רבי יחיאל דנציגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
'האדמו"ר הזקן' מאלכסנדר
רבי יחיאל דנציגר
אין תמונה חופשית
לידה ה'תקפ"ח
פטירה י"ד בשבט ה'תרנ"ד (בגיל 66 בערך)
השתייכות חסידות אלכסנדר
בת זוג רויזא מינדל
אב רבי שרגא פייבל דנציגר
האדמו"ר מאלכסנדר ה־הראשון
ה'תרל"ו–ה'תשנ"ד

רבי יחיאל דנציגר (תקפ"ח - י"ד בשבט תרנ"ד) היה האדמו"ר הראשון מאלכסנדר, ואדמו"רה המרכזי של חסידות וורקא בתקופתו. מכונה בחסידות אלכסנדר "האדמו"ר הזקן".

ביוגרפיה

נולד לרבי שרגא פייבל מגריצא, שהיה אדמו"ר לחסידי וורקא לאחר פטירת רבי יצחק מוורקא. לבקשתו של רבי יצחק מוורקא, אביו שלחו לשהות אצלו. בגיל 13 התארס עם רויזא מינדל בת רבי דוד מפשיסחא. מסיבת האירוסין נערכה בבית רבי יצחק ורבי יצחק הובילו לחופה. לאחר נישואיו נשאר שנה בוורקא ולאחר מכן עבר בהוראת רבו לגור אצל חמיו בפשיסחה. לאחר פטירת רבי יצחק היה חסידם של רבי מנחם מנדל מוורקא ואחריו של רבי בעריש מביאלה. בגיל 17 החל לכהן ברבנות בטושין. בהמשך כיהן בגריצא ופילץ. בשנת תרל"ו, לאחר פטירת רבי בריש מביאלה, מינוהו החסידים לאדמו"ר. הוא עבר לאלכסנדר לודז' בה כיהן גם ברבנות, והחל לנהל את חצרו. הוא כיהן באדמו"רות 18 שנה.

נודע בענוותנותו הגדולה. במכתב לאחים רבי אלעזר מנדל ורבי יצחק דוד בידרמן מללוב הוא כותב שהוא קורא על עצמו "אוי לו למי שהעולם מטעין בו" ושהוא צועק לחסידיו שיעזבוהו, ומבקש מהאחים שיתפללו עליו שיחזור בתשובה. נכדו רבי יהודה משה מאלכסנדר כתב שסבו האמין שחסידי וורקא מינוהו לאדמו"ר רק בגלל שרצו אדם גרוע ביותר, שלא יחשוב שהוא בר מעלה[1].

כדרך חסידות וורקא, בלט ופעל בנושא אהבת ישראל ושמחה. הוא אמר לחסידיו: "אל תלמדו ממני דבר כי אני הגרוע בכולם, רק זאת תלמדו, שאף שאני כל כך גרוע, אני תמיד שמח".

משפחתו

בנו רבי ירחמיאל ישראל יצחק מילא את מקומו. אחריו כיהן בן נוסף, רבי שמואל צבי. בן נוסף היה רבי בצלאל יאיר שחתנו רבי יהודה משה טיברג החל לכהן בישראל כאדמו"ר מאלכסנדר. חתניו היו הרב בצלאל דמבינסקי[2], הרב אלעזר ליפשיץ ורבי ישעיה מפשדבורז'-קאליש.

לקריאה נוספת

  • אברהם דוד גוטמן, מאורי ישראל, עמ' י"ג-צ"ה, ירושלים תשפ"ג.
  • מעשה הגדולים החדש — סיפורים והנהגות טובות מצדיקים, ליקט וסידר ר' מתתיהו צבי סלאדווניק, פיטרקוב תרפ"ה.
  • רבי אברהם יצחק ברומברג, מגדולי החסידות חלק ד', על רבי שרגא פייבל דנציגר, רבי יחיאל דנציגר ורבי ירחמיאל ישראל יצחק דנציגר. תשי"ד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רשימותיו, הובאו במוסף שבת המודיע ט' בשבט תשע"ד. ראו גם "אמרי מנחם" ויצא, עמוד ר"ז.
  2. ^ בנו רבי שרגא פייבל שלום כיהן באדמו"רות אלכסנדר באנטוורפן ובארצות הברית. נפטר בט' בשבט תשי"ד. ראו עליו כאן. בנו של רבי פייבל, רבי יצחק, כיהן באדמו"רות במקוב. היה חתן דודו רבי בצלאל יאיר.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0