חסידות ראדוויל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות ראדוויל או ראדיוויל היא שושלת חסידית שנוסדה בווהלין (כיום אוקראינה) באמצע המאה ה-18. אבי השושלת היה רבי יצחק מראדוויל, בנו השני של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב. אדמו"רים נוספים כיהנו בראדוויל, אף הם צאצאי רבי יחיאל מיכל, דרך בנו רבי יוסף מיאמפולה.

תולדות החסידות

רבי יצחק נולד בשנת תקי"א (1751). נישא לבתו של הרב משה שוהם מדולינה. כיהן כרב בראדוויל. לאחר מכן נישא לבתו של רבי צבי הירש מנדבורנא ה"צמח ה' לצבי" ועבר לנדבורנה אך לאחר תקופה קצרה חזר לראדוויל. לאחר תקופה בהשפעת החוזה מלובלין נעשה לרב באפטשנה וכן כיהן ברימינוב, בוטושאן, פאליטשאן ויאס. ספרו "אור יצחק", על התורה פרקי אבות וליקוטים. יש בו דברי תורה שגילו לו מן השמים: "אחיי אגלה לכם סוד נפלא שלמדתי ביום אתמול בלילה בגן עדן העליון בחלום" (פרקי אבות עמ' קצז). נפטר בי"א באייר תקצ"ה (1835).

ילדיו מזיווג ראשון היו:

מזיווג שני:

  • אשת הרב צבי בן רבי ישעיה מהאליטש.

דור שני

בנו רבי דן מיכלאוויטש מילא את מקומו. היה חתנו של רבי אברהם יהושע השיל מאפטא ("הרב מאפטא"). נפטר בכ"ה בסיון תר"א (1841). חתניו היו רבי שלום יוסף פרידמן מסדיגורה ורבי יצחק טברסקי מסקווירא.

חתנו של רבי יצחק, רבי ישעיהו מושקט מפראגא, כיהן אף הוא באדמו"רות. נולד בשנת תקמ"ג לרב יעקב משה. היה מגדולי תלמידיהם של המגיד מקוז'ניץ ושל בנו רבי משה מקוז'ניץ. חסידיו היו מרובים. חיבר את הספרים "הרי בשמים", "עצי בשמים"[1] ו"ראשי בשמים"[2]. בנו רבי אברהם מאיר מביאלוברזיג, חתנו של רבי יצחק מוורקא, נפטר בשנת תרי"ב בחיי אביו.

דור שלישי

בדור השלישי כיהן בנו של רבי דן, רבי שמואל יחיאל מבוטושאן. בזיווג ראשון היה חתנו של רבי יוסף מאוסטילה. חתונתו מפורסמת ונחשבת לחתונה החסידית הכי גדולה, בה השתתפו מאות אדמו"רים גדולים (לפי המסורת, מאתיים לובשי לבן, אז הלבוש האדמו"רי) עקב חשיבותם של המחותנים, רבי אברהם יהושע השיל מאפטא ורבי מרדכי מנישכיז. בחתונה זו היה אמור להיות חרם על חסידות פשיסחא, אך חמישה מתלמידיו של רבי שמחה בונים מפשיסחה נסעו לחתונה זו והצליחו לבטל את ההתנגדות. חתונה זו מכונה "החתונה הגדולה באוסטילה". בזיווג שני נישא לבתו של רבי יוסף מטורטשין, בנו של החוזה מלובלין. נפטר בו' בניסן תרכ"ב (1862). בן נוסף של רבי דן היה רבי לוי מראדוויל.

דור רביעי

נכדו של רבי ישעיהו מפראגא, רבי דוד גולדמן (בן רבי אברהם מאיר) כיהן אף הוא כאדמו"ר. היה בעל אחוזה אך חסידי סבו רבי יצחק מוורקא מינוהו לאדמו"ר. התגורר בחמלניק ולאחר מכן בקילץ שם החל לכהן באדמו"רות. נפטר בט"ז בחשוון תרפ"ד (1924). בנו רבי ישעיהו מילא את מקומו. לפני פטירת אביו כיהן כרב בבוסק.

בנו של רבי לוי מראדוויל, רבי מרדכי, כיהן בראדוויל. בן נוסף של רבי לוי היה רבי דן מקונסטנטין, חותנם של רבי שלמה שמואל מצ'רנוביל, ורבי חיים משה הכהן קאהן.

הדור החמישי והשישי

אחרי רבי מרדכי מראדוויל כיהן בנו רבי לוי משה יהודה מברוד ואחריו בנו רבי יחיאל מיכל מקלויזנבורג-בראד.

החסידות לאחר השואה

רבי שלום מיכלוביץ', בנו של רבי יחיאל מיכל מבראד כיהן כאדמו"ר מבראד-ראדוויל. היה חתנו של רבי משה יהושע לנדמן מבנדר. בזמן השואה התגורר בבוקרשט. עלה לארץ בשנת ה'תש"ח[3] והתגורר בראשון לציון. מאוחר יותר עבר לבורו פארק. היה דרשן וסיפר רבות על צדיקים רבים שהכיר מרומניה. נקבר בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק. חתניו הם רבי ישעיה טברסקי מצ'רנוביל ארצות הברית, רבי יהושע רוקח ממחנובקה ורבי יוסף רוזנבוים מקאליש.

בנו של רבי שלום היה רבי אברהם מראדוויל מונסי (חתן רבי שמואל צבי מספינקא), נפטר בג' בתשרי תשע"ה (2014) ונקבר בבית החיים בבני ברק.

  • רבי יוסף יצחק בנו של רבי אברהם ממלא מקומו כאדמו"ר מראדוויל מתגורר במונסי, חתן רבי יוסף מאיר אייכנשטיין האדמו"ר מזידיטשויב מונסי[4].
  • רבי משה יהושע בנו של רבי אברהם מכהן כאדמו"ר מבראד ומתגורר במונסי, חתן רבי דוב בעריש שפירא האדמו"ר מנאראל.  
  • רבי יחיאל מיכל בנו של רבי אברהם מכהן כאדמו"ר מראדוויל ומתגורר בבורו פארק. בה'תשס"ה הוציא לאור את הספר "אור יצחק" במהדורה חדשה. חתן דודו רבי ישעיה טברסקי מצ'רנוביל.
  • רבי מרדכי בנו של רבי אברהם מכהן כאבד"ק ראדוויל ומתגורר במונסי, חתן הרב יהושע זייבלד רב קהילת אלטשטאדט בירושלים.


לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ רבי ישעיה בן רבי יעקב משה מושקט מפראגא, עצי בשמים, באתר היברובוקס
  2. ^ רבי ישעיה בן רבי יעקב משה מושקט מפראגא, ראשי בשמים, באתר היברובוקס
  3. ^ מכתב הנהלת מרכז אגודת ישראל בא"י להנהלת שיכון עירוני ביד אליהו בבקשה לסדר דירה לרב המפורסם רבי שלום מיכלוביץ
  4. ^ נכד האדמו"ר רבי שלום מזידיטשוב צפת


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0