סריגה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סליל צמר, מסרגות וכובע חורפי סרוג
גראפיטי סרוג

סריגה היא אחת ממספר דרכים להפוך חוט או סיב ליריעה. תוצר הפעולה נקרא סריג. בניגוד לבדים ארוגים, שבהם חוטי השתי קלועים בחוטי הערב בהצלבה, בדים סרוגים מכילים שורות מקבילות של חוט אחד מתמשך. השורות מחוברות האחת לשנייה באמצעות לולאות, הנקראות "עיניים", שבהן לולאות קצרות של חוט משורה אחת, כרוכות סביב לולאות מהשורה הסמוכה. בדים סרוגים מחוט דק נקראים גם "טריקו". סריגה יכולה להיות מבוצעת בעבודת יד או במכונות. על אף שבדרך כלל נהוג לחשוב כי רק צמר (טבעי או סינתטי), כותנה, פשתן ועוד חוטים מהצומח משמשים לסריגה, הרי ניתן לסרוג מכל סוג של חוט גמיש. מאז המצאת מכונות הסריגה ובעיקר עם התפתחות חומרים מעשי ידי אדם, משתמשים בבדים רבים סרוגים ולא ארוגים, כיון שלסריגים ולאריגים יש תכונות שונות, כך שמתאימים אותם למטרתם.

מפני שדוגמאות הסריגה מורכבות מכמה צורות של קיבוץ עיני ימין או שמאל, נוצרו ראשי תיבות מקובלים למונחים ברוב השפות[1], ועם הגלובליזציה נוצרו סימנים בין לאומיים[2].

אופני העשייה הנפוצים ליצירת סריגים

סריגה בשתי מסרגות (אנ') (המכונות גם שיפודים) בדרך כלל בעלות חוד בצד המשמש לסריגה ובליטה בצד השני שמונעת מהעיניים ליפול מהשיפוד. על שני השיפודים סורגים עיניים, שנקראות עין ימין, ועין שמאל. כאשר רוצים לסרוג משהו גדול, רחב מאוד או שני פריטים זהים בבת אחת, משתמשים במסרגה עגולה שיש לה שני קצוות מחודדים המחוברים זה לזה בצינור ארוך וגמיש. מסרגה זו מכונה 'מסרגה עגולה'. ניתן לעשות גם סריגה במסרגה אחת.

אם רוצים לסרוג פריט קטן ללא תפרים, כלומר בעיגול אפשר גם להשתמש בערכה של ארבע או חמש מסרגות דו צדדיות המכונים 'שיפודי גרביים' או סריגה בחמש מסרגות.

בזמן העתיק, יצרו סריגים בעזרת מחט, בליפוף על כל עין לחוד, באופן עשייה שנקרא Nalbinding (אנ').

עבודת צינורה (צר'), הנקראת גם קרושה, הנעשית במסרגה אחת עם וו בקצה, שבה מצנרים עיניים, חצאי עמודים, עמודים, עמודים כפולים, עמודים משולשים. יש שיטה שבה סורגים שרוכים או אפילו משטחים על קרש[3] או סליל, בהם תקועים מסמרים בולטים או מקלות קצרים. בשיטה אחרת מתבצעת סריגה על אצבעות או בעזרת הזרועות ללא שום מסרגה. בכל אופני הסריגה, נוצרות דוגמאות שונות על ידי שילובים של העיניים. השימוש היומיומי במילה ״סריגה״ נוגע לרוב למלאכת היד, שבה נסרגים במסרגה או בצמד מסרגות, סוודרים, שמלות, צעיפים, כובעים, בובות ועוד.

הסריגה בהיסטוריה

הסריגים העתיקים ביותר שנמצאו, נכון לשנת 2004, הם קטעים שנסרגו בטכניקת Nalbinding, תוארכו לשנת 256 לפני הספירה ונמצאו בחפירות דורא אירופוס[3], הנמצאת בצפון סוריה המודרנית. כמה סריגים עתיקים נוספים נמצאו גם במצרים, כשברוב המקרים מדובר בגרביים, שכונו גרביים קופטיות[4], ובהמשך נקראו גרביים רומיות-מצריות. הסריגה התפתחה בארצות הים התיכון עוד לפני הספירה ומשם התפשטה לאירופה. במקור הסריגה הייתה מקצוע גברי. בימי הביניים סרגו בעיקר כפפות, גרביים וצעיפים לאנשי כמורה רמי מעלה, מחומרים יקרים: משי, חוטי כסף וזהב. הגילדה המקצועית הראשונה לסריגה הוקמה בפריז בשנת 1268. סריגה הפכה לעיסוק ומקצוע ביתי לנשים רק בשלהי המאה ה-15, בתקופה שבה הבנים נשלחו לחינוך ציבורי שבו למדו כתיבה, קריאה וחשבון, והבנות שחונכו בביתן או במנזר, קבלו חינוך שמכשיר אותן להיות עקרות בית[5]. כבר במאה ה-14 מתחילים לראות בכנסיות ציורים של מדונות סורגות. עליית הפופולריות של גרביים סרוגים חלה בסוף המאה ה-17 - בין מיליון לשני מיליון זוגות גרביים סרוגים יוצאו מבריטניה לשאר אירופה. בתקופת המהפכה הצרפתית שיחקה הסריגה תפקיד חשוב ודוגמאות הסריגה שימשו להעברת מסרים סודיים בין המורדים. בשנת 1884 יצאה לאור בצרפת The Complete Encyclopedia of Needlework[6]. בפרק 10 המוקדש לסריגה, מוצאים הוראות להעלאת עיניים, סריגת גרביים, חיזוק ותיקוני סריגה. הוראות לסריגת קטעים לעיטור כלי מיטה, פסי תחרה לעיטור בגדים או מדפים. כל הפריטים שימושיים ומיועדים לקישוט הבגדים או הבית.

