רבי חיים יצחק חייקין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב חיים יצחק חייקין
הרב חיים חייקין.jpeg
הרב חייקין מוסר שיעור בישיבה בסביבות ה'תשכ"ח. הראשון משמאל: עזריאל לוי, יושב מולו (עם הקסקט הלבן) מרדכי חייקין (בנו השלישי של הרב)
לידה קוסובה
פטירה סרסל
תחומי עיסוק ראש ישיבת חכמי צרפת באקס לה בן

רבי חיים יצחק חייקין (ה'תרס"ז - כ"ד בניסן ה'תשנ"ג) היה ראש ישיבת חכמי צרפת (צר') באקס לה בן במשך כחמישים שנה. העמיד דורות של תלמידים, בהם רבנים ומנהיגי קהילות ביהדות צרפת ואירופה.

תולדותיו

נולד בקוסובה, בלארוס, לרב צבי חייקין. בשנות מלחמת העולם הראשונה נשלח ללמוד אצל הרב יצחק קרליץ, אחיו של החזון איש. בשנת ה'תרפ"ו,[1] בהיותו בן 21, נסע ללמוד בישיבת ראדין, שם בילה שבע שנים במחיצת הרב ישראל מאיר הכהן, "החפץ חיים". בתקופת לימודיו בישיבה הכיר את רבי אלחנן וסרמן. הוא שהה בישיבת ראדין חמש שנים נוספות לאחר מותו של החפץ חיים, וקיבל בה תעודת הסמכה לרבנות.

בשנת ה'תרצ"ח הציע לו הרב וסרמן לרשת את בנו, הרב אלעזר שמחה וסרמן שהיגר לארצות הברית, ולעמוד במקומו בראשות ישיבת "חכמי צרפת". הישיבה נוסדה חמש שנים קודם לכן על ידי הרב הראשי של קולמר ארנסט וייל, בכפר ניודורף ליד שטראסבורג. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה סגרה הישיבה את שעריה, והרב חייקין, שהיה אז עדיין ללא אזרחות צרפתית, גויס ללגיון הזרים בצבא הצרפתי. הוא איבד את אצבעו, ומאוחר יותר נפל בשבי הגרמנים. במחנה השבויים בגרמניה הוא ספג התעללויות אך הוסיף להקפיד על שמירת מצוות. כל רכושו הרוחני היו זוג תפילין וכרך של משניות, עליהם שמר במשך כל תקופת המלחמה.

לאחר המלחמה פתח מחדש את ישיבת חכמי צרפת באקס לה בן, ועמד בראשה במשך כיובל. הוא סייע לרבים מתלמידיו שנהפכו ליתומים, וקיבל לישיבה צעירים ניצולי השואה שהיו אסירים במחנות הריכוז בוכנוואלד ודכאו.

הישיבה שבראשה עמד היא ייחודית בנוף הישיבות הליטאיות, בכך שמשולבים בה לימודי חול כבכל בית ספר תיכון בצרפת, ותלמידי הישיבה, שרובם כיום מעדות המזרח, מקבלים תעודת בגרות. בנוסף, אחוז ניכר מהתלמידים הם בעלי תשובה בעלי רקע אקדמי, הנוטלים פסק זמן מלימודיהם כדי לרכוש השכלה יהודית. בדרך לימודו הדגיש הרב חייקין יותר את הבקיאות. מטרתו הייתה לצייד את התלמיד בידע הנדרש כדי לנהל חיי תורה ומצוות, והישיבה קיבלה גם צעירים שמראש לא שאפו לגדולות בתורה.[2]

הרב חייקין נפטר בבית חולים בסרסל שליד פריז בניסן ה'תשנ"ג. בנו הרב צבי חייקין הוא מראשי הישיבה, חתניו הם הרב יחיאל ברנד רב בסרסל, והרב דוד יצחקי מומחה לדקדוק ומסורה. נכדיו נשואים לצאצאי רבנים מפורסמים, ובהם הרב ברוך דב ליבוביץ והרב רפאל שפירא.

תלמידיו

מקרב תלמידיו נמנים מספר רבנים מפורסמים, וביניהם:

לקריאה נוספת

  • למען שמך - קוים לדמותו, פעליו ומורשתו הרוחנית (2014)

הערות שוליים

  1. ^ ג. יצחוקי, חייו ופעלו וירושתו הרוחנית של הרב חייקין ראש ישיבת אקס לה בן, בני ברק 2010, עמ' 58 (צרפתית)
  2. ^ יעקב לופו, ש"ס דליטא, ההשתלטות הליטאית על בני תורה ממרוקו, הקיבוץ המאוחד 2004
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0