רבי מאיר בעל הנס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קבר רבי מאיר בעל הנס, זולטן קלוגר ה'תרצ"ז
קבר רבי מאיר בעל הנס
תפלות שונות. תרס"ה. בגדד. ‬

רבי מאיר בעל הנס הוא אחד מכינויו של התנא רבי מאיר, כינוי זה מופיע החל מהמאה ה-18. אך יש הטוענים כי הם שני אנשים שונים[דרוש מקור]. קברו, קבר רבי מאיר בעל הנס, הוא מוקד עלייה לרגל.

זהותו

ייחוס הכינוי לתנא רבי מאיר מבוסס על סיפור בתלמוד על נס שנעשה לתנא רבי מאיר - חיילים רומאים שרדפו אחריו טעו בו בעקבות התערבות של אליהו הנביא; הוא הבטיח לסוהר ששחרר את גיסתו מבית הסוהר, שבו הוחזקה על ידי הרומאים כעונש, שיינצל אם יאמר "אלהא דמאיר ענני", והבטחתו התקיימה וכן הראה לו על כך מופת עם הכלבים[1].

לעומת זאת, לדעת הרב ראובן מרגליות ואחרים[2] אין רבי מאיר בעל הנס זהה עם רבי מאיר, לאור העובדה שמצייני הקברות בארץ ישראל ציינו גם את קבר התנא רבי מאיר וגם את קבר רבי מאיר בעל הנס. לדעת הרב מרגליות, למעשה כלל לא היה תנא בכינוי כזה, ואין הוא אלא אגדה בעלמא[3]. לדעתו, מקור האגדה על "רבי מאיר בעל הנס" נעוץ בעלייתו ארצה של הרמב"ן ופעולתו ליישוב הארץ ולהחזקת תלמידי חכמים. הוא משער שהיו אז קופות צדקה על שמו של הרמב"ן, וכאשר הגיעו ארצה בתקופה מאוחרת יותר מצאו את השם "קופות רמב"ן" ופתחו את ראשי התיבות בטעות כ"רבי מאיר בעל נס", וקראו על שם זה את קופות הצדקה.

קופת רבי מאיר בעל הנס

בשל סיפורים אלו התפתחה אמונה כי רבי מאיר הבטיח ישועות לכל מי שינדב צדקה לעניי ארץ ישראל לעילוי נשמתו. על כן, ישנם רבים שהולכים להתפלל בציוּן המזוהה כקברו, ותורמים כסף לצדקה. בפרט בתאריך י"ד באייר, פסח שני, נוצר מנהג לפקוד את קברו של רבי מאיר ולתת צדקה. מנהג זה החל לראשונה בשנת תרכ"ז, אז הוקם בניין על קברו[4]. לפי המנהג, בשעת נתינת הצדקה אומרים את פסוק התפילה המופיע בסיפור התלמודי על הנס של רבי מאיר: "אלהא דמאיר עננו".

קהילות רבות אף החזיקו, ומחזיקות עד היום, "קופת צדקת רבי מאיר בעל הנס", המפורסמות והגדולות שביניהן הן:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף י"ח עמוד א'
  2. ^ אנציקלופדיה יהודית דעת, מאיר בעל הנס
  3. ^ בספרו "שמות וכינויים בתלמוד".
  4. ^ חיים סיימונס, עליה לקברי צדיקים בחודש אייר, 'סיני' קח, עמ' 14.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0