לאורך חופי אנגליה, היו הרבה דייגים וספנים, לבושם כלל תמיד סוודרים חמים מצמר כבשים. בחלקים נבחרים של הסוודרים הללו נסרגו תמיד דוגמאות מעניינות[7], לא רק כדי שהסורגת לא תשתעמם, אלא גם כדי לסמן מאיזה אזור ולעיתים אף מאיזה כפר בא לובש הסוודר הזה. על פי סיפורים עממיים, דוגמאות אלו עזרו להחזיר את גופות הדייגים שטבעו לכפר שממנו באו. על כן שמות חלק מהדוגמאות הוא על שם המקומות או האזור ממנו באו.

סריגים שימשו במשך שנים רבות בעיקר לבגדי ספורט ונופש, אך בשנת 1927 אלזה סקיאפרלי (אנ') עיצבה סוודר שבו צורת עניבה[8]. מרגע שהיא מופיעה עמו בציבור נפתחה הדרך ללבישת סוודרים בכל מקום ולא רק בחופשה או על מגרש הטניס.

בזמן מלחמת העולם הראשונה[9] ומלחמת העולם השנייה[10], נרתמו נשים בכל רחבי אירופה לסריגת גרביים וכובעים חמים לחיילים בחזית. בארצות הברית נשים סרגו לחיילים בעידוד הרשויות ואף חוברו והולחנו שירים המהללים את הסורגות והסורגים לחיילים[11]. הנשיא וודרו וילסון [Woodrow Wilson] במחווה סמלית, הכניס כבשים לרעות על מדשאות הבית הלבן.

אצלנו במלחמות ישראל, דוגמת מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, סרגו נשים 'כובעי גרב' לחיילים.

בתחילת המאה ה-21, הסריגה על כל צורותיה משמשת גם ליצירת אמנות, כחלק מ'אמנות הסיבים'. כמו כן, נשים רבות ברחבי העולם נוהגות לסרוג לאנשים שנזקקים לכך, פריטים שימושיים[12] כגון בגדים ושמיכות לפליטים ויתומים, כובעים לחולי סרטן, בגדים זעירים לפגים ועוד[13].

סריגת משטחים מהם אפשר לתפור פריטים

בסריגה מסוג זה משתמשים בדרך כלל בשתי מסרגות ישרות ומחודדות בקצותיהן. עובי המסרגות, בשילוב עם עובי חוט הצמר ומתח הסריגה יקבעו את מידת הצפיפות של הסריג. בכל אופני הסריגה נהוג לסרוג דוגמית לקנה מידה, כדי לדעת כמה עיניים יש להעלות על המסרגה ולקבל סריג במידות הרצויות, כי לא כל סורג או סורגת יוצרים באותו מתח.
בתחילת הסריגה יוצרים בדרך כלל בסיס של לולאות הקשורות אחת לשנייה, סביב אחת המסרגות ("העלאת עיניים"). המסרגה השנייה משמשת כדי להגיע לכל אחת מהלולאות בזו אחר זו, ולשלב בתוכן לולאה חדשה מחוט הסריגה. בצורה זו נוצרת שורה חדשה של לולאות בראש שורת הלולאות הקודמת.

ניתן לסרוג בשורות הלוך וחזור, או באופן מעגלי, בדרך כלל על ידי שימוש במספר מסרגות, או ב'מסרגה העגולה'.

שתי העיניים הבסיסיות הן ימין ושמאל. למעשה, שתי העיניים הללו הן זהות. זוהי למעשה אותה הפעולה בהיפוך. עין ימין נוצרת על ידי הכנסת המסרגה בחלק האחורי של הלולאה ומשיכת החוט כדי ליצור לולאה חדשה, בעוד שעין שמאל נוצרת על ידי הכנסת המסרגה בחלקה הקדמי של הלולאה, ומשיכת החוט כדי ליצור לולאה חדשה.

סריגה ללא תפרים

סריגה במעגל, על גבי כמה 'מסרגות גרביים' או על 'מסרגה עגולה', יוצרת סריג ללא תפרים[14]. במקרה זה יש לזכור שסורגים כל בזמן על אותו הצד של הסריג, ויש להתאים את הדוגמה לכך.

ניתן לסרוג כך ששורה אחת היא עיניים ימניות והשורה הבאה היא עיניים שמאליות וחוזר חלילה. סוג סריגה זו משמש בסריגה תעשייתית של חולצות טי וסריגים שיוצרו על ידי מכונה. דוגמה שונה תיווצר אם כל השורות תהיינה לאותו הכיוון. ניתן ליצור מרקמים שונים על ידי שילובים שונים של שני סוגי העיניים ושל שני סוגי חוטים או יותר.

סריגה ללא תפרים מקובלת מאוד בבגדי תינוקות וילדים, גרביים[15] כובעים ושרוולי סוודרים.

שילוב צבעים בסריגה

אפשר לשלב צבעים ודוגמאות תוך כדי הסריגה, לא רק על ידי החלפת עין ימין בשמאל, אלא גם על ידי סריגה של כמה צבעים במקביל באותה שורה. כך אפשר ליצור צורות, תבניות ודוגמאות מצבעים שונים. במקרה כזה יש לעבוד עם שני חוטים בצבעים שונים ולהחליף חוט בכל פעם על פי מספר העיניים הרצוי. אפשר ליצור מגוון רחב וצבעוני על ידי כך. אפשר גם לסרוג בחוטים בעלי צבעים מתחלפים היוצרים בעת הסריגה דוגמאות צבעוניות מגוונות.

דוגמה לאמן סריגה אנגלי מוביל בתחום הוא קאפה פאסט (אנ'). בספרו "Glorious Knitting" ניתן למצוא דוגמאות עשירות ומגוונות לסריגה בצבעים רבים ומשתלבים.

עבודת צינורה

סריגה מסוג צינורה (צר'), המוכרת בלעז בשם Crochet, מתבצעת על ידי מסרגה אחת צרה עם קצה מעוקל המיועד לעזור בתפיסת ומשיכת חוט הסריגה. בעברית אופן העשייה הזה נקרא לצנר או לעבוד בצינורה.
בסריגה זו מתחילים ביצירת לולאה ראשונית ולאחר מכן מושכים באמצעות המסרגה חוט דרך הלולאה הקיימת. כך שבכל פעם ישנה לולאה אחת שאיתה עובדים ודרכה משחילים את החוט וכך יוצרים את הלולאה הבאה. סוג סריגה זה ידוע גם כקרושה.
שיטת סריגה זו משמשת ליצירת מפות ווילונות, וכן לסריגת כיפות וכובעים. היום מאוד מקובלת עבודת צינורה בצורה חופשית (Free form Crochet) שממנה יוצרים כל מה שרוצים (כולל חפצי אמנות) ועיקרה שאין צורך לחזור על אותה הדוגמה כל הזמן.

משנת 2012[דרוש מקור] החל שימוש ב'חוטי טריקו': חוטים העשויים מבדי טריקו. חוטים אלו עבים יותר ומשמשים בצורה הזו לסריגת שטיחים וסלסלות.

ביו אמני תנועת הדאדא, הייתה סופי טויבר-ארפ שיצרה חלק ניכר מיצירותיה בעבודת צינורה ורקמה משכלת[16].

בין ראשוני האמנים בעבודת צינורה בצורה חופשית (אנ') היו סילביה קוש (Sylvia Cosh) ג'יימס וולטרס (James Walters), ופרודנס מאפסטון (Prudence Mapstone)[17][18].

דוגמאות שונות יכולות להיווצר גם על ידי שילוב חוטים בצבעים שונים או מרקמים שונים.

סריגה תעשייתית

במפעלי הסריגה נעשה תהליך הייצור במכונות סריגה. ישנה הבחנה בין שני סוגי מכונות: מכונות סריגה שטוחות ומכונות סריגה עגולות. מכונות הסריגה העגולות הן בעלות כושר ייצור גבוה ומיועדות בעיקר לסריגת הלבשה תחתונה, גרביונים ועוד פריטים המיוצרים מחוטים דקים. מכונות הסריגה השטוחה הן מכונות הסריגה הקלאסיות. במכונות אלה מייצרים את המוצרים הקלאסיים - סוודרים. טכניקת הסריגה שלהן מאפשרת מגוון דגמים. כל מכונות הסריגה החדשניות המיוצרות בתחילת המאה ה-21 הן ממוחשבות ומתוחכמות מאוד מבחינת כושר הייצור.

