו שנדפסו בספרו באר חיים. כמו כן מובאת שם גם כל השתלשלות הייחוס, בן אחר בן
  2. שו"ת באר חיים - תולדות המחבר פרק א'
  3. שו"ת באר חיים - תולדות המחבר פרק ב'