רבי יצחק פרידמן (רימנוב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מרימנוב
רבי יצחק פרידמן
לידה ב' בחשוון ה'תרמ"ו
סדיגורה
פטירה י"א בכסלו ה'תרפ"ה (בגיל 39)
מקום קבורה קווינס
מקום פעילות רימנוב, וינה, לואר איסט סייד
השתייכות חסידות סדיגורה
אב רבי ישראל פרידמן מסדיגורה
אם בת-שבע בת רבי שלום יוסף פרידמן
אדמו"ר מרימנוב ה־הרביעי
כ"ד בניסן תרע"גי"א בכסלו תרפ"ה

רבי יצחק פרידמן (ב' בחשון תרמ"ו - י"א בכסלו תרפ"ה) היה אדמו"ר מגזע חסידות סדיגורה שכיהן ברימנוב.

קורות חייו

רבי יצחק נולד בסדיגורא לרבי ישראל פרידמן ה"אור ישראל" מסאדיגורא, ולבת-שבע בתו של רבי שלום יוסף בכור בניו של רבי ישראל מרוז'ין בב' בחשון תרמ"ו.

בקיץ תרס"ג נשא את דבורה בתו של רבי אשר ישעיה הורוויץ מרימנוב, בנו של ה"אמרי נועם" מדז'יקוב, וחתנו של רבי יוסף מרימנוב, שהיה בנו של רבי צבי הירש מרימנוב ובנו חורגו של רבי ישראל מרוז'ין, החתונה התקיימה ברימנוב וזו היתה הפעם היחידה שאביו רבי ישראל מסדיגורה ביקר בגליציה.

באדמו"רות רימנוב

לאחר פטירת אביו בי"ג בתשרי תרס"ז המשיך להסתופף אצל אחיו ולא מונה לאדמו"ר, ורק אחר פטירת סביה של אשתו, רבי יוסף מרימנוב בכ"ד בניסן תרע"ג ללא שהשאיר אחריו בנים שימשיכו את האדמו"רות, נעתר לחסידי בית סדיגורה שגרו בגליציה ועבר לכהן כאדמו"ר ברימנוב על מקומו, באמצע מלחמת העולם הראשונה כשהתקרבו הקרבות לרימנוב ברח לבודפשט ואחרי שנה עבר לוינה שם גרו באותו עת כל אדמו"רי בית רוז'ין, בוינה חי בדחקות, והסתפק במועט במשך שנים מספר.

בארצות הברית

לאחר מספר שנים שהתגורר בוינה הגיעו אליו מכתבי בקשה של חסידי סדיגורה המתגוררים בניו יורק שיבוא להתיישב שם והם ידאגו לכל מחסורו, אך רבי יצחק לא רצה לנסוע לאמריקה והעדיף להשאר בוינה בדחקות. אולם בשנת תרפ"ד חשש לפריצת מלחמה חדשה ואז נעתר לחסידיו שבארצות הברית לבוא ולגור שם, הוא יצא לארה"ב והתיישב בלואר איסט סייד באטורני סטריט, השתהה שם כמחצית השנה, וכל חסידי בית רוז'ין התקשרו אליו, אבל המקום לא מצא חן בעיניו והוא החל להתכונן לחזור לאירופה, וכבר קנה כרטיסים לאנייה כדי לחזור, אלא שאז חלה ולקה בליבו, ובליל שבת פרשת תולדות ב' בכסלו תרפ"ה בעת שקידש על הכוס נעתקה נשימתו ולא יכול להמשיך בקידוש, ורק כעבור שהות ארוכה חזר מעט לעצמו והמשיך באמירת הקידוש, ובמשך ימי השבוע הבאים הרגיש שלא בטוב ואף רמז כי מרגיש שקיצו קרב.

במוצאי שבת ויצא, הורעה הרגשתו והרופאים שהוזעקו אל מטתו ראו כי פוקדת אותו הצטננות קשה, ביום ראשון כאשר מצבו לא הוטב הוזעק רופא גדול שקבע כי מצבו חמור והוא סובל על דלקת ראות חריפה ומחלת לב רצינית, בשעות הערב נקרא פרופסור למיטתו ואף הוא קבע כי נשקפת סכנה לחייו, וכך שכב על מיטתו עד לשעה עשר אז נרדם, ובשעה אחת-עשרה התעורר קצת ומתוך שנתו החל לפזם את ה"דביקות ניגון" של רבי ישראל מרוז'ין, כך במשך כחצי שעה עד שנשתתק וכעבור כרבע שעה נפטר ביום י"א בכסלו תרפ"ה והוא בן 39 שנים בלבד.

רבי יצחק נטמן בבית העלמין 'מאונט ציון' (הר ציון) בקווינס בחלקת חסידי סאדיגורה, כשעל ציונו הוקם "אוהל". אשתו שחזרה לרימנוב נהרגה בשואה בכ"ח באלול תש"ב.

ההספדים על רבי יצחק ותולדותיו נדפסו בקונטרס בשם עקידת יצחק בניו יורק תרפ"ה על ידי מקורבו והמשב"ק הרב יוסף רפפורט.

משפחתו

קישורים חיצוניים