רבי יקותיאל שמואל שמעלקא מסאסוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יקותיאל שמואל שמעלקא מסאסוב
לידה תק"ס
פטירה י"ח בכסלו תרכ"ב (בגיל 61 בערך)
מקום קבורה יאגיילניצה
רבותיו רבי אברהם חיים מזלוטשוב, רבי אברהם יהושע העשיל מאפטא, רבי ישראל מרוז'ין
אב רבי משה לייב מסאסוב

רבי יקותיאל שמואל שמעלקא ערבליך מסאסוב (תק"ס - י"ח בכסלו תרכ"ב) היה האדמו"ר השני מסאסוב.

קורות חייו

נולד בתחילת שנת תק"ס לרבי משה לייב מסאסוב, ונקרא על שמו של רבי שמואל שמעלקא הורוביץ מניקלשבורג רבו של אביו. בגיל שבע התייתם מאביו, ועל פי בקשת רבי משה לייב לפני מותו לקח אותו רבי אברהם חיים מזלוטשוב לביתו וגידלו עם אחותו פסיה לאה[1], בכ"ו בטבת תקע"ו נפטר מגדלו רבי אברהם חיים ואז עבר לגור בזבלטוב בבית אחותו.

רבי מנחם מנדל מקוסוב השיאו עם אשה מברודי אך הנישואין לא עלו יפה, ועל פי הצעת רבי אברהם יהושע העשיל מאפטא נשא את בתו של רבי ראובן יפה מחאטין - בסרביה[2], היה חסידו של הרבי מאפטא שהיה מכבדו מאד, ובביקורו הראשון באפטא עשה סעודה לכבודו, כמו כן נסע לרבי משה צבי מסאווראן, ולרבי מרדכי מטשרנוביל, אחר פטירת רבותיו נסע לרבי ישראל מרוז'ין, ורבי ישראל היה מתייעץ איתו רבות.

בשנת תר"ב כשרבי ישראל מרוז'ין נרדף על ידי הצאר ניקולאי וברח מרוסיה, ציווה להודיע לרבי שמעלקא שיגיע אליו ושהה אז עם רבו יותר משנה עד שהתיישב בסדיגורה.

מאחר שהיה ילד כשאביו נפטר וכל החסידים עברו לאדמו"רים אחרים, פתח לפרנסתו בית חרושת לסוכר בטולמוטש בשותפות עם רבי אברהם יעקב מסדיגורה, לאחר שבית החרושת נשרף עבר לקולומיי שם החזיק חנות, רבי שמעלקא התנהג כאביו ופיזר את כל כספו לצדקה, בשנת תר"ה מונה לרב העיר סאסוב בהמלצת רבי ישראל מרוז'ין ורבי צבי הירש מרימנוב, בסאסוב סבל הרבה מבעלי מחלוקת שחלקו עליו ועירבו במחלוקת את רבי שלמה קלוגר ואת רבי יוסף שאול נתנזון, אך רבי שלום מבעלזא עמד לימינו וחיזקו.

בהושענא רבה תרכ"ב חלה ונסע לרופא ביאגיילניצה, בי"ח בכסלו ציווה למשמשו שיקרא לכל אנשי העיר ולבש בגדי שבת ואמר שישירו את מזמור קל"ט בתהלים, אחר כך זימר בעצמו את הפיוט "האדרת והאמונה", כשסיים השכיבו אותו במיטתו ונפטר, ונקבר שם ביאגיילניצה[3].

צאצאיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לימים אשת רבי דוד הגר מזבלטוב.
  2. ^ נכדו של רבי מרדכי יפה בעל ה"לבושים", חתנו של רבי דוד מסאטינוב בן רבי ישראל מסאטינוב מתלמידי הבעש"ט
  3. ^ תמונת האוהל והמציבה על קברו.