רבי שאול בראך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שאול בראך)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: כתיבה לא אנציקלופדית, בעיות שפה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הרב שאול בראך
רבי שאול בראך.jpg
הרב שאול בראך
לידה ה'תרכ"ה
פטירה כ"ו בשבט ה'ת"ש (בגיל 75 בערך)
מקום פעילות קאשוי, קרולי, מאגנדורף
תחומי עיסוק התנגדות לציונות, סוגיות בתלמוד
תפקידים נוספים רב קאשוי, קרולי, מאגנדורף
חיבוריו משמרת אלעזר, דרושים, אהבה בי, סוגיות הש"ס, שאול שאול, אבות על בנים

הרב שאול בראך (כ"ט בשבט ה'תרכ"ה - כ"ו בשבט ה'ת"ש; 25 בפברואר 1865 - 5 בפברואר 1940) היה פוסק בממלכת הונגריה.

חייו

הרב שאול בראך נולד בשנת ה'תרכ"ה, לאמו ליבא (בת הרב יעקב מאיר צבי פרידלנדר מחבר הספר "דרך ימה") ולאביו הרב אלעזר בראך, שם משפחתו של סבו לא היה בראך. המשפחה שגרה מדורי דורות בעיר פרערא שבצ׳כיה, נקראה פרערא על שם עירם. סבו של הרב שאול יחד עם ששת אחיו שינו את שמם, מפרערא לבראך. נשא לאישה את רבקה בת הרב נפתלי צבי.

רבנות

כשבע עשרה שנה לפני פטירתו, בסביבות שנת 1923 התמנה לכהן כרבה של העיר קאשוי. במשך ארבעה עשר שנים כיהן כרבה של העיר קרולי ובמשך שמונה עשר שנה כיהן כרבה של העיר מאגנדורף, כיום בדרום מערב סלובקיה (ביידיש: מאגענדארף, הונגרית:Nagymegyer, סלובקית:Velký Meder). בכל עיר בה כיהן כרב היה מוסר ומפיץ לציבור את משנתו החריפה נגד הציונים וכנגד אגודת ישראל. כתב עליהם:

כל מי שמאמין בתורת משה ירחק מאד מאהלי ציונים ומזרחים וימנע מלאכול ולשתות אצלם כמו אצל נכרים והי' ראוי להבדילם מקהל ישראל כמו שעשו אבותינו עם הצדוקים ובייתוסים והקראים... ובענין חברת אגודת ישראל לא אכחד מלחוה דעתי הנה הגאון הקדוש יודא זצ"ל גרינוואלד בספרו אל הגאון הצדיק מו"ה יוסף חיים זאנענפעלד התמרמר מאד על השמועה שהגאון הנ"ל התחבר עצמו אל חברא זו וביקש מאתו שיעמוד כנגדם.

"אבות על בנים: ביאור על מסכת אבות", דפוס יעקב ווידער, סמיהעאלי תרפ"ו. עמ' כז.

היה ידוע ושמו התפרסם למרחקים, הוא נחשב בדורו כגאון הדור של רבנים רבים מפורסמים ומוכרים באזור הונגריה. פרסם במשך חייו כעשרת ספרי רוח תרבות והלכה בנושאי דת בתחומים ובעניינים שונים. על שמו נוסד בית הספר "שאול בחיר ה'" ממנו יצאה הביוגרפיה שלו על ידי תלמידי בית הספר וכן על ידי אנשי רוח שהלכו לאורו. ביום שני כ"ו בשבט ה'ת"ש 5 בפברואר 1940 נפטר הרב שאול בראך.

ספריו

לקריאה נוספת

ישראל ארליך, שאול בחיר ה', באתר HebrewBooks

קישורים חיצוניים