רבי שלמה מוסיוף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "שלמה מוסאיוף" מפנה לכאן. לערך העוסק באיש העסקים והאספן, ראו שלמה מוסאיוף (איש עסקים).
רבי שלמה מוסיוף
רבי שלמה מוסיוף
רבי שלמה מוסיוף
לידה

כ"ב בטבת תרי"ב 14 בינואר 1852,

בוכרה
פטירה

ח' בניסן תרפ"ב 6 באפריל 1922,

ירושלים
מקום קבורה בית הקברות בהר הזיתים, ירושלים
מקום פעילות בוכרה וסמרקנד, ירושלים
תחומי עיסוק קבלה, ראש הועד של העדה הבוכרית בירושלים
רבותיו רבי יהושע שושן
חיבוריו סידור חקת עולם


רבי שלמה מוסיוף (מוסאיוב) (כ"ב בטבת תרי"ב, בוכרהח' בניסן תרפ"ב) היה נגיד, חכם מקובל ואספן.

תולדותיו

נולד בבוכרה ליעקב ושרה מוסיוף. בשנת ה'תר"ן עלה לארץ ישראל בעקבות מגפה, לאחר שמכר את כל עסקיו בבוכרה. כאשר הגיע לארץ התיישב בשכונת נחלת שבעה ולאחר מכן רכש בית באזור שהיום הוא מדרחוב בן יהודה.

רבי מוסיוף שאף להרחיב את ההתיישבות ולבנות בתי מדרש ובתי כנסת. בשנת עלייתו נבחר לאחד מחמשת הנציגים להקמת שכונת רחובות, הידועה כיום בשם "שכונת הבוכרים". מוסיוף שימש כגזבר החברה, וסגנון הבנייה הפריזאית בשכונה מיוחס אליו. בנוסף, היה ממייסדי שכונת כרם שלמה מחוץ לעיר, בקרבת מבנה שערי צדק הישן, בשם "כרם שלמה". נכדתו של מוסיוף, תרזה מוסיוף, סיפרה כי השכונה נקראה על שמו.

בנוסף להיותו מייסד, בונה ורוכש להתיישבות, היה רבי מוסיוף איש רוח והיה בקיא בחוכמת הנסתר. רבי מוסיוף שאף להגדיל תורה ולהאדירה: בשנות חייו הראשונות בארץ הדפיס את סדרת סידורי התפילה בשישה חלקים, שנקראה "חוקת עולם", אשר נדפסה לאחר מכן פעם שנייה ושלישית. כן הקים מוסד לתלמוד תורה ושימש כמפקח על המורים בלימוד.

כבר בצעירותו היה מוסיוף אספן של עתיקות וכתבי עת, חלק מאוצרותיו היו עתיקות בעלי ערך היסטורי וארכאולוגי. בעלותו לארץ ישראל הביא עמו חלק מאוצרותיו, ובנה בביתו אגף שלם שהכיל ספרים עתיקים, יותר מ-300 כתבי יד מהמאה השניה לאלף השישי ועד המאה השביעית לאלף, מטבעות עתיקים, בגדי משי ומלבושים יקרים ברקמת זהב, שמיכות ושטיחים בעבודת יד, אבנים ומרגליות יקרות ערך, כלי חרסינה, כלים עתיקים וכלי נשק עשויים זהב, כסף ונחושת ועוד חפצים רבים.

אוצרותיו של ר' שלמה מוסיוף עברו לידי משפחתו, אך לא מעט, ובפרט כתבי היד, התגלגלו במרוצת השנים לידיים זרות, את רובם הגדול של כתבי היד והספרים שהצליחו לאתר ולשמר תרמה המשפחה ל"מרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה" שבמחלקה לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר-אילן.

רבי שלמה נפטר ביום שבת ח' בניסן תרפ"ב ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים.

נכדו של רבי שלמה, שלמה מוסאיוף, היה יהלומן ישראלי שחי בלונדון משנת ה'תשכ"ג ועד מותו. בתו (נינתו של רבי שלמה), דורית מוסאיוף, היא רעייתו של נשיא איסלנד לשעבר, אולפור רגנר גרימסון.

לקריאה נוספת

  • גדעון גילקרוב, האיר המזרח, ירושלים, תשס"ב

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0