Windows Vista

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Windows Vista
250px
250px
צילום מסך של Windows Vista
מפתח מיקרוסופט
משפחה Windows NT
מודל קוד קוד סגור
גרסה אחרונה Service Pack 2 - NT 6.0.6002 ב־2007
סוג ליבה Hybrid
סוג רישיון מיקרוסופט EULA או מיקרוסופט 180 יום
מצב עבודה התמיכה הופסקה ב-11 באפריל 2017
אתר אינטרנט דף הבית בעברית

Windows Vista, שהייתה מוכרת עד יולי 2005 בשם הקוד Longhorn, היא מערכת הפעלה מבית חברת מיקרוסופט שיצאה בנובמבר 2006 ללקוחות ארגוניים, ועד סוף ינואר 2007 בהפצה עולמית. Vista יצאה במספר שיא של כ-9 סוגים שונים הכוללים בין היתר גרסה בסיסית, עסקית, למחשבים ניידים ועמדות מולטימדיה ובכך תוכננה להחליף את Windows XP. בניגוד לקודמתה, מערכת זו נחשבת לכישלון מבחינת תפקודיה, האבטחה שלה ושיווקה.

במיקרוסופט הכריזו על מערכת ההפעלה בשנת 2001, ועל פי התכנונים המקוריים היא הייתה אמורה לצאת כבר בשנת 2004, אך זכתה למספר לא מבוטל של דחיות והושקה לחנויות בסוף ינואר 2007. ב-27 ביולי 2005, יצאה גרסת בטא 1 של Windows Vista, ויציאתה של גרסת Beta 2 נדחה מהתאריך 7 בדצמבר 2005 אל המחצית השנייה של 2006. זהו פרק הזמן הארוך ביותר שבו לא יצאה מערכת הפעלה מבית מיקרוסופט; מערכת ההפעלה Windows XP, יצאה ב-2001. במערכת הפעלה זו ניתן להשתמש בממשק הגרפי של Windows XP או של Windows 2000. פיתוחה של המערכת הסתיים ב-8 בנובמבר 2006. אנליסטים חזו כי התחרות הגדולה ביותר למערכת הפעלה זו, צפויה למרבה האבסורד מצד קודמתה - חלונות XP.

שיווק

לאחר חודש של מכירות הודיעה מיקרוסופט כי נמכרו כ-20 מיליון עותקים[1]. ולאחר 100 ימים הודיעה החברה כי מספר העותקים שנמכרו עומד על 40 מיליון[2]. בסוף יוני 2007 הודיעה החברה כי הצליחה להפיץ 60 מיליון רישיונות של המוצר[3]. בתום כשנה מתחילת ההפצה הודיעה מיקרוסופט שהצליחה להפיץ 100 מיליון עותקים. בישראל הודיעה החברה כי הצליחה למכור 180,000 עותקים מהתוכנה במהלך 2007, שהיוו 40% מכלל מערכות ההפעלה שנמכרו[4]. נראה כי פרסומי החברה היו מגמתיים, על רקע חוסר החדירה של מערכת ההפעלה זו, וכללו בעיקר מחשבים חדשים שהמערכת הושמה עליהם בהסכמי OEM.

בסוף פברואר 2008 הודיעה החברה על הוזלה של כ-20% אחוזים במוצרי ויסטה, על רקע הכישלון המתמשך במכירות של מערכת הפעלה זו[5]. ביולי 2009 כמעט לאחר שלוש שנים מצאת המערכת לשוק, פרסמה חברת המחקר פורסטר כי מערכת הויסטה מותקנת רק ב-12% מכלל המחשבים העסקיים, בעוד שחלונות XP מותקנת ב-86%, ומק מותקנת ב-3.6%[6].