תהליך הייצור הוא כדלקמן: את החוט מעבירים במכונות סלילה דרך גלילי שעווה כדי לתת לו מעטה שמנוני שיעזור בתהליך הסריגה. את סלילי החוטים מניחים על המכונות ומשחילים אותם דרך מובילי החוטים. את דוגמת הסריגה שמתוכנתת מראש על גבי דיסקט מעבירים אל המכונה. בתהליך הסריגה נסרגים בדים שעוברים אשפרה (גיהוץ בעזרת אדים). את הבדים המגוהצים מעבירים למחלקת הגזירה ומשם למתפרות ולמחלקות האריזה. סביב מפנה המאה ה-21 עבר רוב ייצור הטקסטיל בעולם לסין. תהליך זה לא פסח אף על מדינת ישראל. רוב מפעלי הסריגה בארץ נסגרו. נותרו מספר מפעלים בודדים אשר מייצרים לשוק המקומי ואשר נותנים שרותי סריגה למעצבים. מפעלים אלה מרוכזים בעיקר בגוש דן.

סריגה בישראל

סריגה בישראל. תל אביב הקטנה - שדרות רוטשילד

במלחמת השחרור סרגו בישראל 'כובעי גרב' ללוחמי ה'פלמ"ח' כך גם ביתר מלחמות ישראל.

בשנות החמישים והשישים בארץ ישראל נפוץ בארץ ספר שנועד לבנות הנעורים, 'לבת וגם לבן לא יזיק לדעת', מאת אסתר קל. בפרק 'ימין ושמאל' בעמוד 90 מסופר כיצד המחברת סירבה ללמוד לסרוג ואיך אביה לימד אותה לסרוג.

באספות בקיבוצים סרגו רוב החברות סוודרים לילדים, לגברים ולעצמן.

הסופר אורי אורלב פרסם ספר בשם 'סבתא סורגת' עם איורים של אורה איתן, בהוצאת 'מסדה', 1981, מספר קטלוגי 00–2313.

השם סבתא סורגת שימש גם מעין כינוי גנאי לעגני לנשים מבוגרות שסורגות. כמו כן זה כינוי ישראלי 'סבתא סורגת' למשחק לשני ילדים שבו קולעים מעין רשת לולאות בין שתי הידיים בעזרת לולאה חוט או חבל. בארצות אחרות המשחק נקרא String figures[19][20] או Cat's cradle.

עם התרחבות הייצור המתועש של מוצרים סרוגים ירדה קרנה של הסריגה כמלאכת יד. עלות הצמר הייתה לעיתים גבוהה ביחס לעלות רכישת סוודר שיוצר במדינות עניות.

אף על פי שאנשים רבים מעדיפים ללבוש סריגים מתועשים זולים ונוחים לכביסה במכונה, יש גלים של עניין מחודש בסריגת יד, אנשים שמחפשים ביטוי אישי, או כאופן יצירת אמנות[21] ; סבות טריות שסרגו בצעירותן, הפסיקו לסרוג וכעת כשנולדים נכדים, מגלות את שמחת היצירה של בגדי תינוקות ; נשים שסורגות בהתנדבות לפגים[22], להם קשה לקנות בגדים מתועשים ; סריגת כובעים וצעיפים לנשים שעברו טיפולי סרטן[23]. כמו כן ישנן נשים שיוצרות לעצמן ולחברות צעיפים ייחודיים, שנלבשים לא רק בחורף אלא בקיץ כשמיזוג האוויר מקפיא אולמות ותחבורה ציבורית. גם במאה ה-21 ישנם בתי ספר שבהם מלמדים סריגה כחלק ממערכת הלימוד[24].

כניסתן של הרשתות החברתיות באינטרנט והמסחר המקוון חידשו את העניין בסריגה בקרב הדור הצעיר בישראל, וכך גם במדינות נוספות. כמו כן, סריגה במסרגה אחת ממשיכה להיות נפוצה, בין השאר לצורך סריגת כיפות, כובעים, שמיכות לתינוקות ועוד.

סריגה ומדע

סורגות פיתחו במשך הדורות פתרונות לעיצוב סריגים בעלי צורות בעזרת קנה המידה, מדידת הגוף או החפץ שאותו התכוונו להלביש. הן חישבו ופיתחו טבלאות ליצירת הבגדים הללו לכל המידות הנחוצות. אחד הפיתוחים המאתגרים היה רעיון הגרב, שצריכה לכסות כף רגל, עקב וקרסול, כך שהחלק של הקרסול צריך להיות סרוג כך שלא יגלוש למטה. אין פלא אם כך שמתמטיקאיות מצאו דרך להשתמש בסריגה וצינורה כאמצעי להדגים צורות מתמטיות שקשה היה להדגימן בצורה אחרת[25]. גמישות הסריג מאפשרת תמרון הצרה-הרחבה בכל נקודה רצויה.

ב-2004 פרסמו המתמטיקאית ההולנדית הינקה אוסינחה (אנ') יחד עם בעלה ברנד קראוסקופף דגם של 'יריעת לורנץ'[26] מצונרת בצינורה.

