תפירה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונה של מכונת תפירה ישנה


תפירה היא פעולת חיבור בדים באמצעות חוט. תפירה יכולה להתבצע כמלאכת יד או כעבודה, ביד (באמצעות מחט) או במכונת תפירה.

בדרך כלל תך התפירה נסתר מעין, אך עם הופעת מכונת התפירה החשמלית בעלת התכים המשוכללים, ובעיקר מכונת האוברלוק, החלו תכי תפירה להוות גם קישוט לבגדים. אף המסורת של בחירת צבע החוט כך שייטמע בצבע הבד הולכת ונזנחת, עם הפוך תכי התפירה לקישוטיים יותר, ודומים יותר לרקמה.

תכי תפירה

מיכלב

"מיכלב" מלשון חיבור, כליבה. תך זמני המיועד להצמדת חלקי בד עד שייתפר התפר האמיתי. נוח למדידת בגדים יותר מחיבור סיכות. כמו כן, יתרונו הוא שאין סכנה כי ישבור את מחט מכונת התפירה (בניגוד לחיבור בסיכות). כמו כן, אינו משאיר סימנים רבים בבד במקרה של פרימה.

כדי לתפור תך זה יש להעביר את החוט דרך הבד למעלה ולמטה ללא חזרות. קל למשוך את החוט החוצה בסיום השימוש בתפר. שימוש נוסף הוא לצורך כיווץ בד, כאשר יש לכווץ רק צד אחד של חלקי הבד המוצמדים.

ישנם סוגים שונים של תכים מכליבים, לאזורים שונים בבגד.

יתרונות התך הם בחוט המיוחד שבו משתמשים, שהוא חוט לא מפותל (לא שזור), ואינו משאיר סימנים בגיהוץ.

התכים המכליבים השונים משמשים לדוגמה:

  • להפנות עיבוד של דש הג'קט או החצאית
  • למקם מכפלת
  • לבדוק את מידות החלקים לפני תפירה ממשית במכונה
  • להעביר סימוני גיזרה לבגד כשאין אפשרות להשתמש בגיר

תך נסתר

כשמו כן הוא, נסתר. תך זה משמש לתפירת מכפלות בבגדים אלגנטים, מכנסים, חצאיות ושמלות מצמר ובבדים עבים בעיקר.

קיימת מכונה לביצוע תך זה הנהוגה בתעשייה ואצל חייטים. בהיעדר הציוד, ניתן לבצע תך זה גם באמצעות חוט ומחט. קיימים שני סגנונות של תכים נסתרים ידניים, רגיל ומוצלב.

לצורך ביצוע תך נסתר יש לבחור חוט בצבע דומה לצבע הבד, ולבצע תך דומה למכלב, אלא שהוא צפוף, ובכל פעם שעובדים לצד הימני (הקדמי) של הבדים, לוקחים רק חוט אחד מן הבד. כך משתלב התך במרקם הבד. יש להזהר ולא למתוח את הבד יתר על המידה, פן יווצרו שקעים שייראו מצידו הקדמי של הבד.

זיגזג

תך מכונה. התך קיים במכונות תפירה ביתיות, במכונות זיגזג או במכונות ישנות בהן יש אביזרים מיוחדים אשר הופכים את התך לזיגזג.

הזיגזג משמש לגימור קצוות הבד (בהיעדר מכונת אוברלוק), לרקמות שונות ואפליקציות, לעיבוד אבקות הכפתורים וכן לתפירת בדים גמישים גם כן כתחליף לאוברלוק. ניתן לכוון תך זה גם באורכו וגם ברוחבו.

אוברלוק

באנגלית "אוברלוק" הוא הלחם של המילים אובר (מעל) ו-לוק (נעילה).

תך האוברלוק מיועד בעיקר לעיבוד קצוות בדים. קימים סוגים שונים של מכונות אוברלוק, לפי מספר סלילי החוטים שהם נושאות: 3-5. במכונת אוברלוק משוכללות ניתן לבצע גימורים שונים באמצעות מתיחה שונה של החוטים השונים, והסטת מחט התפירה במרחקים שונים.

מכונת האוברלוק מצוידת גם בלהב החותך את שאריות הבד תוך כדי התפירה.

תפר האוברלוק מצטיין בגמישות, ולכן נוהגים לתפור בעזרתו בדים בלי מתיחות - אלסטיות כגון סריגים, טריקו, בגדי ים, הלבשה תחתונה וכדומה.

תך כלה

נקרא גם אז'ור, על שם הריקמה הלבנה על כלי לבן לבית.

תך הנעשה במכונה, כגימור בבדים דקיקים כשיפון ואורגנזה. נעשה בעזרת מכונת אוברלוק לה יש חלק המיוחד לתך זה, או בתפר זיגזג קטן מאד וצפוף.

במכונת אוברלוק התך נעשה על ידי צמצום התפר לרוחב מינימלי, קיצור התפר, ומתיחת החוטים כדי ליצור מראה סיומת דקיק ביותר.

לעיתים מכניסים בתך כלה חוט שקוף וקשה כחוט דיג, והוא נותן לגימור מראה מסולסל.

ראו גם

קישורים חיצוניים