רוברט חיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוברט חיים
רוברט חיים
רוברט חיים
לידה 1925
אלכסנדריה שבמצרים
פטירה 12 באוקטובר 2009 (בגיל 84 בערך)
השכלה כלכלה
מפלגה מפא"י, "עירייה עצמאית"
ראש המועצה המקומית אשדוד
1 במאי 1961נובמבר 1963
(כשנתיים ו־26 שבועות)
פעיל ציוני בגולה, מנהל סניף חברת תובלה
הכניסה לטיילת הספורט ע"ש רוברט חיים

רוברט חיים (1925 - 12 באוקטובר 2009) היה ראש המועצה המקומית הנבחר הראשון של אשדוד.

ביוגרפיה

חיים נולד, גדל והתחנך באלכסנדריה שבמצרים. הוא בוגר אוניברסיטת קהיר, למד במשך שנתיים כלכלה. חיים היה פעיל בארגונים ציוניים בקהיר ובאלכסנדריה. עלה לישראל, לאשדוד, בינואר 1957, בעת העלייה הגדולה ממצרים, לאחר מבצע סיני, עם אשתו גיז'לה ובתו היחידה ימימה. זאת לאחר שעבר טרגדיה שבה שכל את שני בניו הקטנים בפיגוע רצח אנטישמי במצרים. הוא עלה היישר למעברת אשדוד-ים שהייתה בראשיתה זרועת פחונים עם תושבים עולים שהגיעו מכמה מדינות כמו רומניה, מרוקו ומצרים.

תחילה עבד ככולם בעבודות יזומות, והיה עולה כל בוקר על המשאית עם טוריה (מעדר) ביד כשהוא "חנוט" בחליפה וענוב בעניבה תואמת. לאחר תקופה של יותר משנה, נפתח סניף של מפעלי תובלה למשאיות "שלב" ובזכות שליטתו בשפות רבות, נתמנה רוברט חיים למנהלו.

עם הכרזת אשדוד-ים (אשדוד) כמועצה מקומית ופקיעת הסמיכות למועצה אזורית חבל יבנה, שר הפנים מינה מועצה ממונה בת תשעה חברים, כאשר למפא"י היו שלושה חברים, למפד"ל שני חברים, ולתנועת החירות, לאחדות העבודה, ל"חברת אשדוד" ולנציג משרד הפנים מנדט לכל אחד. כאשר מוסכם מראש שנציג משרד הפנים, שהוא למעשה ממונה גם על מחוז הדרום מר דב גור, יכהן כראש המועצה הזמני עד לבחירת ראש מועצה מבין מועמדי הסיעות. גור התפטר כעבור חצי שנה והוחלף בסגנו אפרים לנגסנר.

נציגי כל הסיעות בחרו ברוברט חיים לראש מועצה, בעיקר בגלל הופעתו המרשימה, השכלתו הרחבה ויחסיו הטובים עם מרבית התושבים ובזכות שליטתו בשפות הרבות. ב-1 במאי 1960 נבחר לראשות המועצה המקומית של אשדוד, תפקיד בו כיהן עד חודש נובמבר 1963.

חיים היה זה ששינה את השם "אשדוד-ים" ל-"אשדוד". והיה זה שבחר את הסמל העוגן והאריה של העיר, הניח את אבן הפינה וליווה את הקמתו של הנמל, חלק מהמפעלים הגדולים ובניית התשתיות בפעילות הראשונית להקמתה של העיר בעתיד.

בתום כהונתו כראש מועצה, התקיימו בחירות ראשונות לרשות המקומית. אליהן ניגש רוברט חיים בראש רשימה מקומית בשם ע"ע, דהיינו "עירייה עצמאית", איתה קיבל שני מנדטים. כאשר נציג מפא"י אבנר גרעין שכיהן כמנהל מחלקת הסעד במועצה המקומית, קיבל חמישה מנדטים.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0