חידושים ב-Windows Vista

למשתמש:

 • ממשק משתמש חדש ועדכני שנקרא Windows Aero ומכיל שקיפות של חלונות, שפועל רק במחשבים בעלי חומרה מתאימה. הממשק מאפשר גלילה תלת-ממדית של כל התוכניות הפתוחות, שימושי בעת פתיחת תוכניות רבות (שכלול ל-Alt + Tab, השיטה המקובלת בגרסאות הקודמות למעבר בין התוכניות הפתוחות). למחשבים אחרים יש מעטפת ("סקין") ברירת מחדל חדשה, בגווני שחור-כחול.
 • מערכת Windows Search שאמורה להיות מהירה יותר וטובה מאפשרויות החיפוש המובנות כיום, ודומה יותר למערכות כמו Windows Destkop Search ו-Google Desktop. כמו כן נוספו יכולות חיפוש לתפריט ההתחלה ואפליקציות אחרות שמובנות ב-Windows. בנוסף ישנה יכולת חיפוש בזמן אמת (תוך כדי כתיבה).
 • ממשק Windows Sidebar שמוסיף פאנל שקוף בצדו של המסך כאשר ניתן לשים בו מיני-אפליקציות בעלות מטרות ספציפיות שמקלות על הגישה לנתונים מסוימים (כמו תמונות במחשב, עדכוני מזג אוויר / בורסה, אינדקציה לדואר אלקטרוני, ביצועי מערכת ועוד).
 • Windows Internet Explorer 7 (שיצא כבר למערכת Windows XP), אשר מגיע מובנה בתוך Windows Vista וכולל שיפורי אבטחה משמעותיים (SandBox), בנוסף לממשק חדש, אופציות חדשות שכוללות תמיכה ב RSS, גלישה עם חוצצים, תיבת חיפוש, אפשרויות הדפסה משוכללות, הגדלת עמודים ותמיכה משופרת בתקני אתרים.
 • Windows Media Player 11 (שיצא כבר למערכת Windows XP) גרסה משודרגת של נגן המדיה של מיקרוסופט שכוללת ממשק חדש ואפשרויות ארגון משופרות, חיפוש מולטימדיה, שיתוף מדיה עם מחשבים אחרים,XBox 360 וPS3.
 • בקרת הורים לפי פרופיל, הכוללת אפשרות שליטה על תוכני הגלישה, הרצת משחקים, זמני פעילות, והגבלה של תוכנות ספציפיות להרצה.

טכנולוגיות ליבה:

 • שכתוב של מרבית מרכיבי הליבה של מערכת ההפעלה ובכלל זאת מערכות האודיו, הדפסה, הצגה ורשתות.
 • תמיכה מובנית בטכנולוגיית IPv6. שדרוג יכולות ההגנה למתקפות TCP/IP. גישה מודולרית להוספת ושינויי רכבי רשת.
 • DirectX 10 שיכלול תמיכה ב Shader Model 4.0 ושכבה גרפית שנכתבה מחדש (וידרוש כרטיסי מסך חדשים שיתמכו בו ספציפית, בשביל האופציות החדשות). כמו כן משחקים כמו Halo 2 יעבדו רק על Vista עקב כך.
 • DRM - מערכת ניהול זכויות דיגיטלי, לא מאפשרת שימוש בקובצי מוזיקה וסרטים אשר מוגנים בזכויות יוצרים. במיקרוסופט רוצים לשלב חומרה שיש בתוכה מערכת ניהול זכויות עם תוכנה שיש בה מערכת ניהול זכויות יוצרים.
 • שילוב של .NET FRAMEWORK החדש בגרסת 3.0 שכולל בין היתר:
  • הוספת יכולות למפתחים בתחום ה Workflow
  • אפשרות למפתחים להשתמש בXAML - שפת תיאור חדשה, שמאפשרת לתאר בצורה נוחה דמוית HTML גרפיקה מורכבת.
 • הגרפיקה ב-Windows Vista שונה מהגרפיקה ב-Windows XP בגלל שימוש במנוע גרפי חדש ששמו Windows Presentation Foundation (ידוע גם בשם הקוד "Avalon").
 • מנוע תקשורת חדש - Windows Communication Foundation (לשעבר "Indigo").
 • שיפורי אבטחה מרובים לחלקים שונים של מערכת ההפעלה והדפדפן.
 • תמיכה טובה יותר במעבדי 64 ביט.

השם Vista

פירוש השם Vista הוא התפיסה של האזור, מראה, נוף. בתרגום מספרדית, פורטוגזית ואיטלקית פירוש המילה Vista הוא: ראיה, היכולת לראות, מבט חטוף, חזון.

