רבי שבתי שפטל הלוי הורוביץ (ווי העמודים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי שבתי שפטל הלוי הורוביץ
Scheftel (Rabbi a talmudista pražský).jpg
דיוקן מיוחס לרב שבתי שפטל הלוי הורוביץ. אוסף המוזיאון היהודי בפראג
לידה 1592
ה'שנ"ב
האיחוד הפולני-ליטאיהאיחוד הפולני-ליטאי אוסטרוה, האיחוד הפולני-ליטאי
פטירה 9 באפריל 1660 (בגיל 68 בערך)
כ"ח בניסן ה'ת"ך
האימפריה הרומית הקדושההאימפריה הרומית הקדושה וינה, ארכידוכסות אוסטריה

רבי שבתי שפטל הלוי הורוביץ (לעיתים: שעפטל סג"ל; ה'שנ"ב, 1592כ"ח בניסן ה'ת"ך, 9 באפריל[1] 1660) היה רב וראש ישיבה מגדולי יהדות אשכנז בדורו. דרשן קהילת פראג ורבן של פיורדא, פרנקפורט, פוזנא ווינה. הוא עורך הספר "שני לוחות הברית" של אביו, רבי ישעיה הלוי הורוביץ, ונודע על שם ספרו ווי העמודים.

ביוגרפיה

נולד לרבי ישעיה הלוי הורוביץ הנודע בספרו "שני לוחות הברית". למד בעיקר מפי אביו ומפי רבי שלמה אפרים מלונטשיץ. בגיל 17 נישא לבתו של רבי משה חריף רבן של קרמניץ ולבוב. חמיו היה מגדולי דורו ולאחר נישואיו התגורר הזוג לצד הורי האישה והוא למד עם חמיו. גיסו מנישואיו אלה היה הרב ברוך אברהם כ"ץ רפפורט (תכ"ח - ה'תק"ו, 1668-1746), רבן של שוואבך ופיורדא. אשתו זו נפטרה בצעירותה והוא נישא בשנית לפייגל בת משה הלוי יאליש (קרי: יוליש) מקרקוב.

עוד לפני שנת 1620 הקים ישיבה בביתו שבפראג, ועם עליית אביו לארץ ישראל בשנת 1621 (ה'שפ"א), התמנה לתפקיד הדרשן של קהילת פראג. תפקיד זה הביא לפרסומו, וב-1628 (ה'שפ"ח) התמנה לכהן כרבה של פיורדא. במשך ארבע שנים הנהיג את הקהילה היהודית בעיר ועמד בראש ישיבת פיורדא, ואולם בשנת 1632 נחרבה העיר במהלך מאורעות מלחמת שלושים השנים והוא נאלץ לעזוב את העיר. הוא קיבל את משרת רבנות פרנקפורט דמיין וכיהן בה במשך תשע שנים.

אחרי פטירת רבי משה ר' מנדלש ב-1641 (ה'ת"א) נענה לבקשת קהילת יהודי פוזנא ועבר לכהן כרב העיר, ובשנת 1658 (ה'תי"ח) קיבל את משרת רבנות העיר וינה.

נפטר בווינה בכ"ח בניסן ה'ת"ך 9 באפריל 1660 ונקבר בבית הקברות היהודי ברוסאו.

בנו היה רבי ישעיה הלוי הורוביץ (השני), רבן של פיורדא ופרנקפורט. בן נוסף הוא יוסף שמואל הלוי ביליצר[2].

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לפי הביבליוגרפיה אצל המבורגר, להלן "לקריאה נוספת". ואולם, לפי האנציקלופדיה היהודית, להלן "קישורים חיצוניים" הוא נפטר ב-12 באפריל.
  2. ^ פנחס מילר, עולמו של אבא, תשמ"ד, עמ' 102
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0