בית הקברות של נציבי ישיבת פוניבז'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפינה הדרום-מזרחית של בית הקברות. בין היתר נראים קבריהם של: הרב שך (באוהל), רבי זבולון גרז, רבי פינחס שרייבר, רבי מיכל יהודה ליפקוביץ, רבי ראובן יוסף גרשונוביץ, רבי זלמן רוטברג, הרב נחום אבא גרוסברד, ורבי שלמה שמשון קרליץ

בית הקברות של נציבי ישיבת פוניבז' (בקיצור: בית הקברות פוניבז') הוא בית קברות יהודי לשומרי שבת, השוכן בדרום בני ברק, בסמוך לבית הקברות שומרי שבת הוותיק.

עם הקמתו תכנן הרב יוסף שלמה כהנמן, ראש ישיבת פוניבז' ומייסדה, להעלות לקבורה בו את עצמותיהם של הגאון מווילנה והחפץ חיים[1], אך הרעיון לא התממש.

היסטוריה

בית הקברות הוקם בשנות ה-60 של המאה ה-20 על ידי מייסד ישיבת פוניבז', הרב יוסף שלמה כהנמן. נקברו בו נדבנים שתרמו לאחזקת מוסדות פוניבז' וכונו "נציבים". בחלקו הדרום-מזרחי הוקצה מתחם מיוחד לרבני ישיבת פוניבז' ובראשם הרב כהנמן עצמו. הקבר הראשון שנכרה בבית הקברות הוא של הרבנית גוטל שך, רעייתו של ראש הישיבה ומנהיג הציבור הליטאי, הרב אלעזר מנחם מן שך, שהובאה למנוחות בי"ח בשבט תשכ"ט. קברו של הרב שך עצמו הוא היחיד מבין קברי רבני הישיבה הממוקם במתחם עצמאי. הקבר חריג גם במראהו ובגודלו והוא משמש מוקד עלייה לרגל בכל ימות השנה, ובמיוחד בערבי ראש חודש.

בין הקבורים בבית הקברות: ראשי ורבני ישיבת פוניבז' לדורותיהם ובכללם רבי יחזקאל לוינשטיין, רבי שמואל רוזובסקי, רבי מיכל יהודה ליפקוביץ, רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן ורבי גרשון אדלשטיין, וכן הרב רפאל ברוך טולדנו, רבי משה שמואל שפירא, ורבי גדליה נדל. במתחם בית הקברות מצוי האוהל ובו קבריהם של אדמו"רי חסידות אלכסנדר.

בין אישי הציבור הקבורים בבית הקברות, ראשי עיריית בני ברק בעבר משה בגנו ושמואל וינברג.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0