בשנת 1981, סטודנטית הראתה לסורגת אליזבט זיממרמאן (אנ') איך לעשות טבעת מביוס מפיסת ניר ארוכה וצרה. אליזבט מיד חשבה איך ליצור צעיף כזה, היא סרגה פס ארוך, סובבה קצה אחד, תפרה את הקצוות בתפר נסתר וצעיף המוביוס הראשון נולד[27]. בשנת 2002 מרים ב.כ. קבלה את הספר וחשבה שודאי אפשר ליצור זאת ללא התפר הנסתר אלא בחתיכה אחת ללא תפרים, היא יצרה זאת במסרגת צינורה[28]. היא הפיצה את הרעיון בקבוצת סורגות על המרשתת, ובחורה אחת מביניהן תרגמה את זה מיד לסריגה ב-2 מסרגות. בשנים שלאחר מכן החלה טכניקה זו לקבל את הכינוי צעיף אינסופי (בלעז מוכר גם כ-Infinity Scarf).

מחקרים חדשים מראים שבעזרת הבנת המבנה הגמיש של סריגים אפשר להבין, להדגים ולחקור רעשי אדמה[29]. כמו גם מחקרים של פיזיקאים שלומדים מגמישות הסריגים איך ליצור חומרים תעשייתיים בעלי תכונות מוזמנות ייעודיות[30].

מחקרים על מבנה סריגים מאפשרים גם מחקרים על מכניקה[31]. ובתורת החומרים.

האמנית מרגרט נזון (Margaret Nazon), קנדית ילידית, יצרה דימויים אסטרונומיים בסריגה[32] ורקימה.

בניסיונות לבדוק את השפעת המוזיקה על המוח[33], חיברו אדם למכונת סריגה ממוחשבת שתרגמה את תגובות המוח לשמיעת המוזיקה לדוגמת סריגה.

בבוליביה גייסו נשים סורגות, כדי ליצור מסתם ללבבות של תינוקות שיש להם חור בלב[34]. המתקן, שנקרא Nit Occlud ופותח על ידי הקרדיולוג פרנץ פרוידנטל (אנ'), מיוצר באופן תעשייתי עבור ניתוח למבוגרים, אך כאשר הוא נחוץ לתינוקות הוא כה זעיר שאי אפשר לסרוג אותו באופן תעשייתי. כך נולד הרעיון לגייס את הסורגות לייצר אותם בידיהן תחת השם Occluder. המסתם הציל כבר מאות ילדים, ומיוצא לכל העולם.

התועלת הבריאותית של סריגה ויצירה בצינורה

הרבה שנים שימשו מלאכות יד למיניהן כאמצעי לריפוי והשבת השימוש בשרירים פגועים בידיים. כמו כן נהגו לומר שסריגה מרגיעה. בתחילת המאה ה-21 פורסמו מחקרים שמראים שסריגה מאטה תהליכים של דמנציה[35].

מחקרים שונים מצביעים על תרומה של פעולת הסריגה לבריאות. מחקר בקרב 1000 סורגים וסורגות של[36] Knit For Peace [37] ארגון המאגד 15.000 אנשים שסורגים בהתנדבות לאנשים נזקקים הראה שסריגה מורידה את לחץ הדם, מסדירה את הדופק, מפחיתה דיכאון, מאטה מחלות דמנציה. מחקרים משווים מראים שנשים עם מחלות מפרקים[38] כגון אוסטיאוארטריטיס שסורגות, שיפרו את יכולות התנועה של ידיהן, סבלו פחות מכאבים, והתפתחות המחלה הואטה מאוד. בבריטניה יש קריאה לרופאי משפחה לעודד אנשים לסרוג כדי להפחית במתן תרופות[דרוש מקור].

הסריגה היא גם כלי חברתי, אנשים שרואים מישהו סורג בציבור, מרגישים שאפשר לשוחח עם הסורג/ת. ישנן קבוצות של סורגות שנפגשות יחד, מלמדות אחת את השנייה אופני עשיה שונים. בארצות הברית לאחר נפילת המגדלים ב9/11, אנשים חיפשו נחמה בקבוצות של סורגות[39].

בארצות הברית ובברזיל[40] מעודדים אסירים בבתי סוהר, ליצור מוצרים שונים במלאכת יד לעצמם ולמכירה, רבים בוחרים בסריגה. נמצא שזה משחרר לחצים, מפחית תוקפנות, מעודד כושר חברתי וגאווה במעשי ידיהם.

