רבי ירחמיאל יהודה מאיר קאליש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ירחמיאל יהודה מאיר קאליש מאמשינוב

רבי ירחמיאל יהודה מאיר קאליש, הַמְכוּנֶה רבי מאיר'ל (ט"ו באדר תרס"ה - כ"ז באייר תשל"ו) היה האדמו"ר מאמשינוב בישראל.

ביוגרפיה

נולד בפשיסחה לרבי שמעון שלום ולפייגא ברכה בת רבי ישעיהו קאליש מפשיסחה[1]. ומיוחס לאדמור"י אמשינוב, רבי יצחק מוורקא, רבי יעקב שמשון משיפיטובקה, רבי פנחס מקוריץ, והיהודי הקדוש מפשיסחה.

נישא ליוטא טויבא בת דודו רבי חיים יעקב אריה מורגנשטרן מראדזימין.

בשנת תרפ"ח ביקר בארץ ישראל ושהה בה זמן ממושך.

בימי מלחמת העולם השנייה נמלט עם משפחתו לווילנה, שם שהה אביו רבי שמעון שלום, שנמלט לפניו. לאחר שנה המשיכה כל המשפחה וחצתה את רוסיה עד ליפן, משם המשיכו עוד לשנגחאי שבסין, יחד עם קבוצות הפליטים שבמרכזם היו תלמידי ישיבות מיר, ליובאוויטש ועוד. בשנת תש"ז עקרו לארצות הברית[2]. לאחר פטירת אביו בשנת תשי"ד עלה עם אמו ושאר משפחתו לארץ ישראל, והשאיר את בית מדרשו של אביו לבן דודו רבי יצחק קאליש. בהתחלה התיישב בתל אביב ובהמשך עבר לירושלים והתגורר בבית וגן, שם הקים את ישיבת "שם עולם" לזכרו של אביו.

כדרך חסידות אמשינוב, הוא נהג לאחר את תפילותיו וסדריו, ולעיתים סיים את השבת ביום ראשון. הוא לא היה משויך למפלגות פוליטיות ונודע באהבת ישראל הרבה שלו. הן אנשי פא"ירבי דוד הלחמי וישראל אידלמן שהשתייכו לחסידות אמשינוב) והן אנשי פאג"יאליהו כי טוב) היו מקורבים אליו. הזמר שלמה קרליבך היה מקורב אליו, והוא שינה את שם המושב מבוא מודיעים ל"מאור מודיעים" על שמו של רבי מאיר.

נקבר בהר המנוחות.

בנו הרב מנחם צבי לא כיהן באדמו"רות, השאיר אחריו חיבור "צמח אמת" על הספר "אמת ואמונה" מזקנו הרבי מקוצק.

בתו חיה נחמה, נולדה בי' באב תרפ"ה באוטבוצק (נקראה "חיה" על שם זקנתה, אשת האדמו"ר הראשון מאמשינוב - רבי יעקב דוד, ו"נחמה" היות שנולדה במוצאי תשעה באב), נישאה בשנת תש"ז בשנגחאי לרבי חיים מיליקובסקי, מתלמידי ישיבת מיר ששהו בשנחאי בתקופת מלחמת העולם השנייה, מי שעמד לימים בראשות ישיבת אמשינוב בירושלים. באותה שנה עקרה עם אביה לארצות הברית. בשנת תשט"ז עלתה עם משפחתה לארץ ישראל, שם קבעו את דירתם סמוך לבית הוריה, ברחוב הפסגה בשכונת בית וגן בירושלים. חייתה בפשטות וצניעות, לנסיעות השתמשה בתחבורה ציבורית[3]. נפטרה מדום לב בגיל 91 ביום ד' בכסלו תשע"ז (תאריך פטירת זְקֵנָהּ, הרבי הראשון מאמשינוב) ונקברה לאחר הלוויה רגלית מביתה עד למקום קבורתה בהר המנוחות סמוך לקברי אביה, אימה וזקנתה.

בנם, רבי יעקב אריה מיליקובסקי, הוכתר לאחר פטירת זקנו רבי מאיר'ל, לממשיכו בהנהגת הקהילה, לאחר מסע לחצים עליו מצד גדולי האדמורי"ם, ואט אט נכנס להנהגת העדה. בן נוסף הוא רבי משה מיליקובסקי מבית וגן מנהל ישיבת אמשינוב, ובתם היא רבקה אשת הרב אברהם זונאבנד.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ אמו הייתה בת דודו של אביו פעמיים. אביה רבי ישעיהו היה אחיו של רבי מנחם אביו של רבי שמעון שלום, ואמה הייתה בתו של רבי ירחמיאל יהודה מאיר רבינוביץ' מפשיסחה, גיסם של רבי מנחם ורבי ישעיהו.
  2. ^ על פי מאמר עליה בעיתון "המבשר" למחרת פטירתה[דרושה הבהרה]
  3. ^ על פי מאמר בעיתון המבשר למחרת פטירתה
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0