רבי שמואל צבי דנציגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מאלכסנדר
רבי שמואל צבי דנציגר
שמואל צבי דנציגר.jpg
רבי שמואל צבי דנציגר
לידה 1860
תר"כ
מאקובה, פולין
פטירה 9 באוקטובר 1923 (בגיל 63 בערך)
כ"ט בתשרי תרפ"ד
מקום קבורה אלכסנדר לודז'
השתייכות חסידות אלכסנדר
אב רבי יחיאל דנציגר
האדמו"ר מאלכסנדר ה־השלישי
תר"ע–תרפ"ד

רבי שמואל צבי דנציגר (תר"כ, 1860 - כ"ט בתשרי תרפ"ד, 9 באוקטובר 1923) היה האדמו"ר השלישי בשושלת חסידות אלכסנדר. נחשב בזמנו לאחד מגדולי אדמור"י פולין, וחסידיו נאמדו בעשרות אלפים.

ביוגרפיה

נולד בעיירה מאקובה שבפולין לרבי יחיאל דנציגר.

לאחר פטירת אחיו רבי ירחמיאל ישראל יצחק דנציגר בשנת תר"ע (1809) ללא ילדים, הוכתר על ידי רוב חסידי אחיו לאדמו"ר.

עד הכתרתו כאדמו"ר, השתדל להסתיר את מעשיו, אך לאחר שהחל לכהן כאדמו"ר רבים הסתופפו בצילו. התאפיין בהנהגה רחימאית, היה ידוע כאוהב ישראל ועניו, תפילותיו היו ברגש רב בבכי ובתחנונים, ועשרות אלפי חסידי אלכסנדר שהיו פזורים בכל פולין קיבלו עליהם את הנהגתו.     יסד את 'ישיבת בית ישראל' (על שם אחיו) באלכסנדר (אלכסנדרוב בשמה הפולני). ישיבה זו הייתה הראשונה מרשת הישיבות שנפתחו לאחר פטירתו ברחבי פולין. ייסוד ישיבה לבחורים היה חידוש בזמנו, ועד אז היה נהוג בפולין שהבחורים לומדים ב'שטיבלאך'.      התנגד לתנועת אגודת ישראל. במכתבו לרבי חיים אלעזר שפירא האדמו"ר ממונקאטש הוא כותב: ”ובדבר "האגודה" ... במסתרים תבכה נפשי על החורבן הגדול ושממון הנורא כמו אש בוער תלהט ... וכמעט נחלשתי מרוב צער ”[1].

נפטר ביום שלישי כ"ט בתשרי תרפ"ד, ולמחרת הובא לקבורה בעיירה אלכסנדר לצד אביו ואחיו.

דברי תורתו נדפסו בספר "תפארת שמואל" על התורה ומועדים. הספר נלקט מהמאמרים שנאמרו בעריכת שולחנו בליל שבת ובסעודה שלישית. בשונה מספרו של אחיו, ספרו מבוסס על דרך חסידות פשיסחה, ובו דברי חסידות עמקניים המבוססים על תורת הקבלה.

לאחר פטירתו הוכתר בנו רבי יצחק מנחם מנדל דנציגר כאדמו"ר הרביעי בשושלת חסידות אלכסנדר, וכיהן עד מלחמת העולם השנייה, בה נרצח בטרבלינקה. בן נוסף היה רבי אברהם חיים, מראשי הישיבה באלכסנדר, נרצח אף הוא בשואה. חתנו היה הרב יצחק מאיר זינגר, אב"ד העיר אלכסנדר.

אחיינו רבי יהודה משה טיברג-דנציגר, חתן אחיו רבי בצלאל יאיר, כיהן באדמו"רות בישראל לאחר השואה. נינו רבי יחיאל מנחם זינגר, החל בשנות ה-70 לכהן באדמו"רות בארצות הברית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רבי שמואל צבי דנציגר, תיקון עולם, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה זמינה לאחר הרשמה חינם)


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0