בסקר שנערך על ידי פיפה בורנס ורוזמרי פאן דר מאר מטעם אוניברסיטת וולונגונג[41] באוסטרליה הסתבר שעבודה בצינורה יכולה לשפר את בריאות העוסקים בכך. בסקר נשאלו 8000 אנשים על הרגלי היצירה בצינורה שלהם. 99% מהנסקרים היו נשים, מחציתן בגילאי 41 עד 60 אמרו שהן נוטלות לידיהן את הצינורה והחוט ברוב ימי השבוע אם לא כל יום (77%). מומחים מצאו ש-90% מהאנשים אמרו שיצירה בצינורה הרגיעה אותם, 82% אמרו שהפעולה גורמת להם אושר. מעל 70% חשו שהיצירה בצינורה שיפרה את הזיכרון וכושר הריכוז שלהם. החוקרים אומרים שזה שב ומאשר מחקרים שהוכיחו שיצירה בצינורה היא מועילה לאנשים.

מגפת הקורונה שפשטה בעולם בתחילת שנת 2020, ושבגללה אנשים נסגרו בבתים מחשש הדבקה, השיבה אנשים רבים שוב לסרוג, או לעסוק במלאכת יד כלשהי, חלק כדי לשחרר לחצים ולהעביר את הזמן וחלקם כדי ליצור משהו שלא יכלו לקנות, ולהרגיש 'מועילים'. יש גם אנשים שצינרו או סרגו מסכות פנים, אבל הן אינן יעילות כמו מסכות הבד. חוקרי חברה ופסיכולוגיה[42] מגלים עניין בתופעת 'החזרה למלאכות' וכותבים שהעוסקים במלאכות בזמני לחץ וחרדה, חשים שעל ידי יצירת משהו במו ידיהם, הם מוכנים יותר לשרוד את התקופה הרעה.

פסיכולוגית שווייצרית דר' דומיניק קאלר שווייצר [Dr Dominique Kaehler Schweizer] משתמשת בסריגה ויצירה בצינורה [43]בטיפול הפסיכולוגי לשיחרור לחצים.

סריגה להעברת מסרים

בזמן מלחמות העולם היו מרגלות, שהשתמשו בסריגה שלהן, גם כדי להצדיק ישיבה ממושכת בגנים או ספסלים ציבוריים בזמן תצפית על מטרה, וגם כדי להעביר מסרים בקוד נסתר[44][45].

סריגה באמנות

לאורך ההיסטוריה אין ספור ציירים וציירות ציירו נשים, ילדות ואף כמה גברים, סורגים[46]. תופעה מפורסמת בהקשר זה היא נטייתם של ציירים במאה ה-14 לצייר מדונות סורגות, מה שמלמד אותנו על טכניקות סריגה שכבר היו מקובלות בעת ההיא, ועשוי לרמוז על כך שסריגה הפכה לנפוצה יותר בתקופה זו בקרב נשים ממעמד גבוה במרכז אירופה[47]. גם חלוצי הצילום חשבו שהסורגים הם נושא מעניין לצילום[48].

האמנית הבריטית שירלי קמרון הציגה בסוף שנות ה-70 מיצגים, שבהם היא סרגה בציבור[49], מיצגים שונים שמדדו זמן, או היו להם אמירות על מצב הנשים בתקופתה.

מיחזור משביח לבגדים סרוגים

תעשיית הביגוד היא אחת המזהמות הגדולות של הסביבה[50]. בדורות קודמים אנשים שסרגו סוודרים, מכנסיים, גרביים, ועוד פריטי ביגוד, התחשבו במחיר החומר ובזמן שהיה עליהם להשקיע כדי ליצור את הפריט. הם חיזקו מראש מקומות רגישים ואיחו חורים בסריגים, בעיקר במקומות הרגישים[51], כדי לאחות גרביים נוצרו כל מיני אמצעים מעץ בצורות של ביצה או פטריה, כדי להקל על איחוי הגרב. כאשר בגד סרוג כבר לא התאים להם מסיבה כלשהי, הם פרמו את הצמר, גלגלו אותו על לוח כלשהו או על קולב פלסטי, מה שהקל על תליית הצמר לייבוש, טבלו במים, כדי ליישר[52] את סלסולי החוט. כשהחוטים התיישרו גלגלו אותם ושבו וסרגו מהם פריט חדש. לעיתים השתמשו בחוטים של שנים או יותר סוודרים קטנים לעשיית סוודר חדש. באתר פינטרסט יש מאגר גדול של סוודרים שהושבחו כך.

המצב האקולוגי והכלכלי של העולם מחייב מיחזור של סריגים, כמו של כל מוצרי הטקסטיל.

היתרון של סריגים[53] הוא שאפשר לעשות מהם הרבה פריטים אחרים. סריגים מצמר טבעי אפשר להפוך ללבד. סריגים סרוגים ביד כמו גם סריגים מתועשים אפשר גם לחתוך[52] כדי לשנותם או לתפור מהם משהו שונה.

