רבי שרגא פייבל דנציגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שרגא פייבל דנציגר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי שרגא פייבל דנציגר (נפטר כ"ב בתשרי תר"ט, 1848) מגריצא, היה אדמו"ר ורב פולני, מנהיג חסידי וורקא לאחר פטירת רבי יצחק מוורקא. בנו היה רבי יחיאל דנציגר, אבי שושלת אלכסנדר.

ביוגרפיה

בנו של רבי צבי הירש מוורשה. אביו היה מתנגד. היה תלמידו של רבי יעקב מליסא, ה"נתיבות המשפט". בהשפעת גיסו רבי מאיר חיים, אחיינו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב, נמשך לתנועת החסידות, ונסע לחצרו של החוזה מלובלין. לאחר פטירת החוזה מלובלין דבק ברבי שמחה בונים מפשיסחה. היה אחד מחמשת התלמידים שנשלחו על ידי רבי בונים לחתונה הגדולה באוסטילה לייצג את שיטת פשיסחה. רבו שלחו לחתונה זו על תקן "חסיד".

לאחר פטירת רבי בונים, קיבל יחד עם רבי יצחק מוורקא את בנו רבי אברהם משה מפשיסחה לאדמו"ר, ולאחר פטירתו של האחרון, היה בראש חסידי רבי יצחק. לאחר פטירת רבי יצחק בשנת תר"ח, קיבל את האדמו"רות ובחג השבועות שנת תר"ח הגיעו אלפי חסידי וורקא לחצרו בעיר מאקאוו (מקוב מזובייצקי). לאחר חצי שנה הוא נפטר והאדמו"רות עברה לבני רבי יצחק, רבי מנחם מנדל מוורקא ורבי יעקב דוד מאמשינוב.

במהלך השנים כיהן ברבנות מספר קהילת בפולין, שעפס, גומבין, גריצא ומאקאוו.

בניו היו רבי לוי יצחק, חתנו של רבי שמחה בונים מפשיסחה ורבי יחיאל דנציגר, אבי שושלת אלכסנדר, שכיהן לאחר רבי דב בעריש מביאלה, ממלא מקומו של רבי מנדל מוורקא. חתנו היה רבי ראובן יהודה (לייב) נויפלד, רבה של קהילת נובידבור מזובייצקי.

הוציא שו"ת בהלכה, וכן נותר ממנו כתב יד מדברי תורתו על התורה. דברי תורתו הובאו על ידי אדמו"רי בית וורקא ואלכסנדר, בפרט בספר ישמח ישראל של נכדו רבי ירחמיאל ישראל יצחק דנציגר.

לקריאה נוספת

  • יצחק אלפסי, אנציקלופדיה לחסידות - אישים, כרך ג' בערכו.
  • אברהם יצחק ברומברג, מגדולי החסידות חלק ד', על רבי שרגא פייבל דנציגר, רבי יחיאל דנציגר ורבי ירחמיאל ישראל יצחק דנציגר. תשי"ד.

קישורים חיצוניים