רבי מנחם נחום עפשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי מנחם נחום עפשטיין הידוע בכינויו ר' נחומק'ה מקוברין (תר"ו, 1856 - א' באב תרע"ח, 1928) היה המייסד והאדמו"ר של חסידות קוברין-ביאליסטוק.

יחוסו

נולד בשנת תר"ו

אביו היה רבי יהודה לייב עפשטיין, חסיד קוצק. בנו של רבי מרדכי ישראל עפשטיין ששם משפחתו המקורי היה קצנלבוגן אך הוא עצמו אימץ את שם המשפחה של חמיו רבי אברהם הלוי אפשטיין נכדו של הגאון רבי אריה לייב הלוי אפשטיין בעל הפרדס. רבי מרדכי ישראל היה בן אחר בן לרב יחזקאל קצינאלפוגין בעל שו"ת כנסת יחזקאל.

אמו היתה בתו של המגיד רבי ישראל מבאהפלי בן רבי אברהם המגיד מקאריסטשאוו, חתנו של בעל המאור עיניים רבי מנחם נחום טברסקי מצ'רנוביל על שמו היה קרוי.

נישא לביילא רחל בת ר' משה אפלבוים וחנה אסתר בתם של ר' שמחה ברוך בן שרה ורבקה רחל בת אדל בנותיו של רבי נחמן מברסלב

קורותיו

לאחר נישואיו התגורר האדמו"ר בקוברין שם נהיה לתלמידו של רבי אברהם מסלונים בעל ה'יסוד העבודה'. אחר פטירתו של ה'יסוד העבודה' בשנת תרמ"ד, היו חילוקי דעות בין החסידים לגבי הממשיך, היו שצידדו בנכדו רבי שמואל מסלונים והיו שצידדו בחתנו ואחיינו רבי משה מרדכי מקוברין, בן אחיו רבי הלל. זמן רב לא הייתה החלטה ובינתיים תלמידו רבי מנחם נחום עפשטיין החל לנהל עדה בקוברין. בשנת תרנ"ו עבר לביאליסטוק (שם גם ניהל מאוחר יותר רבי אברהם השני מסלונים ה'בית אברהם' את חצרו).

צאצאיו

בנו: רבי מרדכי יהודה עפשטיין חתן רבי יעקב ליינער מאיזביצא.

חתניו:

הרב שמחה מנדלבאום (שהגיע מארץ ישראל להשתדך איתו),

רבי מאיר שלום שצדרוביצקי ממשיכו באדמו"רות,

ורבי יצחק אהרן וינגרטן מיאנוב-קוברין.

חתנו רבי מאיר שלום שצדרוביצקי[1] כיהן אחריו באדמו"רות. רבי מאיר שלום שימש כסגן הרב בביאליסטוק 30 שנה. לאחר פטירת חמיו החל לנהל את חצירו. נפטר בכ"ב באב ת"ש.

בנו של רבי מאיר שלום, רבי שמואל אהרן מילא את מקומו. היה חתנו של רבי פנחס יששכר מסוסנוביץ מגזע ראדושיץ. רבי שמואל אהרן היה מגדול עסקני אגודת ישראל באירופה. לאחר המלחמה עלה לארץ ישראל והתגורר בתל אביב, שם כיהן סגן יו"ר הוועד הפועל של אגודת ישראל בארץ ישראל, ויו"ר סניף אגודת ישראל בתל אביב. על אף תפקידיו התנהג בפשטות ובצניעות. חתניו היו רבי ישראל דן טאוב ממודז'יץ ורבי דוד מתתיהו רבינוביץ מביאלה בני ברק. בניו האחרים של רבי מאיר שלום היו הרב משה זאב חתן רבי יהושע עוזיאל וינטרוב ממרקישוב בוורשה והרב יצחק צבי חתן רבי ישראל יצחק קאליש מסקרנביץ.

הערות שוליים

  1. ^ עליו ראו: יצחק לוין (עורך), אלה אזכרה אוסף תולדות קדושי ת"ש-תש"ה, ח"ד, ניו יורק תשכ"ד, עמ' 242-245.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0