השיטות המוקדמות לסריגה בחוטי טריקו הייתה על ידי מיחזור בדי טריקו, אותם חתכו לרצועות צרות וסרגו עם החוט שמתקבל[דרוש מקור].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Yarn Standards, Craft Yarn Councik (באנגלית)
 2. ^ Knitting Chart Symbols, Knittingfool.com (באנגלית)
 3. ^ 3.0 3.1 Richard Rutt, A History of HAND KNITTING, Loveland, Colorado: Interweave Press, 1989, 1989, פרק -2, עמ' 22, מסת"ב 0-934026-35-1. (באנגלית)
 4. ^ Eight , KNITTING by Irene Turnau, The Illustrated History of Textiles, עריכה: Madeleine Ginsburg, New York: Portland, 1991, 1991, עמ' 148, מסת"ב 0-517-05031-5. (באנגלית)
 5. ^ Whitney Chadwick, Women, Art and Society, Singapore: Thames And Hudson, 1994, 1994, פרק Chapter one , The Middle Ages, עמ' 55-58, מסת"ב 0-500-20241-9. (באנגלית)
 6. ^ Th'ere`se de Dillmont, The Complete Encyclopedia of NEEDLEWORK, עריכה: Rita Weiss & Jean Leinhauser, Philadelphia: Running Press, 3rd 1972, 1996, מסת"ב 1-56138-702-9. (באנגלית)
 7. ^ John GIllow and Bryan Sentance, WORLD TEXTILES, Boston: BULFINCH Little Brown, 1999, 1999, פרק Textured Knitting, עמ' 51, מסת"ב 0-8212-2621-5. (באנגלית)
 8. ^ Palmer White, Elsa Schiaparelli: Empress of Paris Fashion, New York: Rizzoli, 1986, עמ' 62-59
 9. ^ Cathy Carron, Virual Museum of Wartime Hand knitting for the Military, Cathy Carron (באנגלית)
 10. ^ Elinor Florence, Knitting for Victory, Elinor Florence, ‏May 21, 2014 (באנגלית)
 11. ^ Joanna Daneman, Knit,Knit, Sister Sue Wartime songs about knitting, Piecework X no5, Interweave, 2002, עמ' 36-38
 12. ^ Liz McGathey, Knitting group creates, donates 3,887 pieces to local organizations, Plano Star Courier, ‏11/12/2019 (באנגלית)
 13. ^ שמיכה חברתית ושמה אלונה, www.mnews.co.il
 14. ^ Elizabeth Zimmermann, Knitting Workshop, Pittsville: Schoolhouse, 1988, 1981, פרק Lesson One CASTING ON and KNITTING, עמ' 7-31, מסת"ב 0-942018-00-1. (באנגלית)
 15. ^ Birgitta Dandanell, Ulla Danielsson, Twined Knitting, תרגום: Robin Orm Hansen, Loveland Colorado: Interweave, 1989, 1984, פרק Socks, עמ' 81-85, מסת"ב 0-934026-44-0. (באנגלית)
 16. ^ Carolyn Lanchner, Sophie Taeuber - Arp, New York: The Museum of Modern art, 1981, 1981, פרק Sophie Taeuber -Arp: An introduction , plates, עמ' 9,26,27,33,37,, מסת"ב 0-87070-598-9. (באנגלית)
 17. ^ Sylvia Cosh and James Walters, The Crochet Workshop, London: B. T. Batsford, 1989, 1989, פרק Free -Form Crochet, עמ' 35, מסת"ב 0713459158. (באנגלית)
 18. ^ Prudence Mapstone, Prudence Mapstone Fibre Art, KNOT JUST KNITTING, ‏2016 (באנגלית)
 19. ^ Kid`s guide to easy string figures, Kid`s guide to easy string figures (באנגלית)
 20. ^ W.w. Rouse Ball, Fun With Strung Figures, New York: Dover Publications, 1971, 1920, מסת"ב 0-486-22809-6. (באנגלית)
 21. ^ היוצרים בחוטים, עריכה: תמר גרצ'וק, חיפה: בית האמנים על שם שאגאל, חיפה, 2013, 2013, פרק דפי אמן, עמ' עמ 53 שפטולוביץ מרגית. (בעברית)
 22. ^ אתי דור -נחום, סבתות סורגות כובעים מיניאטורים לפגים: מתפללות שיגדלו, באתר ערוץ הידברות , מגזין, ‏6/12/18
 23. ^ עדי כץ, הכינו את המסרגות: חורף חם לחולי סרטן, באתר התנדבות בישראל, ‏9/6/2019(הקישור אינו פעיל)
 24. ^ סריגה, רקמה ותפירה, באתר חינוך ולדורף בישראל
 25. ^ Sarah-Marie Belcastro, Adventures in Mathematical Knitting (עמ' vol.101,num.2, page 124), American Scientist, ‏March-April 2013 (באנגלית)
 26. ^ Hinke M. Osinga & Berend Krauskopf, Crocheting the Lorenz manifold, The Mathematical Intelligencer 26(4) (2004) 25-37, ‏2005 (באנגלית)
 27. ^ Elizabeth Zimmermann, KNITTING AROUND or Knitting without a License, עריכה: Meg Swansen, Pittsville Wisconsin: Schoolhouse Press, 1997, 1989, פרק chapter four The Knitted Moebius, עמ' 52-54, מסת"ב 0-942018-03-6. (באנגלית)
 28. ^ Barbara Summers, Crochet Mobius scarf, Micronit Creations, Crochet and knit designs by Barbara Summers, ‏8/10/2010 (באנגלית)
 29. ^ Samuel Poincloux, Knit and strech, Physics World, ‏15/1/2019 (באנגלית)
 30. ^ Jennifer Quellette, Physicists are decoding math-y secrets of knitting to make bespoke materials, ArsTECHNICA, ‏3/8/2019 (באנגלית)
 31. ^ The Science of Knitting Unpicked, Phys Org, American Physical Society, ‏March 6 2019 (באנגלית)
 32. ^ Maria Popova, The Stunning Astronomical Beadwork of Native Artist Margaret Nazon, Brainpickings (באנגלית)
 33. ^ Varvara, NeuroKnitting, Vimeo, ‏2014 (באנגלית)
 34. ^ Ignacio de los Reyes, The Bolivian women who knit parts for hearts, BBC, ‏29/3/2015 (באנגלית)
 35. ^ Jill Riley, Betsan Corkhill, Clare Morris, The Benefits of Knitting for Personal and Social Wellbeing in Adulthood: Findings from an International Survey, British Journal of Occupational Therapy, ‏February 15, 2013 (באנגלית)
 36. ^ [The research suggests knitting could save the NHS millions of pounds About], KNIT FOR PEACE (באנגלית)
 37. ^ Chelsea Rischel, DEPRESSION, CHRONIC PAIN AND SLOW DEMENTIA, RESEARCH REVEALS, INDEPENDENT, ‏13/3/2018 (באנגלית)
 38. ^ The Knitting -based trial for older women with Osteoarthritis of the hands:design and rationale of a randomized controlled trial, PMC US Natioanl Library of Medicine National Institutes of Health, ‏14/2/2018 (באנגלית)
 39. ^ I started knitting again on 9/11, let`s knit2gether, ‏2013 (באנגלית)
 40. ^ Rae Alexandra, How the 1962 Escape From Alcatraz Set a Precedent For Prison Crafting, KQEDarts, ‏8/12/2019 (באנגלית)
 41. ^ Maddie Stewart, Crocheting Can Improve Your Memory, Concentration, and Sense of Calm, explore Martha Stewart, ‏6/7/2018 (באנגלית)
 42. ^ Alexandra Marvar, [are/knitting-for-the-apocalypse.html?smid=fb-share&fbclid=IwAR0Qfi7Vbp8wDIaWBZpuwVG3nQpG4fHSriKZOgbopi3sqbIB2vmxMkNMJxM Knitting for the Apocalypse], The New York Times, ‏8/5/2020 (באנגלית)
 43. ^ how the knitting Psychiatrist Interweaves Art and Healing, Great Big Story (באנגלית)
 44. ^ Phyllis Latour Doyle: The Forgotten Spy Whose Knitting Helped Pave the Way for D-Day, A mighty GIRL, ‏June 6th 2019 (באנגלית)
 45. ^ Natalie Zarrelli, The Wartime Spies Who Used Knitting as an Espionage Tool, Atlas Obscura, ‏1/6/2017 (באנגלית)
 46. ^ Knitting Art, Pinterest (באנגלית)
 47. ^ The History of Knitting Pt 2: Madonnas, Stockings and Guilds, Oh My!
 48. ^ Anika Burgess, Strangely Captivating Vintage Photos of People Knitting, Atlas Obscura, ‏30/9/2016 (באנגלית)
 49. ^ WOMEN and ART, עריכה: Gillian Elinor, Su Richardson, Sue Scott, Angharad Thomas , Kate Walker, London: Virago, 1987, 1987, פרק Knitting Performances, עמ' 45-48, מסת"ב 0-86068-540-3. (באנגלית)
 50. ^ אילנה לייזן, מהשדה ועד לפח: כך הורסת האופנה את כדור הארץ, באתר וואלה news, ‏26/3/2017
 51. ^ Rae Compton, The Illustrated Dictionary of Knitting, Loveland Colorado: Interweave, 1988, 1988, פרק Reinforcing knitting , Repairing knitting, עמ' 213-214, מסת"ב 0-934026-41-6. (באנגלית)
 52. ^ 52.0 52.1 Restyling Your Wardrobe, כרך Restling your wardrobe, עריכה: Norman Airey, TIME-LIFE, 1976, 1976, The Art of Sewing, פרק Transforming Knitteds and Crochets, עמ' 139. (באנגלית)
 53. ^ Vanessa Beaty, 50 Amazingly Creative Upcycling Projects For Old Sweaters, DIY & Crafts, ‏3/2/2017 (באנגלית)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0