רומניוטים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית אברהם ואהל שרה לקהילת יאנינה בנחלאות

רומניוטים (Romaniots או Romagnotes) הוא הכינוי שניתן לעדה יהודית שאינה אשכנזית ואינה ספרדית שבניה חיו בחבל הבלקן ובאסיה הקטנה. נכון לתחילת המאה ה-21 מתגוררים חברי העדה בעיקר ביוון, במדינת ישראל ובעיר ניו יורק.

על פי המסורת הרומניוטית, מקור הקהילה מיהודים שיצאו מארץ ישראל לאחר חורבן הבית השני והתיישבו באזורי אסיה הקטנה והבלקן. הרומניוטים דיברו ניב יווני קדום שנקרא יווניטיקה, ותפוצתם כללה את יוון, איי יוון, אסיה הקטנה, אלבניה ובולגריה. קהילות גדולות חיו בסלוניקי, בקורפו וביאנינה. קהילה קדומה הייתה קיימת ברומניה כשהגיעו יהודים רומניוטים לרומניה, לחבל הדנובה לאחר הכיבוש הרומאי והתיישבו שם. הקהילה נטמעה ונשתכחה לאחר השתלטות הספרדים והאשכנזים על יהדות רומניה. "בית כנסת הגדול" בו התפללו בנוסח הרומניוטים קיים בקונסטנצה שבמזרח רומניה[דרוש מקור]. בית הכנסת כיום ריק ממתפללים.

באיסטנבול ובאיזמיר נקברו הרומניוטים בנפרד משאר הקהלים ממגורשי ספרד (שכללו את הספרדים והפורטוגלים), יחד עם המוסתערבים והאשכנזים.

נוסח התפילה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – נוסח הרומניוטים

ליהודים הרומניוטים נוסח תפילה ייחודי הקרוי נוסח הרומניוטים, המאופיין בקרבה לנוסח הארץ ישראלי הקדום.

לאחר הגעת מגורשי ספרד לאזורי הבלקנים, התערבבו העדות היהודיות השונות זו בזו, וכך התבוללו חלק מהרומניוטים בין היהודים הספרדיים. חלק מהקהילות הרומניוטיות שנשארו, כמו בקורפו ובסלוניקי, הושמדו על ידי הנאצים, בעוד שבני קהילות אחרות, כגון בני קהילת יהודי אלבניה, עלו לישראל ונטמעו בתוך הציבור היהודי הכללי. בשכונת אהל משה בנחלאות שבירושלים קיים עד היום בית כנסת של רומניוטים יוצאי יאנינה בשם "בית אברהם ואהל שרה לקהילת יאנינה". בית כנסת זה משמר חלק מהפיוטים מהמחזור הרומניוטי והמנגינות של בני קהילת העיר יאנינה שביוון אך נוסח התפילה בו הוא נוסח הספרדים.

מקור השם

בהרצאה על הנושא "Romaniote Jews of Ioannina Greece" בכנס "Lecture presented on August 15, 2006 at the International Jewish Genealogical"‏[1] מובא דיון על מקור השם.

בעוד המונחים "יהדות אשכנז" ו"יהדות ספרד" מעידים על ארץ המוצא הגאוגרפי של היהודים, לא כן לגבי ה"רומניוטים". מקורו במאה ה-4, כאשר בירת הקיסרות הרומית עברה לקונסטנטינופול, היו בה יהודים אזרחי רומא. הם כונו, באנגלית Romaniotes-citizens of Roman. המונח בא לציין כי העדה היהודית היא ממוצא "הלניסטי" - מדובר ביהודים דוברי יוונית, אשר קלטו את תרבותם, סגנון החיים ומסורות מהסביבה הרומלית, כמו רוב קהילות המיעוטים באותם הזמנים: נוצרים או עובדי אלילים.

ביטוי לעובדת התאקלמותם של היהודים בסביבתם אפשר למצוא גם בשמות. אחד משמות המשפחה של יהודי יוון הוא: Moskos - שם ממוצא הלניסטי, המופיע במצבות בגרסאות שונות, כמו: Mordos, Molhos.

קהילת ארטה

סיפורה של קהילת ארטה (Arta) במערב יוון מובא באתר של הקהילה היהודית בניו יורק. היהודים הראשונים בעיר היו רומניוטים. הם באו מהערים קורינתוס ופטרס בחצי האי הפלופונסוס במהלך המאה ה-10. הם הגיעו לשם בעקבות גזרות שהוטלו עליהם במקומות מגוריהם ובשל ההרס שגרמו הפולשים הברבריים. כשבנימין מטודלה ביקר בעיר, בשנת 1173, הוא מצא בה קהילה יהודית של 100 משפחות. ראשי העדה היו רבי סולומון ורבי הרקלס. בעקבות מלחמות מקומיות יהודי העיר עברו בשנת 1246 לאי קורפו.

כאשר הביזנטים כבשו חזרה את העיר, שוקמה הקהילה היהודית והוקם בה בית כנסת בשם "Kehila Kedosha Tassavim". הוא היה בתוך האזור המבוצר של העיר (הקסטרו). היהודים ששבו מקורפו הקימו בית כנסת נפרד: בית הכנסת של בני קורפו, אשר בו התפללו לפי נוסח רומניוטי. הוקם בו גם בית מדרש.

בקרב יהדות בולגריה

אתר המוקדש ליהדות בולגריה מספר כי היהודים הראשונים הגיעו לבולגריה במאה ה-2, לאחר הכיבוש הרומי של המדינה. ליד העיר ניקופול על שפת נהר הדנובה נמצאה מצבה של היהודים שכונו בשם Romagnotes. האתר מספר עוד, כי בעקבות בואם של יוצאי ספרד ויוצאי אשכנז, התערבו ביניהם הרומניוטים ולא נותרו יהודים שנהגו בהתאם למסורתם.

אתר מהעיר סופיה מספר כי עד שנת 1640 היו בסופיה בירת בולגריה שלוש קהילות נפרדות, כאשר העתיקה שבהן הייתה של Romagnotes. רבה של העיר איחד את שלוש הקהילות באותה שנה.

הקהילה בארצות הברית

רוב רובה של הקהילה שבארצות הברית בעיר ניו יורק. בשכונת צ'יינהטאון נמצאים בית כנסת ומוזיאון The Kehila Kedosha Janina Synagogue and Museum של יוצאי העיר יאנינה ביוון. בבית הכנסת נערכות תפילות כמנהג הרומניוטים. ביקור במוזיאון מחייב תיאום מראש.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רומניוטים בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ המובא באתר הקהילה בניו יורק