חסידות לובושוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות לובושוב היא חסידות שפעלה באזור פולוסיה-צפון ווהלין (כיום צפון מערב אוקראינה, דרום מערב בלארוס) אשר נוסדה בשלהי המאה ה-18. מקימה היה רבי אברהם אבא מסורוקא תלמידו של המגיד ממעזריטש.

תולדות

רבי אברהם אבא מייסד החסידות היה תלמידו של המגיד ממעזריטש. היה נכדו של רבי שמריהו מוורחיבקא תלמיד הבעל שם טוב[1].

בדור השני, מלא את מקומו, בנו, רבי שמריהו וינגרטן. היה חתנו של רבי דוד מסטפין. בערך בשנת תקס"ב (1802), החל לשמש ברבנות ואדמו"רות בעיירה לוביישוב הסמוכה לפינסק. נסעו אליו אלפי חסידים. נפטר בשנת תר"ו (1846) בערך, בפינסק. אחר פטירת רבי שמריהו כיהנו שני בניו רבי יחיאל מיכל ורבי אברהם אבא כאדמו"רים.

שושלת לובושוב-לובושוב ברזנה

חלק מחסידי רבי שמריהו קיבלו את מרותו של בנו רבי יחיאל מיכל מלובושוב. רבי יחיאל מיכל היה חתנו של הרב חיים הכהן אב"ד פינסק. אחר פטירת אביו החל לשמש באדמורו"ת. נפטר בשנת תרכ"ה (1865), ביאנוב, אף היא בגליל פינסק.

בדור הרביעי, מילא את מקומו, בנו, רבי חיים טובמן מברזנה. חתנו של רבי יצחק מברזנה נכדו של סבו זקינו רבי דוד מסטפין. אחר פטירת אביו החל לשמש כאדמו"ר בברז'נה. נפטר בה' בטבת תרנ"ד (1894). חתנו היה רבי שמעון שלמה מבנדרי.

אחריו שימשו שני בניו יחד כאדמו"רים, רבי אהרן ורבי גדליהו משה. רבי אהרן היה חתנו של רבי מרדכי מקישינב (בנו של רבי לייבוש מפרוסקורוב). נפטר בשנת תרפ"ו (1926). אחר פטירתו שימש אחריו בנו רבי חיים כאדמו"ר. רבי חיים נרצח בשואה עם בני קהילתו. רבי גדליהו משה היה חתן אחיו רבי מיכל מסלאוויטה (שהיה חתנו של רבי מרדכי משומסק). היה מתמיד ולמדן גדול ועסק בפסיקת הלכה ודיני תורה. נרצח בשואה.

שושלת יאנוב לובושוב

חלק אחר מחסידי רבי שמריהו קיבלו את מרותו של בנו רבי אברהם אבא מיאנוב לובושוב. רבי אברהם אבא שימש גם ברבנות העיר לובושוב ובנוסף כיהן גם כרב העיר יאנוב. נפטר בערך בשנת תרכ"א (1861) בפינסק. לקברו נהגו לעלות חסידים רבים.

אחרי פטירתו הוכתר בנו רבי חיים יצחק מיאנוב-לובושוב, כממשיך השושלת. נפטר בערך בשנת תרל"ט (1879). אחר פטירתו מונו שני בניו לאדמו"רים. רבי יעקב ליב ביאנוב ורבי אברהם אבא בלובושוב. חתנו היה רבי אליקים געץ מאורזיטשוב.

רבי יעקב לייב מיאנוב היה חתנו של רבי גדליהו אהרן מסוקולבקה. היה מקובל גם על המתנגדים. נפטר בערך בשנת תרפ"ב (1922). אחריו מילא את מקומו רבי יצחק אהרן, חתנו של רבי מנחם נחום אפשטיין מקוברין. כיהן כאדמו"ר בלובושוב ואחר כך בקוברין ובפינסק. נרצח בשואה בשנת תש"א (1941).

רבי אברהם אבא מילא את מקום אביו ביאנוב. נפטר בערך בשנת תרפ"א (1921). אחריו לא השאיר יורש.

לקריאה נוספת

הערות שוליים