עם זאת, כשהתפרסם שמה החדש של מערכת ההפעלה, התגלתה בעיה נוספת. השם "Vista" הוא סימן רשום של חברת מחשבים אחרת. פתרון הבעיה נמצא על ידי כך שמיקרוסופט הודיעו כי הם בעלי זכויות היוצרים על השם "Windows Vista" ולא על השם "Vista", שעליו לחברת המחשבים היה סימן רשום.

ביקורת

מאז ההכרזה על המערכת, קיבלה מיקרוסופט, בין השאר, שפע של ביקורות שליליות. רובן מתייחסות בעיקר לנושאי אבטחה, שהרי נוספו למערכת שורות קוד רבות שלא נבחנו במשך שנים (כמו הקוד של Windows XP), הכללת טכנולוגיות רבות שנועדו להגביל את היכולת להעתיק מדיה דיגיטלית, ואופן השימוש בלוח הבקרה להוספת משתמשים חדשים. ביקורות רבות ציינו דמיון רב מאד בין Windows Vista לבין מערכת ההפעלה Mac OS X של חברת Apple.

כמו כן הייתה ביקורת רבה על התנהלות החברה בכל הקשור להכרזות על זמינות מערכת ההפעלה ששונו מספר רב של פעמים מאז ההכרזה הראשונית ב־2001, כמו כן מערכת ההפעלה נכתבה מחדש מספר פעמים, ובכל פעם שונו היכולות שהמערכת אמורה להגיע איתם.

גם דרישות המערכת הכבדות זכו לביקורת. במבחני ביצועים שנערכו על ידי מגזין המחשבים PC Magazine על מחשב עם מעבד פנטיום 4 בעל ליבה כפולה, שהכיל חצי גיגהבייט זיכרון פנימי, נמצא כי המערכת איטית בין 4% ל־10% ממערכת חלונות XP, בביצועים השונים. אף שדרישות המערכת שהוצגו על ידי החברה אומרות כי מספיק לגרסה הבסיסית חצי גיגהבייט זיכרון פנימי ולממשק הגרפי 1 גיגהבייט זיכרון פנימי. בפועל הזיכרון המומלץ הינו בין פי 2 לפי 4. מיקרוסופט עצמה בתצוגות של חלונות ויסטה השתמשה במחשב שהכיל 4 גיגהבייט זיכרון פנימי. נראה שעקב אכילס של המערכת הם כרטיסי המסך. גם כרטיסי מסך חדשים יחסית לאז, כמו ATI RX1550 שבו זיכרון של 256 מגהבייט, עדיין מקבלים ממערכת ההפעלה דירוג ציון מינימלי (3.5) ב"חוויית ממשק המשתמש" הגרפי של הויסטה.

היבט נוסף הוא ייקור מערכת הפעלה זו בהשוואה לקודמתה. הפילוח בין הגרסאות השונות הוגבר לשש גרסות שונות: שתיים ביתיות, אחת עסקית, גרסה אולטימטיבית, גרסת אנטרפרייז לעסקים גדולים, וגרסת "סטרטר אדישן" שתופץ במדינות מתפתחות. אפילו הגרסה הזולה ביותר של המערכת (Home Basic) יקרה יותר מקודמתה חלונות XP ביתית במאות שקלים. (בישראל 1,299 שקלים). מי שירצה אפקטים של תלת ממד עם ממשק הAero, גיבוי אוטומטי ועוד שיפורים כמו ניהול קולנוע ביתי, צריבת DVD ותמיכה בתצוגה נוספת (וSideshow), יצטרך לרכוש את גרסת ה-Home Premium בסכום של 1,549 ש"ח. מי שירצה ליצור סרטים באיכות גבוהה יצטרך לעבור לגרסה העסקית ומי שירצה להצפין את נתוניו יהיה חייב לקפוץ לגרסה המקיפה ביותר (Ultimate) בעלות של כ-2,000 שקלים. סינתיה קרוסלי, מנהלת מחלקת הלקוחות של חלונות במיקרוסופט בריטניה, מודה כי האסטרטגיה של מיקרוסופט היא לגרום למשתמשים הביתיים להעדיף את הפרימיום הביתית, והדבר לא מהווה ייקור, שכן לטענתה הוספו בה תכונות רבות שלא היו קודם.

