חסידות מאקווא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בניין ביהמ"ד מאקאווא בעיר מאקו שבהונגריה לאחר השיפוץ והשיחזור

חסידות מאקאווא היא חצר חסידית, שמרכזה בקריית אתא ושורשיה בעיר מאקו (Makó) שבהונגריה. בראשה עומד האדמו"ר הרב שמעון למברגר.

לחסידות בתי כנסת בקריית-אתא, בבני-ברק, באשדוד, באלעד ובבורו פארק שבארצות הברית.

אבי השושלת

אבי השושלת הוא רבי משה פאָרהַאנד, מחבר ספר "אהל משה'", שהיה רבה של העיר מאקו וראש ישיבה בעיר, לפי המתכונת של הישיבות החסידויות ההונגריות.

רבי משה נפטר בי"ז בסיוון תש"ד, בעצם ימי השואה, בעיר בודפשט. לאחר מאמצים הועבר לעירו לקבורה.

הדור השני

לאחר המלחמה חזרו מקצת הניצולים למאקו. רבי משה-נתן-נטע למברגר, שהיה נשוי לנכדתו של רבי משה, הנהיג את הקהילה. עוד בימי סבו שימש דיין בקהילה משנת תרצ"ו, ולאחר השואה שיקם מחדש את הקהילה והישיבה.

חידושי תורתו ותשובותיו ההלכתיות יצאו לאור בספרים "עטרת משה" ו"כלי גולה". את החידושים החל לכתוב כשהיה במחנה טרזינשטאט ועבד שם במאפיית לחם. על התלושים שמסרו לו עובדי המחנה, כדי לקבל את פרוסות הלחם שהוקצבו להם, היה רושם את חידושיו והם היו הבסיס לספריו.

בשנת תשי"ב עלה הרב למברגר לארץ. הוא התיישב תחילה בירושלים ולאחר מכן נתמנה לרב הקהילה החסידית בכפר אתא (כיום קריית אתא). נפטר בשבת פרשת וירא כ' במרחשוון תשמ"ג.

חתניו הם רבי דב בעריש פנט האדמו"ר מדעעש ירושלים, רבי חיים מאיר אנגלרד אב"ד דאברא, הרב משה אושרי, והרב שלמה גולדמן האדמו"ר מזוויהל.

הדור השלישי

האדמו"ר הנוכחי, הרב שמעון למברגר, הוא בנו.

עם נפילת חומות הגוש המזרחי הקימו חסידי מאקאווא ועד עולמי כדי לשקם את בית הכנסת הגדול של הקהילה במאקו ואת שלושת בתי-הקברות היהודיים בעיר. בראש הוועד עומד דוד מרגלי מבני-ברק. בשנת תשמ"ח נפתח בית-הכנסת מחדש. המקום מושך מבקרים וכמעט בכל שבת מתקיימות בו תפילות. האדמו"ר מבקר בו כמה פעמים בשנה, במיוחד ביום ההילולא של בעל 'אהל משה'.

אחיו של רבי שמעון משמשים כרבנים של קהילות החסידות בערים שונות:

לוגו מאקאווא.jpg

רשת הכוללים לתמיכה במלגת דתות שע"י עמותת מאקאווא

אחד מהמפעלים הגדולים של עמותת 'מאקאווא' הוא, הקמת רשת ארצית לתמיכה בכוללים נטולי עמותה, תוך מתן מענה יעיל ואמין בתמיכה של המלגה לאברכי הכוללים ובחורי הישיבות ממשרד החינוך - אגף מוסדות תורניים.

תחילת דרכה של הרשת היתה באזור הצפוני של הארץ, עם השנים כאשר יצא שמה של העמותה באזורים נוספים בארץ, התפשטה פעילות העמותה לערים: קריית טבעון שם נמצא כולל אברכים מצויינים יחד עם פעילות קירוב רחוקים ביישוב, בנשר ישנו כולל אברכים וישיבה לבחורים מתחזקים, בחיפה מספר כוללים, קריית ים, קריית ביאליק, עכו, תפרח, ובירושלים מספר גדול של כוללים.

כיום מונה הרשת כ- 25 סניפים והיא מבין הרשתות הגדולות לתמיכה באברכים ובחורי ישיבות בארץ. כ- 1300 תלמידים רשומים בעמותה. 29.3% מכלל התלמידים מאזור ירושלים, 10.3% מהדרום, 14.3% מהמרכז, 7.5% מחיפה, 12.2% מהצפון, גם באזור יהודה ושומרון נותנת הרשת מענה לתמיכה במילגת אברכים ובחורי הישיבות ממשרד החינוך ו-6.7% מכלל התלמידים הם מאזור זה.