מועצה אזורית חוף עזה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־03:10, 2 בדצמבר 2019 מאת שרגא (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – " תכנית " ב־" תוכנית ")
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל המועצה האזורית חוף עזה

מועצה אזורית חוף עזה הייתה מועצה אזורית שהתקיימה באזור מישור החוף הדרומי בין מועצה אזורית חוף אשקלון לגבול ישראל-מצרים (באזור ציר פילדלפי) ורכזה תחתה את היישובים היהודיים שהוקמו בשטחי רצועת עזה. המועצה פורקה במסגרת תוכנית ההתנתקות, במהלכה פונו כל יישובי המועצה.

היסטוריה

כוונה להקים מועצה אזורית עבור יישובים ברצועת עזה וסיני עלתה עוד בראשית ימי הקמת היאחזויות הנח"ל באזור, אולם היא ירדה מהפרק לאחר שהוברר שמשרד הפנים לא יוכל לעבוד עם מועצה בשטחים ומשרד הביטחון לא רצה לשאת בעלויות[1]. המועצה האזורית הוקמה במאי 1979[2] על פי צו של מפקד אזור חבל עזה בצה"ל. בראש המועצה הועמד ראובן רוזנבלט ומזכיר המועצה היה צבי הנדל. במועצה הוכללו אז המושבים קטיף, גני טל ונצר חזני וכן מורג וכפר דרום[3].

כרבנים אזוריים כיהנו: הרב יגאל קמינצקי והרב יוסף אלנקווה. בשנת 1988, הנדל נבחר לראש המועצה במקום רוזנבלט.

המועצה פעלה עד קיץ 2005. בחוק יישום תוכנית ההתנתקות (התשס"ה-2005) קבעה הכנסת כי ביום פינויו של היישוב האחרון מחבל עזה תחדל המועצה האזורית לפעול. בפועל חדלה המועצה לפעול ב-15 באוגוסט 2005, עם פינוי היישוב הראשון[4]. משרדי המועצה מוקמו ביישוב נוה דקלים, היישוב הגדול בגוש קטיף ובמועצה כולה, שם פעל גם המתנ"ס האזורי.

המועצה בשיאה (ערב הפינוי) כללה 8,900 תושבים ב-21 יישובים. מרבית התושבים עבדו בתחומי החקלאות התעשייה והחינוך[5].

יישובי המועצה (נכון לשנת 2005)

שטח המועצה

צפון הרצועה ("התוחמת הצפונית"):

מרכז הרצועה:

דרום הרצועה (גוש קטיף):

דגל המועצה

דגל המועצה בצבע כתום

דגל המועצה האזורית היה דומה בצורתו לדגלי רוב המועצות האזוריות בארץ, כלומר - סמל המועצה על רקע צבעוני כלשהו ובמקרה זה כתום. עם תחילת המחאה נגד תוכנית ההתנתקות נעשה בו שימוש תכוף עד כדי כך שהרקע הכתום שלו הפך לסמל המחאה ושימש את המתנגדים לתוכנית גם בדגלים אחרים, בשלטים, בצמידים ואף בסרטים כתומים שנתלו על מכוניות ועמודים ברחבי הארץ.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים