רבי שמואל וינברג מסלונים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי שמואל וינברג
האדמו"ר מסלונים
Burial from rabbi shmuel mslonim.jpg
האוהל על קברו בבית הקברות היהודי בוורשה
לידה תר"י
סלונים
פטירה י"ט בשבט תרע"ו
וורשה
חסידות סלונים
מקום מגורים סלונים
הקודם רבי אברהם וינברג (הראשון)
הבא רבי ישכר לייב וינברג ורבי אברהם וינברג (השני)
תחילת כהונה י"א בחשוון תרמ"ד
סיום כהונה י"ט בשבט תרע"ו
רבותיו סבו רבי אברהם וינברג, רבי חיים הלברשטאם ורבי דוד משה מטשורטקוב
מספר בשושלת שני

רבי שמואל וינברג מסלונים (תר"י - י"ט בשבט תרע"ו), מכונה הדברי שמואל על שם ספרו או הפאטער[1], היה האדמו"ר השני בשושלת אדמו"רי חסידות סלונים. עמד בראשה החל משנת ה'תרמ"ג ועד לפטירתו בשנת ה'תרע"ו.

קורות חייו

נולד לרב יחיאל מיכל אהרן, בנו של מייסד חסידות סלונים, אברהם וינברג (הראשון). את עיקר דרכו ומשנתו רכש אצל סבו. הרבה לנסוע אל אדמו"רי דורו, בהם רבי חיים הלברשטאם, אצלו שהה תקופה ארוכה, ורבי דוד משה מטשורטקוב.

ניהל פעילות עניפה בענייני ציבור. ניהל יחד עם החפץ חיים קרן כספים שתמכה בהקמת תלמודי תורה ומקוואות. השתתף בהקמת הארגונים "כנסת ישראל" ו"מחזיקי הדת"[2], ובהמשך היה שותף להקמת אגודת ישראל. עמד בקשר עם רבי חיים מבריסק, החפץ חיים ועוד רבים. בקשריו עם אדמו"רי ורבני דורו שימש כשליח בן אחיו רבי אברהם וינברג (השלישי) שהפך לימים לאדמו"ר מסלונים.

כדרכם של אדמו"רי חסידות סלונים עמד בקשר הדוק עם היישוב החסידי בארץ ישראל ותמך בו. בצעירותו ביקר פעמיים בארץ. עמד בנשיאות כולל רייסין שתמך במאות משפחות שגרו בטבריה, צפת וירושלים והתרים עבורו. בשנת תר"ס פעל להקמת ישיבת אור תורה על ידי חסידו הרב משה קליערס, רבה האשכנזי של העיר.

נפטר בי"ט בשבט תרע"ו, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, בעת שהותו בוורשה לצורכי רפואה[3], ובשל קשיי ההתניידות בעת מלחמה נקבר בבית הקברות היהודי בוורשה.

שיחותיו ודברי תורתו ששרדו יצאו לאור בתשרי תשכ"ט על ידי האדמו"ר רבי שלום נח ברזובסקי (ה"נתיבות שלום"), בספר "דברי שמואל".

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ביידיש: האב. מטבע לשון שנכנס ללקסיקון בחסידות על ידי תלמידי בנו רבי אברהם וינברג (השני) כפי שהיה הוא מכנהו.
  2. בספר "ומעיין מבית ה'" כותב רבי שלום דובער שניאורסון האדמו"ר מליובאוויטש באגת משנת תרס"ב: "בטח נודע לו דבר ההתעוררות בעין חברת מחזיקי הדת, לייסד במדינתנו, אשר המתעסק בזה הוא הרבי דסלאנים"
  3. ר' שמואל וויינברג (הרבי מסלונים) ז"ל, הצפירה, 25 בינואר 1916


הקודם:
רבי אברהם וינברג (הראשון)
אדמו"רי סלונים הבא:
רבי ישכר לייב וינברג,
רבי אברהם וינברג (השני)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0