משתמשים רבים טוענים כי ויסטה הייתה מערכת ההפעלה השנייה הגרועה ביותר מבית מיקרוסופט, אחרי Windows Me.

גרסאות

Home Basic

הינה הגרסה הזולה והבסיסית ביותר של Windows Vista .
קהל היעד של גרסה זו הוא אנשים המשתמשים במחשב על מנת לגלוש באינטרנט ועריכת טקסט פשוטה.
גרסה זו אינה מכילה את הממשק הגרפי של Windows Aero לעומת גרסאות אחרות, אלא מוצגת בתצוגה הקלאסית של Windows (התצוגה האפורה והמוכרת מהגרסאות הקודמות), גרסה זו אינה מכילה גם את Windows Media Center והרבה תכונות אחרות. גרסה זאת בדרך כלל מופעלת על מחשבים "חלשים" שאינם מסוגלים להריץ את הגרסאות האחרות.

Home Premium

הינה הגרסה למשתמש הביתי ולמשפחה. גרסה זו משתמשת בממשק הגרפי Windows Aero ומכילה בתוכה משחקים, ואפליקציות שונות למשפחה, כמו Windows Media Center, המאפשר לצפות בתכנים מוקלטים או דרך האינטרנט.

Business

הינה הגרסה העיסקית, המיועדת לעסקים קטנים. גם גרסה זו משתמשת בממשק בגרפי Windows Aero. גרסה זאת אינה מכילה בתוכה תכנים למשפחה כמו Windows Media Center אלא מכילה תכנים לאבטחת המחשב.
בגרסה זאת ניתן לגבות את כל הדיסק הקשיח (ההארד דיסק) על DVD למניעת איבוד נתונים, כמו כן מכילה תכונות הגנה נוספות.
ניתן לקבל פקסים ישירות למחשב ועוד תכנים המותאמים לעסקים קטנים.

Ultimate

הינה הגרסה האולטימטיבית של Windows Vista, גרסה זו משלבת בתוכה הגנה ואבטחה יחד. גרסה זו הינה שילוב של גרסאות Home Premium ו-Business.

בעלי עותק של גרסה זו מקבלים דרך Windows Update תוספות שנקראות Windows Ultimate Extras, תוספות אלה הן אפליקציות רק לבעלי גרסה זו, לדוגמה: Windows DreamScene המאפשר הוספת רקע דינמי למחשב (סרטון).

אירועים

באוגוסט 2007 חברת מיקרוסופט נקטה טקטיקה נדירה, וקיצצה במחירי הגרסאות שלה בסין באופן משמעותי (בחלק מהגרסאות עד כדי שני שלישים מהמחיר) כדי להילחם בפיראטיות. בתחילת מרץ פורסם כי מיקרוסופט תקצץ בעשרות אחוזים את מחיר מערכת ההפעלה בכל רחבי העולם. כנראה על רקע חוסר השביעות הכללית ממנה, ואי הרצון להגר מחלונות XP לויסטה. ב-16 באפריל 2008 יצאה חבילות השירות הראשונה SP1 עבור מערכת ההפעלה ב-31 שפות, ביניהן עברית. ב-11 באפריל 2017 מיקרוסופט הפסיקה לשווק את ויסטה.

נתוני החומרה להרצת ויסטה

להלן נתוני החומרה להרצת ויסטה המינימליים על פי מיקרוסופט:

Vista Capable - ללא Windows Aero:

 • מעבד במהירות שעון של לפחות 800MHz.
 • זיכרון RAM של 512MB.
 • מעבד גרפי המתאים לשיטת DirectX 9.
 • כרטיס מסך עם זיכרון של 32MB.
 • דיסק קשיח עם קיבולת של 40GB.
 • מקום פנוי של 15GB.
 • כונן DVD.

Vista Ready (עם Windows Aero):

 • מעבד במהירות שעון של לפחות 1GHz.
 • זיכרון RAM של 1GB.
 • מאיץ גרפי בעל יכולות הכוללות Hardware Pixel Shader v2.0 עם זיכרון של 128MB.
 • דיסק קשיח עם קיבולת של 40GB. מקום פנוי של 15GB.
 • כונן DVD.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים